Ono nestačí, že ryby zrovna neberou, ještě splávek moc zajímá mladého kocourka. A pak chyťte rybu! 🙂
I takto se dá nazvat video na kterém je záběr (pravděpodobně) krásnýho kapra, ale bohužel nezkontrolováný a opotřebovaný návazec povolil a ryba unikla. Proto si z tohoto videa vezměte příklad a před každou rybačkou pořádne prověřte své náčiní.
Už jsem ve svazové vodě ČRS chytil kde co, ovšem barevného karase dnes poprvé. Nejprve mě napadlo, že se funkcionáři ČRS zbláznili a chtějí nějak oživit českou vodu, ale pak mě došlo, že spíše někomu v létě vyschnul na zahradě rybníček a tak raději ryby vypustil do větší vody, kde měly šanci přežít…
Občas si některé ryby pletou, po čem mají jít. 🙂 Například nám se sumci vyhli obloukem, ale nástražná rybka zaujala bolena. Po seknutí jsme ho chudáka vytáhli a museli znovu nastražit.
Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.
Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.
Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.
Langer MediaNet s.r.o.
Chábory 5, 518 01 Podbřezí
IČO: 04732090, DIČ: CZ04732090
Kontakt: 775 684 842
rybarskyrozcestnik(@)seznam.cz
Copyright 2024 ©Rybářský rozcestník. Všechna práva vyhrazena.
Kopírování jakékoliv části webu není povoleno bez souhlasu autora.