Rybářský rozcestník

Zakrmovací pachová krmítka

Dnes je docela trendy, při chytání ryb, používat různé umělé nástrahy, například napodobeniny brouků, mušek, rybek, či jiných potvůrek žijících pod vodou nebo i kolem vody. Dnešní moderní rybář však má ve svém arzenálu i jiné umělotiny, například umělou kukuřici. A tak není divu, že někdo vymyslel i variantu lovu ryb s krmítkem, ale bez krmení, jen s houbičkou umístěnou v krmítku, která po nadipování dělá ve vodě podobnou práci, jako klasická zakrmovací směs.

pachovépachovépachovépachovépachovépachovépachovépachové

Před několik lety jsem napsal článek o chytání ryb na kousky houbiček na mytí nádobí, ty lze použít i jako nástrahu na ryby, pokud je nastříháme na rozumná sousta a nadipujeme nějakým dobrým atraktorem. Sám tuto metodu moc neuznávám protože balamutit ryby nějakou umělou nástrahou mě moc nebaví. Snad dravce ano, při vláčení. Ale při chytání bílé ryby ji nedát ani najíst a krmit ji nějakou umělotinou? V současnosti  je to ale běžný trend v rybařině používat různé umělé nástrahy a to i při lovu kaprů či jiné bílé ryby.

A tak dnes si povíme o způsobu lovu ryb, kdy rybám na háček, nebo i pod něj, navlékneme sice něco dobrého k snědku, takže je tak úplně neošidíme o nějaký ten jedlý pamlsek, ale místo zakrmovací směsi do krmítka vložíme mírně upravenou houbičku na mytí nádobí, kterou pak budeme dipovat, máčet v různých boosterech, stříkat dipem ve spreji a podobně. A proč? Protože aroma šířící se od krmítka nám bude vytvářet pachovou stopu, která dříve či později určitě zaujme ryby v okolí. Ty by pak měly zareagovat a najít si to sousto, co jim nabídneme na háčku.

Může se objevit více důvodů, proč zvolit tuto metodu lovu ryb. Například na revíru bude zákaz zakrmování díky kazící se vodě, nebo jednoduše zakrmovací směs zapomenete doma v garáži. Ovšem hlavní důvod, proč zkusit občas chytat s krmítkem nacpaným houbičkou na mytí nádobí je fakt, že jde o velmi účinnou metodu lovu ryb, která prostě funguje!

Jak tedy nastražit pachové krmítko?

Hlavně je třeba si opatřit pár houbiček na mytí nádobí. Pak nějaké ty tekuté dipy, nebo různé boostery, či sirupy. Na rybářském trhu je stovky produktů, které mají tu správnou hustotu a hlavně správnou barvu a chuť. A jak dál? Já osobně tu drátěnou část na houbičkách většinou odstřihuji, ale není to nutné, ovšem jde o zbytečnou část houbičky. Někdy ji pak použiji celou, jindy ustřihnu jen kousek, záleží, jaké mám krmítko, jeho velikost a také tip. Houbičkou lze naplnit jak žebrová krmítka, tak ta klecová. Stejně tak lze, při chytání větších ryb, použít olovo s dírou a tu pak vyplnit kusem, nebo u celou houbičkou. Těch možností je více.

Krmítko nadité houbičkou pak máčíme v dipu, zastříkneme sirupem ve spreji, nebo jen zakápneme. A můžeme nahodit.

TIP: Například při chytání s žebrovým krmítkem lze toto vyplnit houbičkou, tu nadipovat a pak klasicky krmítko obalit zakrmovací směsí. Docílíte tak dvojnásobný tlak na apetit ryb.

S feederovým prutem a feederovým krmítkem tato metoda funguje dokonale….

Poznámky z praxe při chytání na pachová krmítka

  • Asi nejčastější problém je, že vám po náhozu houbička z krmítka vyplave. Jde to řešit různými způsoby, například zajisti houbičku gumičkou, nalepit ji do krmítka pomocí sekundového lepidla, nebo nacpat větší část houbičky, popřípadě celou houbičku, do prostoru krmítka. Asi vás ale napadne více způsobů, jak houbu v krmítku zajistit.
  • Houbičku je třeba před prvním použitím, když je úplně suchá, ji nejprve namočit, jinak špatně saje.
  • Po každém vytažení z vody musíme houbičku vymačkat, aby se stala opět nasákavá a my jsme tak udělali místo na dip, či jiný vhodný atraktor.
  • Po mnoha pokusech mě připadá nejlepší dip nalít do větší misky a v té vždy krmítko s houbičkou „vykoupat“. Například nalévání z lahvičky je dost nešťastné, hodně se toho rozlije a skončí jinde, než v houbičce. Použitím dipů či sirupů ve spreji lze zbytečnému plýtvání také předejít. Špatné nejsou ani různé gely, ale ty se hůře vstřebávají do houbičky než klasické tekuté atraktory.

Jako každá metoda i tato vyžaduje určité zkušenosti od rybáře. Ale věřím tomu, že jedno odpoledne bude stačit na to, aby jste si tuto metodu lovu ryb oblíbili a občas ji zkusili použít. Asi padnou za vlast dvě či tři houbičky, ale pak na to určitě přijdete, jak houbičky dobře v krmítkách zajisti a také jak je efektivně a bez větších ztrát nadipovat a přitom se ani neušpinit. 🙂

Text i foto: Jiří Langer, šéfredaktor webu

 

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!