Rybářský rozcestník

Smáček v tandemu s dropshotovým olovem

Jedna z možností, jak vydráždit k záběru opatrné okouny či candáty, je použít při vláčení válečkové olovo zavěšené přímo u hlavy smáčka, to zajistí při tažení nástrahy vodou rozrušení dna a tedy mrak, ve kterém se smáček téměř ztratí, přesto právě pro špatnou viditelnost i opatrné ryby často na tuto nástrahu zaútočí.

smáček-dropshotovésmáček-dropshotovésmáček-tyrolské

Je zcela běžné, že vylekané ryby rozvýří dno při zběsilém útěku před dravci a právě na to spoléhá metoda zavěšení olova hned u hlavy samotného smáčka. Ale je důležité použít slabší, ale delší olovo. Na to se skvěle hodí tzv. válečkové dropshotové olovo.

Někteří rybáři na tuto metodu používají dokonce smáčka s háčkem ve spojení s tyrolským dřívkem. To sice působí, v poměru ke smáčkům, dost rušivě, ale paradoxně dravcům velikost tyrolského dřívka nevadí. Je to logické, správně tažená nástraha s olovem se totiž pohybuje těsně nade dnem, olovo kalí vodu díky jeho pohybu ve vrchní, měkké vrstvě dna a také nastavuje výšku, ve které se smáček s háčkem pohybuje.

Jedna z možností, jak připnout olovo k hlavě smáčku… lze použít například i obratlík s karabinkou.

Rozhodně stojí za to občas použít tuto vychytávku při klasickém vláčení a to především tam, kde není moc vázek a dno je měkké, mírně bahnité nebo dno tvoří například písek s usazeninami.

Text i foto: Roman „Dědek“ Kováč

Nejčtenější články

Jak jednoduše opláchnout nafukovací člun

Kdo vozí k vodě nafukovací čluny, moc dobře ví, jak moc po vytažení z vody jsou špinavé, zvláště, pokud je rybář u vody déle a zažije nějakou tu bouřku. Hlavně na řekách se na spodní straně člunu usazuje kde co. A pokud zaprší, či parkujeme s člunem pod stromy, ani vnitřek člunu nebývá neposkvrněný. Kdo by pak chtěl vozit tuto hrubou špínu domů? 🙂

Co vše lze nastražit na přívěs háčku

Kromě klasického boilies, případně pelet lze na přívěs háčku nastražit kde co. Od červů, žížal, ale i jiné živé havěti také různě upravené pečivo, listy, květy či snítky trav nebo rákosu, ale také ovoce. A to nemluvím o sýrech a různých dalších dobrotách, co si rybář odtrhne u huby, aby zvýšil svoji šanci chytit nějakou tu pěknou rybu.

Bonduelle Gold Chilli – kukuřice nejen do chladné podzimní vody

Zkušeným rybářům asi nemusím vysvětlovat, že právě nakládaná kukuřice Bonduelle nejlépe přemlouvá kaprovité ryby k záběru a to jak bílou rybu, tak i kapry a amury. Ale už jste vyzkoušeli chytat ryby na Bonduelle Gold Chilli, tedy ostrou variantu této nakládané kukuřice?