Rybářský rozcestník

Vodní plocha Písková Lhota u Poděbrad (rybářský revír 411 983) očima Rybářského rozcestníku

Nedávno jsem měl možnost strávit několik dní na pískovně u Poděbrad, kam mě pozval předseda SÚS Dušan Hýbner. Uskutečnili se tam totiž rybářské závody, konkrétně klání „O pohár předsedy Středočeského územního svazu“. Po samotných závodech jsem měl pak možnost čtyři dny zůstat v tomto krásném prostředí a také si zachytat. Hned první den jsem zažil setkání nejen s pěkným kaprem, ale především s úžasným jeseterem měřícím více jak 1 metr. A to jsem netušil, že si během mého pobytu, na této vodní ploše, vytáhnu ještě další dva metrové jesetery.

vodníjesetervodnívodnívodnívástavkamastodontjáoo

Musím se přiznat, že na pískovny často nejezdím, více mě lákají řeky, ale občas stojí za to vyzkoušen něco jiného a tak jsem s radostí přijal pozvání Dušana Hýbnera a zakotvil svůj bydlík (karavan) hned na začátku vodní plochy, kousek od vjezdu tak, abych moc nezavazel závodníkům. V pondělí, po závodech, jsem pak měl v plánu nahodit a také si nějakou tu rybu vytáhnout z vody. Ovšem udělal jsem jednu ze základních chyb především začínajících rybářů. Nezjistil jsem si dopředu nic o revíru, v tomto případě o vodní ploše, protože ta je provozována podle zákona o rybníkářství 1), nejde tedy o klasický rybářský revír a proto zde také neplatí jen ustanovená rybářského řádu, ale ještě některá další. Například na této pískovně se nesmí používat pletenky jako kmenové šňůry a dokonce ani jako šokové šňůry. Vzhledem k tomu, že jsem „pletenkář“, nepřivezl jsem si sebou ani jeden prut s navijákem, na kterém by byl namotaný klasický vlasec. A tak jsem nelenil, napsal do mobilu „strýčkovi Googlovi“ a ten mou navigaci navedl k nebližšímu obchodu s rybářskými potřebami, konkrétně do obchůdku v Nymburce. Tam jsem objevil kluky z Mastodont Baits, kteří mě zachránili a prodali mě pěkný naviják i s klasickým vlascem a ještě mě na cestu zdarma přibalili jejich originální boilies, na které jsem mimochodem posléze vytáhl dva metrové krasavce. Ale pojďme popořadě!

Celé čtyři dny jsem chytal jen na jeden feederový prut s novým navijákem a čerstvě namotaným vlascem a to hned u břehu, jen tak 10-15 metrů od něj. Pískovna je v nejhlubším místě až 12 metrů hluboká, ale já raději chytám na mělčinách. Nasadil jsem nejprve své, v zimě vyrobené chlebové boilies, konkrétně kouli o velikosti 20 mm, na kterou jsem v podvečer vytáhl prvního místního kapra. Měl krásných 60 cm, byl to cvalík, naprosto nepoškozený, rychle jsem se s ním vyfotil a pustil ho. V 21:00 se mě pak ohnul prut podruhé, cívka se rozjela a já začal brzdit pěkně silnou rybu. Po chvíli nad vodu vyskočil slušně velký jeseter a já měl na dalších 15 minut o zábavu postaráno. Ani jsem ho netrápil vážením, jen jsem jesetera velkého (druh jesetera) v kolíbce změřil a rychle pustil zpět do vody, kde několik minut ležel na dně, než se vzpamatoval a odjel někam do hloubky. A na co jsem ho chytil? No přeci na darované boilies od Mastodont Baits, konkrétně na koule nastražené tzv. „na panáčka“ a to na jejich smradlavou verzi s popkou v tandemu s příchutí mango.

Další dny jsem vytáhl ještě dva krásné jesetery, opět na koule od Mastodont Baits. Největší jeseter měl 108 cm. Také mě přišlo několik kaprů, ten největší měl 75 cm, ani ty jsem však netrápil vážením, snažil jsem se ryby co nejdříve vrátit zpět do vody.

Ukázalo se, že vodní plocha Písková Lhota u Poděbrad je „revír“ opravdu plný překrásných ryb, o které je dobře postaráno. Čidla hlídají výšku vodní hladiny, správci denně několikrát obcházejí celou vodní plochu a kontrolují nejen rybáře, ale vše, co se děje jak ve vodě, tak kolem vody.

Jde o plochu s rozlohou cca 11 hektarů. Pískovna je vzorně udržovaná, na mnoha místech rybář najde odpadní koše, také chemické záchody. Součástí areálu je pak i stánek s občerstvením, možnost nabrat si užitkovou vodu do kanystrů, nebo se prostě jen umýt pod tekoucí vodou z kohoutku. U vody, na vyhrazených místech, lze parkovat auta, dokonce i karavany. Jde opravdu o ráj i pro pohodlné rybáře, kteří se neobejdou bez aut. Samozřejmostí je pak možnost zde bivakovat…

Jak jsem psal v úvodu, neudělejte takovou začátečnickou chybu jako já, a před návštěvou této pískovny si důkladně prostudujte pravidla, za jakých si zde můžete nahodit a chytat ryby. I když na první pohled vypadají zbytečně přísná, nakonec zjistíte, že je to jen ku prospěchu tohoto místa. Najdete zde na oplátku neuvěřitelnou obsádku ryb, nejen kapry a jesetery, ale také candáty, štiky, úhoře či okouny, ale dokonce i pstruhy, či siveny, ale i další, vzácnější druhy ryb našich vod.

A zapomněl jsem ještě připomenout ten fakt, že tu od května platí dokonce NON STOP režim, takže milovníci chytání ryb po půlnoci si tady mohou také užít to své. To vše je mírně zpoplatněné, za chytání v běžné době si tu rybář zaplatí místenku v hodnotě pouhých 25 Kč, za chytání přes celou noc pak 100 Kč. Ale to jsou myslím velmi příznivé ceny, když si uvědomíme, že jde o „TOP revír“ SÚS. Vždyť jen samotné koupení této pískovny stálo Středočechy 22 miliónů korun, do úprav pak padlo ještě více jak 9 miliónů a to nejsou u konce s vylepšováním této úžasné pískovny!

Suma sumárum, hledáte-li komfortně vybavené centrum pro rybáře, kde se vaše žena či děti mohou opalovat na pláži, koupat se a vy o kus dál budete moci chytat i trofejní kusy ryb, nikdo vás nebude prudit za auto, bivak či karavan, dokonce si budete moci ve stánku koupit čepované pivo nebo něco dobrého k snědku, právě vodní plocha Písková Lhota je tím pravým místem!

Autor: Jiří Langer, Rybářský rozcestník.cz

1) § 2 písm. b) zákon č. 99/2004 Sb., (rybníkářstvím chov a lov ryb, popřípadě vodních organizmů v rybníce nebo ve zvláštním rybochovném zařízení, uskutečňovaný k zajištění produkce ryb a rybího masa, popřípadě produkce vodních organizmů nebo produkce rybí násady pro rybníky anebo pro zarybňování rybářských revírů).

Důležité odkazy k článku:

Nejčtenější články

Rybářský rozcestník.cz vyhlašuje soutěž o 20 vstupenek na FOR FISHING 2024!

15 ročník mezinárodního rybářského veletrhu FOR FISHING je za rohem. Koná se v termínu od 22. do 25. února 2024. Jsme rádi, že i letos se Rybářský rozcestník.cz stal mediálním partnerem této největší tuzemské akce pro rybáře konané kde jinde, než v areálu PVA v Praze v Letňanech. U příležitosti tohoto rybářského svátku vyhlašujeme soutěž o vstupenky na FOR FISHING 2024. Soutěž se bude konat na našich stránkách na Facebooku a to od 7.2. od 18:00 do 16.2.2024 do 18:00! Bližší podmínky soutěže se dozvíte po otevření tohoto článku.

Veletrh FOR FISHING uvítá první návštěvníky už ve čtvrtek 22. února 2024

Svátek všech rybářů a rybářek se nezadržitelně blíží, vystavovatelé už pomalu balí žhavé novinky, které na veletrhu představí, rybářské osobnosti dokončují přípravu svých přednášek, obří akvárko už je připraveno na výstavišti. Na co se můžete na veletrhu těšit a co byste si neměli nechat ujít?

Pozvánka na závody mládeže v RT do Příbrami

MO Příbram zve na náborové halové závody v rybolovné technice určené dětem a juniorům, které se konají 2. 3. 2024 v místní sportovní hale.