Rybářský rozcestník

Uvázání sumce na pružný úvazek (v Česku zakázáno!)

V minulosti jsem chápal, proč je zakázané uvazování sumců na laně, než jsem začal také sám sumce chytat. Samozřejmě optimální je sumce chytit, vyfotit se s ním i přes špatné světelné podmínky, pokud ho tedy chytneme v noci a pak ihned pustit. Kdo si pak sumce chce ponechat, ideální je ho hned zabít, tedy netrápit ho a hned si ho odvést domů. Ovšem to vždy nejde. Také pro krásné fotografie, pořízené za denního světla, občas rybáři sumce uvazují na lana, což je ale v Česku zakázané! Je to škoda, protože má zkušenost mě ukázala, že nedochází k poškození sumce, pokud se úvaz navlékne tlamou tak, aby byl protažen mimo žaberní oblouky sumce. Jde asi o nejšetrnější způsob přechovávání živého sumce.

roman-sumec-vybrator-165-cm2úvazsumec

I když existují i velké, dlouhé vezírky na sumce, vezírek není na přechovávání sumce vůbec vhodný, ryba ve vezírku si totiž setře sliz na těle a hrozí tak riziko zaplísnění a později její úmrtí. To platí i pro různé přechovávače ryb. Jednou z mála možností, jak rybě neublížit, je provléci hubou pružný úvazek, což je ale nejen v Česku, ale mnoha dalších zemích, zakázáno. Přesto někde je to běžný způsob uchování sumců, dokonce i na některých velkých mezinárodních závodech je běžnou praxí sumce držet na pružném laně uvázaného za spodní čelist. Ale pozor, není úvaz jako úvaz!

Rady pro ty, co budou cestovat a budou na revírech, kde není úvaz zakázaný:

  • úvaz uvazujeme tak, aby byl protažen mimo žaberní oblouky sumce
  • úvaz by měl být z pružného materiálu!
  • sumce trápíme na úvaze co nejkratší dobu, rozhodně ho na laně nedržíme dny, ale jen hodiny
  • v žádném případě neděláme do tlamy sumce nožem díru, ale šetrně lano protahujeme pod skřelovou kostí a tlamou
  • sumce na břehu, nejen při implementaci úvazu, přechováváme ideálně na mokré plachtě, menší kusy například ve vaničce

Sumec na mokré podložce – plachtě…

Výhody použití úvazu

Uvázaná ryba je volná po celé délce jejího těla, může se hýbat, plavat. Nepoškozuje ji síť vezírku, ani látka saku či přechovávače, nehrozí tedy žádné poškození ochranné vrstvy slizu na těle ryby. Při použití delšího provazu má možnost odplavat dál od břehu a sama si může vyhledat klidnější zónu, kde přečká čas, který bude nucena strávit na provazu.

Ze světa dovezený úvaz s hadicí na sumce…

Jak tedy správně uvázat sumce pomocí pružného úvazu?

Průtažný provaz či lano ukončíme smyčkou, uděláme další smyčku o kus dále, rybě provlečeme úvaz tlamou a to pod skřelovou kostí, kde se vyvede ven. Samozřejmě úvaz nesmí být provlečen mezi žaberními oblouky! Ideálně karabinkou obě oka sepneme a k úvazu navážeme dostatečně dlouhou šňůru, aby měl sumec možnost většího pohybu. Ryba je tak bezpečně fixována za čelist a přitom má určitou volnost pohybu.

Důležité: V Česku je používání úvazů zakázáno zákonem, výše uvedené rady můžete využít pouze v zahraničí a to ještě jenom někde!

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

Nová rubrika na našem webu: Karavan fishing – nejen po Česku s postelí na kolečkách na rybách

Na našem webu Rybářský rozcestník.cz jsme pro všechny milovníky rybaření a karavaningu vytvořili novou rubriku! Jde o články jak pro začínající rybáře, co si sebou na rybářské výpravy vozí postel na kolečkách, tak i pro zkušené pardy, co si rybaření s „bydlíkem“ užívají již léta.