Rybářský rozcestník

Víte, jaký je rozdíl mezi celosvazovou povolenkou a povolenkou celorepublikovou?

Každý rok nám do redakce píše či volá mnoho rybářů, kterým není jasné, jaký je rozdíl mezi povolenkou k lovu ryb celosvazovou a povolenkou celorepublikovou. Přitom není až tak těžké to všeobecně definovat. Celosvazové povolenky platí na všech revírech územních svazů ČRS a na revírech Rady ČRS. Celorepublikové povolenky platí na všech revírech územních svazů, na revírech Rady ČRS a navíc i na revírech Moravského rybářského svazu.

logologo

Jednoduše řečeno celorepubliková povolenka umožnuje rybáři chytat na všech svazových revírech po celém Česku, zatím co celosvazová povolenka opravňuje rybáře chytat na svazových vodách všude po celé ČR (které jsou uvedeny v soupisu rybářských revírů pro držitele celosvazových povolenek nebo jeho dodatku oddíl III povolenky k lovu), kromě revírů MRS, tedy obecně kromě revírů na Jižní Moravě.

Přesná citace ze zákona zní takto:

  • Celosvazová povolenka opravňuje k lovu ryb na těch rybářských revírech, popřípadě rybnících s lovem ryb na udici, které jsou uvedeny v soupisu rybářských revírů pro držitele celosvazových povolenek nebo jeho dodatku (oddíl III povolenky k lovu) pro konkrétní kalendářní rok za podmínek v něm uvedených.“
  • „Celorepubliková povolenka opravňuje k rybolovu na revírech ČRS a MRS vyjma těch revírů, na kterých neplatí celosvazová povolenka ČRS, resp. svazová povolenka MRS.“

Zdůvodnění vzniku celorepublikové povolenky:

Český rybářský svaz (dále jen ČRS) a Moravský rybářský svaz (dále jen MRS) se v zájmu lepšího uspokojování zájmových potřeb svých členů, zejména jejich snadnějšího přístupu k rybářským revírům v působnosti svazu, jehož nejsou členy, dohodli na vydávání celorepublikové povolenky opravňující k rybolovu na revírech obou svazů. Tento Statut pak upravuje předpoklady pro vydávání celorepublikové povolenky, její režim, práva a povinnosti jejích držitelů, delegaci působnosti kárných orgánů, cenu povolenky, finanční vypořádání mezi svazy a další související otázky.

Trochu málo z historie:

Moravský rybářský svaz vznikl v roce 1990 odštěpením od Českého rybářského svazu na základě Usnesením ustavujícího sjezdu konaného ve Znojmě. A to je důvod, proč u nás existují dva rybářské svazy tedy ČRS a MRS.

Moravský rybářský svaz, z.s. obhospodařuje rybářské revíry na celém území Jihomoravského kraje, na převážné většině území Zlínského kraje a částečně na území Olomouckého kraje a kraje Vysočina.

Český rybářský svaz pak obhospodařuje zbytek svazových revírů napříč ČR prostřednictvím jednotlivých územních svazů.

  • Revíry ČRS najdete zde.
  • Revíry MRS najdete zde.

Rada na závěr:

Dříve, než vyrazíte na revír, který neznáte, nastudujte si podmínky lovu na daném revíru. Podle zařazení revíru lze také poznat, na základě jaké povolenky je rybář oprávněný na konkrétním revíru chytat.

Nejčtenější články

Rybářský rozcestník.cz vyhlašuje soutěž o 20 vstupenek na FOR FISHING 2024!

15 ročník mezinárodního rybářského veletrhu FOR FISHING je za rohem. Koná se v termínu od 22. do 25. února 2024. Jsme rádi, že i letos se Rybářský rozcestník.cz stal mediálním partnerem této největší tuzemské akce pro rybáře konané kde jinde, než v areálu PVA v Praze v Letňanech. U příležitosti tohoto rybářského svátku vyhlašujeme soutěž o vstupenky na FOR FISHING 2024. Soutěž se bude konat na našich stránkách na Facebooku a to od 7.2. od 18:00 do 16.2.2024 do 18:00! Bližší podmínky soutěže se dozvíte po otevření tohoto článku.

Veletrh FOR FISHING uvítá první návštěvníky už ve čtvrtek 22. února 2024

Svátek všech rybářů a rybářek se nezadržitelně blíží, vystavovatelé už pomalu balí žhavé novinky, které na veletrhu představí, rybářské osobnosti dokončují přípravu svých přednášek, obří akvárko už je připraveno na výstavišti. Na co se můžete na veletrhu těšit a co byste si neměli nechat ujít?

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.