Tato metoda je asi stará téměř jako lidstvo samo. Již v době kamenné lidé pekli chycené ryby nad ohněm. V dnešní uspěchané době a díky pravidlům a různým předpisům, jsme na tento způsob úpravy ryb pomalu zapomněli. Ale na ohni na klacku či roštu upečená, čerstvě chycená ryba, ta chuť i atmosféra je nenapodobitelná! Přitom stačí mít po kapsách sůl, zapalovač nebo sirky, ostrý nůž na uřezání šikovné větévky a samozřejmě chycenou nějakou větší rybu. 🙂
Ano, řeknete, rybářské předpisy nás dost svazují a ne jen ty, ale přesto se dá jak u nás, tak v zahraničí najít dost míst, kde je legální ulovenou rybu zpracovat a hned si ji upéci na ohni nebo grilu. Můj první pstruh na ohni byl bez soli, protože nás tehdy nenapadlo nějakou nosit po kapsách. Od té doby mám sůl pořád u sebe! A ten pstruh? Dodnes ho považuji za jednu z nejlepších pochutin, kterou jsem kdy u vody jedl a to i přesto, že nebyl slaný. Použili jsme na jeho dochucení jen listy malinovníku, přesto byl úžasný! Ale sůl to tedy chtělo 🙂
Tak dost vzpomínání, pro městské a tuze mladé tu mám stručný popis, jak na to, když dostanete v přírodě chuť na dobrého pstroužka, či kapříka.
Pokud vynecháme problém, s tím, kde se vlastně dnes může připravit ryba na ohni, aniž by člověk porušil nějaké ty zákony či vyhlášky, je to celé úžasně jednoduché. Nejprve si musíme chytit nějaké to papáníčko, to nebudu nijak popisovat, od toho je tu celý web. Chycenou rybu je třeba šetrně a pokud možno rychle zabít, vykuchat a omýt, v našem případě ve vodě, ve které jsme ji chytili, pokud s sebou nemáte kanystr s vodou, ale pokud ano, pak máte jistě po ruce i gril nebo vařič, pánvičku, a tyto řádky jsou pro vás úplně zbytečné. Leda, že by jste chtěli experimentovat a uvařit chutné krmě pěkně postaru.
Jdeme na to! Pokud nejsme někde, kde je již ohniště vybudované, uděláme si svoje, dbáme na to, že místo pod stromem, není zrovna nejlepší. Vykopneme drn trávy, prohloubíme jámu, tu obložíme kameny. Pak z nasbíraného, pokud možno suchého dříví, uděláme oheň, který necháme hořet tak dlouho, až se nám v něm udělají pěkné žhavé uhlíky. Mezi tím si nařežeme šikovné klacky, které zbavíme bočních větévek a na chvíli je položíme do vody. Tak zajistíme, aby nám při samotném opékání ryby neshořely.
Holky pošleme najít nějaké bylinky, skvělé jsou například listy medvědího česneku, listy ostružin, malin, nebo přímo bylinky, co rostou v lese nebo na louce. Skvělá je na ryby například šrucha zelná. Kdo s takovým ohníčkem počítá, může si vzít sebou kromě soli pepř, kmín a případě nějakou dobrou směsku vhodnou na ryby. Já sebou vozím i lahvičku s olejem a alobal, skvělého to pomocníka pro venkovní kulinářské konání.
Připravené ryby od hlavy až k ocasu propíchneme klackem, pěkně středem. Pokud máme filet z kapra, propíchneme ho také středem, uděláme takovou harmoniku. Maso osolíme a případně dochutíme dalším kořením nebo bylinkami, ale pozor, i v tomto případě platí, že méně je někdy více! Čerstvé rybí maso je samo o sobě velmi chutné a nemá smysl ho přerážet zbytečným množstvím koření.
Jakmile máme uhlíky na ohništi a menší plamének, zapíchneme klacky do trávy tak hluboko, aby udržely ryby nad ohněm, také je dáváme o něco výš, aby se pekly pomaleji. Máme po ruce trochu vody a pokud se oheň, díky odkapávání tuku nebo oleje, více rozhoří, musíme ho pokropit. Pak budou ryby nejen opečené, ale také trochu uzené, což není na škodu, ba naopak.
Ryby hlídáme, nejméně jednou je na klacku otočíme, aby byly upečené i z druhé strany. Hotové, tak to už asi všichni víte, prostě zbaštíme! 🙂
Nezapomeňte po sobě tábořiště důkladně uklidit. Hodně vodou prolité ohniště zaklopit drnem trávy a vše dát do původního stavu!