Rybářský rozcestník

O pohár předsedy Středočeského územního svazu se svedl boj tento víkend

Přes stovku příznivců rybářských závodů na feeder, položenou a plavanou s jedním návazcem a jednoháčkem si dalo dostaveníčko 14-15. května 2022 na vyhlášené vodní ploše Písková Lhota u Poděbrad. Ten se konal pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly. Perfektně připravené závody proběhly bez sebemenšího zaváhání pořadatelů v čele se samotným předsedou Středočeského ÚS pana Dušana Hýbnera. Vítěz závodu nachytal, podle pravidel závodu na jeden prut, více jak 60 kg ryb a to za pouhých 5 hodin. Rozdalo se cen v hodnotě 80 tisíc korun!

ooooooooooooodospělí-vítězové-pohár2022

Bylo teplo, počasí závodníkům i pořadatelům přálo, jen občas foukalo o trochu více, než by bylo milé, ale ryby braly. Sice ne všem zúčastněným rybářům, ale tak už to bývá, že někdo si vylosuje lovné místo, které prostě ten den není přející. Ale ani ten, kdo nic nechytil nelitoval, protože každý závodník dostal vydatný oběd a také tekuté občerstvení, obojí bylo součástí poplatku za účast v závodu, která na místě činila 400,- Kč, v předregistraci pouhých 300,- Kč.

Účast dětí na závodech druhý den byla zdarma. O děti pak bylo také skvěle postaráno. Od sobotní večeře, přes snídaní a svačinu během závodu včetně pitného režimu. Děti měly v sobotu na výběr polévku, klobásy, párky, grilované maso i palačinky. Na snídani se pak podávala míchaná vajíčka, vánočka a dokonce jablkový závin, to vše samozřejmě zdarma!

Všichni si pochvalovali prostředí, ve kterém závod probíhal. Do úpravy pískovny totiž padlo již mnoho miliónů a je to vidět. Tak „vyladěnou“ vodní plochu (nejde o klasický rybářský revír!) jsem již dlouho neviděl.

Ano, Písková Lhota u Poděbrad je úžasná voda, kde v její nejhlubší části naměříte téměř 12 metrů. Závodníci tak měly těžkou volbu, zda nahazovat své laskominy pro ryby do hloubky, nebo naopak, chytat blíže u břehu na mělčinách. Kdo zvolil dobrou taktiku, vytáhl mnoho ryb, především kaprů, ale také se na břeh krátce podávali líni, okouni, jelci, plotice a dokonce i štika. Jen se nepovedlo v sobotu zaseknout žádného krasavce jesetera, kterých tu prý žije také několik. Ale co se nepovedlo dospělákům v sobotu, to se povedlo další den dětem. Dospěláci v sobotu nachytali jen o málo více kaprů a dalších bodovaných ryb, jak děti a mládež, dětem se ale navíc podařilo vytáhnout dokonce 4 jesetery, kteří se sice nepočítali do bodovaných úlovků, ale to nevadilo, vytáhnout krásného jesetera, to je snad přání každého vášnivého rybáře. Děti a mládež tak na jesetery porazily dospěláky 4:0 a daly jim tak rybářské KO v této neoficiální disciplíně, ale moc nechybělo a porazily dospělé rybáře i v bodech bodovaných ryb obou klasických závodů.

Ale teď konkrétně. V kategorii dospělých si první místo, ze 103 závodníků, letos odvezl domů Adámek Luděk z MO Benátky nad Jizerou, který nachytal přes 64 kg ryb, Petru Danišovi z MO Český Šternberk, patřilo druhé místo, ten nachytal 35 kg bodovaných ryb, třetím místem se pak může pochlubit Štěpnička Martin z MO Český Šternberk, tomu se povedlo vytáhnout z vody 30,7 kg ryb.

Druhý den tedy vyrazily do boje děti. Závodů se zúčastnilo 105 dětí do 15 let a 14 mládežníků ve věku 15-18 let. V kategorii do 15 let vyhrál Pekárek Michael z MO Bělá pod Bezdězem, který nachytal téměř 25 kg ryb, Vávra Jan z MO Čáslav, ten skončil druhý s necelými 12 kg, Zoul Artur z MO Žatec vybojoval třetí místo s necelými 12 kg ulovených ryb. V kategorii mládeže nad 15 let nejvíce ryb nachytal Adámek Jan z MO Benátky, ten vytáhl z vody téměř 50 kg ryb, jako druhý se umístil Daniš Petr z MO Český Štemberk, ten nachytal téměř 45 kg, třetí skončila slečna Volencová Karolína s téměř 18 kg ryb.

Jak jsem psal v úvodu, rozdalo se cen v hodnotě 80 tisíc korun. K těm nejzajímavějším pak patřil bivak, kvalitní pruty, navijáky a dokonce celosvazové roční povolenky. Rozhodně stálo za to zabojovat! Děti pak dostaly nejen hodnotné ceny, ale i pamětní medaile.

A co příští rok, také tento závod proběhne? Určitě ano! Tak neváhejte a příště si tuto, už kultovní rybářskou akci, nenechejte ujít.

Více o závodech se dozvíte zde:

Nejčtenější články

Lisovaný rohlík s libečkem

Tento fígl používali již staří labští rybáři na začátku minulého století. Jde o to rohlík napařit vodou, do které dáme několik stonků libečku, po vylisování pak nakrájený rohlík s listy čerstvého libečku ještě skladujeme.

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Kufr na nářadí skvěle nahradí rybářský kufr

Kam s tím, tak tuto otázku jsem si donedávna klad vždy, když jsem balil rybařinu na naše dlouhé výpravy k vodě. Bižuterii, ale i další doplňky pro kaprařinu, k tomu věci pro lov sumců a kde je zbytek, jako například plavačkové náčiní pro lov nástražních rybek…. Sonar, baterky k sonaru, mohu pokračovat dál, tolik věcí a jak je přepravit k vodě a přitom je mít pěkně uspořádané? Můžete si pořídit nějaké rybářské tašky, kufry a podobně. Ale ty ceny! Co tak zkusit originální rybářské boxy, kufry či tašky nahradit šikovnými boxy původně určené na nářadí? Já si jeden skvělý našel a už bych neměnil.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím