Rybářský rozcestník

Víte co je dumbell nástraha? Testovali jsme dumbell wafter řady NaturalSeed s příchutí korýši / černý pepř značky Caperlan, která spadá pod Decathlon

Originální označení z angličtiny je dumbbell. Další názvy jsou dumbell, boilie dumbells nebo pelety dumbells. „Dumblesky“ jsou již několik let velice oblíbená nástraha pro lov na feeder, především pak na method feeder. Je to malé, měkké, plovoucí, potápivé a také neutrálně vyvážené, boilies, často prodávané ve výrazných barvách. Dumbells se vyrábí už od průměru 5 mm. Mají válečkovitý tvar. Nastražují se většinou na vlas pod háček. Nejčastější úlovky jsou kapr, lín, amur nebo cejn. Ale umějí překvapit. Chytili jsme na ně i krásného metrového jesetera!

dumbelldumblles-krabička-caperlanjelecdumbelldumbelldumbelljeseterjeseterkapr-decathlon-smiřice-řekasmiřice-kapr-dumbellstloušť-smiřice-dumbellesdumbelldip

V tomto roce francouzská značka Caperlan, která spadá pod Decathlon, začala dodávat na český trh nové boilies řady NaturalSeed s příchutí korýši / černý pepř. Recenzi na tyto nástrahy jsme vám přinesli v článku: „Recenze nové boilies řady NaturalSeed s příchutí korýši / černý pepř“. Dnes by jsme vám však chtěli podrobněji popsat zkušenosti s nástrahami dumbell wafter a dipem, které také patří do řady NaturalSeed s příchutí korýši / černý pepř.

Dumblles jsou obecně skvělé nástrahy pro situace, kdy chce rybář docílit záběru v co možná nejkratším čase. Jsou velmi účinné, rybám se jejich oválný tvar tak líbí, že je hodně sportovních rybářů využívá i pro závodní rybolov.

Dumblles značky Caperlan, která spadá pod Decathlon…

My jsme jednu menší „dumblesku“ nastražili ihned po tom, co nám tato nástraha byla doručena. A světe div se, ihned po nahození nám zabral pěkný tloušť. Dále velká plotice, cejn… při lovu s feederovým prutem a hokejkou s košíčkem na zakrmovací směs, na rozkrmeném místě, nám ryby chodili v pětiminutových intervalech. Je pravda, že pro závodní rybolov je 5 minut dlouhá doba, ale musím podotknout, že všechny ryby, vytažené na dumbell wafter řady NaturalSeed s příchutí korýši / černý pepř, byly nadprůměrně velké. Tloušť měl krásných 50 cm, plotice 32 cm a cejn 52 cm… Zapomněl jsem podotknout, že šlo o svazový revír, byli jsme v tu chvíli na Labi kousek od Hradce Králové, tedy na proudné vodě. Úspěšný lov by asi pokračoval dál, ale v jedné chvíli se ze středu řeky přihnala slušně velká štika a snad všechnu bílou rybu rozehnala. Hodnou chvíli nám přímo pod nohama proháněla vše, co se tam krmilo na našem partiklu. Měli jsme ji možnost občas zahlédnou, nejčastěji pak její ocas mizející ve vlnách, které sama způsobila. A tak v ten den jsme další testování přerušili.

Dumbell wafter z Dakatlonu, konkrétně námi testované řady NaturalSeed s příchutí korýši / černý pepř, se během celé výpravy ukázaly jako dobrá nástraha, i když ne vždy, po jejím nastražení, přišel záběr. Je to logické, žádná nástraha nefunguje vždy, všude a za všech podmínek. Přesto za 14 dní, co jsme ji testovali na Labi, jsme na ni nachytali mnoho krásných ryb, včetně menších kaprů. Bohužel, jen nějaký trofejní kapr nepřišel. Ale kdo chytá déle ví, že na trofejního kapra si člověk musí počkat, někdy i několik týdnů, měsíců, ba někdy i několik let.

Dumbell wafter řady NaturalSeed s příchutí korýši / černý pepř a také dip…

Jak jsem již uvedl, do ruky se nám dostal také posilující dip z arzenálu francouzské značky Caperlan, která spadá pod Decathlon řady NaturalSeed s příchutí korýši / černý pepř. Ten jsme na první výpravě nevyužili. Začali jsme ho testovat až na další výpravě, na stojaté vodě na písníku ve Smiřicích. Bylo to uprostřed prázdnin, na revíru bylo více koupajících, než rybářů a tak naše testování na tomto revíru nemá tu správnou vypovídající hodnotu. Bylo vedro, ryby nespolupracovali a prvních pár dnů bylo jedno, co jsem do vody hodili. Žádná nástraha nebyla nijak moc úspěšná, ale to není divu, když voda byla teplá jako čaj a ryby se zdržovaly spíše uprostřed revíru, kam jsme ale nedokázali nahodit. O cákajících koupajících, co ryby rušili, nemluvě.

V druhém týdnu výpravy se počasí částečně umoudřilo, také zapršelo a tak nám začali chodit menší bílé ryby, především pak karasi stříbrní. Byl to správný čas na nasazení námi testovaných dumbell wafter řady NaturalSeed s příchutí korýši / černý pepř, které jsme tentokráte posílili o dip stejné řady a příchutě. Každou „dumblesku“ jsme před nahozením máčeli 2-3 hodiny v dipu, pak nástrahu nechali oschnout a nahodili. Kapr našeho testera Davida o váze 12 kg a délce 85 cm patřil mezi ty větší krasavce chycené právě na nástrahu z Decathlonu dumbell wafter s příchutí korýši / černý pepř. Byl to tentokráte největší kapr výpravy, která se nám, co se týče větších chycených ryb, moc nevyvedla.

Metrový jeseter chycený na dumbell wafter z Decathlonu…

Nelenil jsem a mezi velkými výpravami jsem sám a bez týmu vyrazil na naši malou vodu na půlhektarový rybník. Jde o úžasnou vodu, menší rybník, který má v nejhlubším místě skoro 5 metrů. Je hojně zarybněný, pod vodou se v něm nacházejí nejen větší kapří, ale dokonce i jeseteři s mírou přes jeden metr. Tajně jsem doufal, že by se mohl jeden nechat přemluvit právě na dumbell wafter z Decathlonu. Přemluvil jsem ho! Na dumbell wafter, s příchutí korýši / černý pepř, jsem chytil krásného, metr dlouhého, jesetera. Byl to poměrně krátký boj, ale intenzivní, nakonec jsem jesetera dostal do vaničky, rychle vyfotil a ihned pustil. Kdo již někdy chytil jesetera ví, že nevydrží dlouho na suchu, je třeba ho co nejdříve pustit, má totiž tendenci začít plavat břichem nahoru a dlouho se spamatovává z pobytu na suchu. Pokud je to možné, chce ho nechat nejprve rozplavat, pomoci mu prohnat vodu žábrami, pak sám určí, kdy vyrazí zpět do hloubek.

Co tedy říci na závěr o dumbell wafter řady NaturalSeed s příchutí korýši / černý pepř značky Caperlan? Jde o skvělou nástrahu, která funguje jak na proudné, tak i stojaté vodě. Především se líbí větší bílé rybě včetně středně velkých kaprů. Dokázali jsme, že chutná také jeseterům. I když v balení dumbell wafter řady NaturalSeed s příchutí korýši / černý pepř jsou tři velikosti nástrahy, asi nejúčinnější je paradoxně ta nejmenší. Právě na ni nám přišel jak větší kapr, tak metrový jeseter.

A kde dumbell wafter řady NaturalSeed s příchutí korýši / černý pepř kupit? Najdete je v některých kamenných obchodech Decathlon a pokud ne, nezoufejte, lze je také objednat v e-shopu a nechat si je zaslat domů, nebo si je můžete objednat a vyzvednout i v nejbližším obchodě Decathlon. Doprava na jednotlivé prodejny je pak zdarma!

Nejčtenější články

Sladký likér jako dip? Vyzkoušejte třeba griotku, funguje skvěle!

Došel vám oblíbený dip, nebo prostě rádi zkoušíte něco nového a nejste lakomí, obětujte panák vašeho oblíbeného sladkého likéru a použijte ho jako dip, možná vás překvapí, že i některé ryby, pokud mají možnost, jsou pěkné násosky.

Fishsurfing Tržiště – vyhledávač rybářských potřeb

Ztrácíte se v nepřeberné nabídce rybářských eshopů? Hesla jako „nejlepší“, „nejlevnější“, „sleva“ a „akce“ vám zní povědomě? Jestliže hledáte opravdu nejlepší nabídku a chcete rychle a snadno najít vše, co potřebujete, představujeme vám nový vyhledávač rybářských potřeb – Fishsurfing Tržiště!

Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz, odbor RT ve spolupráci s ČRS, z.s., místní organizací Nepomuk pořádají Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže podzimní kolo….