Rybářský rozcestník

Smáček v tandemu s dropshotovým olovem

Jedna z možností, jak vydráždit k záběru opatrné okouny či candáty, je použít při vláčení válečkové olovo zavěšené přímo u hlavy smáčka, to zajistí při tažení nástrahy vodou rozrušení dna a tedy mrak, ve kterém se smáček téměř ztratí, přesto právě pro špatnou viditelnost i opatrné ryby často na tuto nástrahu zaútočí.

smáček-dropshotovésmáček-dropshotovésmáček-tyrolské

Je zcela běžné, že vylekané ryby rozvýří dno při zběsilém útěku před dravci a právě na to spoléhá metoda zavěšení olova hned u hlavy samotného smáčka. Ale je důležité použít slabší, ale delší olovo. Na to se skvěle hodí tzv. válečkové dropshotové olovo.

Někteří rybáři na tuto metodu používají dokonce smáčka s háčkem ve spojení s tyrolským dřívkem. To sice působí, v poměru ke smáčkům, dost rušivě, ale paradoxně dravcům velikost tyrolského dřívka nevadí. Je to logické, správně tažená nástraha s olovem se totiž pohybuje těsně nade dnem, olovo kalí vodu díky jeho pohybu ve vrchní, měkké vrstvě dna a také nastavuje výšku, ve které se smáček s háčkem pohybuje.

Jedna z možností, jak připnout olovo k hlavě smáčku… lze použít například i obratlík s karabinkou.

Rozhodně stojí za to občas použít tuto vychytávku při klasickém vláčení a to především tam, kde není moc vázek a dno je měkké, mírně bahnité nebo dno tvoří například písek s usazeninami.

Text i foto: Roman „Dědek“ Kováč

Nejčtenější články

Dipovací kleště, jejich použití

Moderní doba přináší na rybářský trh stále více různých nových produktů. Také v kategorii „rybářská bižuterie“ se stále objevují nové a nové pomůcky pro nás rybáře. Například dipovací kleště. Víte jak vypadají a k čemu slouží?

Novomlýnská nádrž vydala dosud největšího kapra v historii Evropského šampionátu v lovu kaprů!

Na Novomlýnské nádrži se pořádá již pátý ročník Evropského šampionátu v lovu kaprů „Stairs2Hell“. Jejím pořadatelem je společnost European Carp Fishing Association, která se organizací závodů zabývá již řadu let, ve spolupráci s Moravským rybářským svazem a Povodím Moravy. V čele této společnosti stojí manažerka projektu Tereza Asterová, na závodech dále spolupracují ambasador projektu, známý rybář Jakub Vágner a zkušení organizátoři, rybáři a ředitelé závodů, Petr Šurek a Vít Černý. Tento závod má tradici již od roku 2017 a letos se ho účastní 100 tříčlenných týmů z celé Evropy. Vítěz získá 500 000 Kč a věcné ceny v hodnotě přes 200 000 Kč. Jednou z hlavních myšlenek závodu je podpora mladých rybářů při jejich cestě k úžasnému koníčku, proto pořadatel poskytuje dar rybářského vybavení v hodnotě 200 000 Kč na chod dětských rybářských kroužků v rámci Moravského rybářského svazu. Tímto je tento závod naprosto unikátní v rámci celosvětového měřítka.

FOR FISHING 2021

12. rybářský veletrh se letos koná v podzimních dnech a to od 21.10 do 24.10. 2021. Jde o největší rybářský veletrh v ČR. Co tam najdete v heslech: Prezentace nových trendů, představení novinek pro rok 2021, prezentace jednotlivých rybolovných technik, vytvoření rybářského prostředí pro všechny, co propadli krásám rybolovu, vytvoření obchodního prostředí pro vystavovatele v ekonomicky nejsilnějším regionu ČR, doprovodný program, přednášky, soutěže, propagace péče o životní prostředí a čistotu vod…

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím