Rybářský rozcestník

Rybářská technika chytání ryb – muškaření

Muškaření, to je královská rybářská disciplína. Muškaří se jak na vodách tekoucích, tak stojatých. A o co vlastně jde? Rybář rybám nabízí umělé nástrahy, mušky, které nahazuje do míst, kde si myslí, že číhá ryba, tedy například pstruh, lipan nebo například losos. Také může nechat mušku volně plavat po proudu řeky … vždy jde o to, vyprovokovat rybu k útoku. Chytání na mušku je velmi náročná disciplína, protože rybář většinu času stojí ve vodě a jde rybě naproti. V tom je kouzlo muškaření, protože rybář někdy chytá ryby doslova pod nohama. Právě ten přímý kontakt s vodou, ryby na dohled, klid, často nedotčená příroda, to vše dělá z muškaření právem vrcholnou rybářskou disciplínu.

Historie muškaření sahá až do starého Říma, kdy v Makedonii používali mušky z červené vlny na chytání pstruhů. První kniha o muškaření pak vyšla v roce 1496! Jmenovala se „Rybolov s prutem“ a světe div se! Napsala ji žena! Ano ano pánové, abatyše, ctihodná matka Juliana Bernersová. Nejen že v této knize popsala 12 druhů mušek, ale dokonce doporučila dobu použití podle měsíců jejich rojení. V Čechách se pak první knižní zmínka o muškaření objevila až v polovině 19. století, ovšem rozmach tohoto sportu nastal až na počátku 20. století.

Pruty na muškaření

Není rybářský prut, jako prut. Právě u muškaření to platí dvojnásob! Právě muškařský prut se zásadně odlišuje od běžných prutů určených na položenou, plavanou, nebo přívlač. Má totiž sedlo navijáku umístěné ve spodní části prutu, má také více vodících oček. Jako u ostatních prutů existuje i zde několik základních délek. Záleží, zda budete chytat na malé vodě, nebo ve velkém, otevřeném prostoru. Na trhu existují jednoruční pruty v délkách od 1,5 m do 3,5 metrů a dvojruční pruty dlouhé 3,5 m až 5 metrů.

Popišme si ho podrobněji. Prut se skládá z tyče prutu, také nazývané blank, která se dnes vyrábí především z uhlíkových vláken, většinou korkové rukojeti, která až na spodní části prutu má uchycení pro naviják. Celý prut je pak od vrchu dolů posetý vodícími očky. Právě správné umístěné oček a jejich velikost určují kvalitu prutu a jeho vlastnosti při nahazování. Důležitou součástí kvalitního muškařského prutu je i jeho rukojeť, která musí být pohodlná a pasovat do ruky daného rybáře. Vůbec celý komplet, tedy prut s navijákem a šňůrou by měl být vyvážený, jeho těžiště musí ležet v místě úchopu korku rukou.

Dříve byly na trhu nejběžnější dvojdílné muškařské pruty, ale dnes se běžně dají koupit i tří a čtyřdílné pruty. Ovšem pozor, čím má prut více dílů, tím se může zhoršit jeho plynulost v akci. Také pevnost ve spojích může dělat u vícedílných prutů problémy, proto raději sáhněte po dvojdílný muškařský prut.

A jak se muškařské pruty dělí?

  • A – rychlé pruty se špičkovou akcí
  • B – ohýbají se v horní třetině blanku
  • C – akce probíhá od poloviny prutu
  • D – pomalé pruty, které se ohýbají v celé své délce

Muškařské pruty se pak dále dělí podle toho, zda je rybář ovládá jednou, nebo také oběma rukama. Jednoručky se používají například na lov menších ryb, pstruhů (označení 00 až 15), dvojručky pak na lov ryb větších, jako dospělých lososů (označení 5 až 12).

Jaký prut je nejvhodnější pro začínajícího muškaře?

Nejlepší je si koupit první prut zhruba ze středu spektra, tedy uhlíkový, dlouhý asi 2,75 m, kategorie 5, akce B, to na jemnější chytání, například pstruhů a na větší dravce si kupte například tvrdý prut kategorie 7 (8) o délce 2,50 až 2,75 metrů. Ovšem, to je jen návrh. Rozhodně se poraďte s kamarády, protože není nad rady zkušených rybářů, s kterými budete chodit k vodě. Právě oni znají místní podmínky nejlépe a poradí vám, s jakým prutem by jste se trápili a který je ten pravý pro vás. Stejně bych před koupením prvního muškařského prutu počkal na to, až si lov na mušku vyzkoušíte s půjčeným prutem. Často se stává, že po první či druhé výpravě začátečníci vyměknou, zaleknou se poměrně obtížné muškařské techniky a když jim to hned na nejde, volí raději jiné způsoby lovu ryb.

Muškařský naviják

I naviják vypadá u muškaření úplně jinak, než klasické navijáky na jiné rybolovné techniky. Je to vlastně taková zásobárna muškařské šňůry. I zde platí, že naviják musí velikostí i váhou ladit k prutu. Levnější navijáky mají jen západku, která brání odmotání šňůry, ty dražší jsou vybaveny nastavitelnou diskovou brzdou, která je dobrá při záseku přes naviják, nebo při boji s větší rybou na slabším vlasci.

Muškařský naviják, prut, mušky

Muškařský naviják, prut, mušky

Muškařská šňůra

Dnes na trhu existují muškařské šňůry vyrobené z PVC nebo z polymeru, ojediněle dříve populární šňůry z hedvábí. Dělí se podle profilu do čtyř skupin:

  • L – paralelní nebo lineární (mají po celé délce stejný průměr)
  • DT – oboustranně ujímané šňůry (jejich oba konce se zužují)
  • WF – jednostranně ujímané šňůry (mají posunuté těžiště do přední části)
  • SH – vystřelovací hlavice (slouží k extrémně dlouhým hodům)

Tím nejdůležitějším parametrem při výběru muškařské šňůry je ale její váha a schopnost plavat, nebo se naopak potopit. A jak se dělí! Podle jejich hustoty na:

  • plovoucí muškařské šňůry
  • intermediální, pomalu potápivé muškařské šňůry
  • rychle potápivé muškařské šňůry

Muškařské šňůry se kupují v délkách od 20 do 40 metrů. Bývají různě barevné, ale je prokázané, že starší, zkušené ryby prchají před určitými barvami, proto jsou dnes stále modernější průhledné šňůry, které jsou pro ryby téměř neviditelné, jejich přítomnost prozrazuje jen jejich dopad na hladinu.

Na závěr je potřeba říci jediné. Šňůra je asi nejdůležitější součástí muškařského vybavení, proto na ni nešetřete! Prut kupte klidně v nižší cenové kategorii, stejně tak svůj první muškařský naviják, ale šňůru kupte opravdu kvalitní!

Muškařské nástavce a návazce

Co je to vlastně muškařský nástavec? Jde o prodloužení muškařské šňůry jiným materiálem. Na kmenovou muškařskou šňůru z důvodu její síly nelze přidělat muška. K tomu slouží nástavec. Lze použít obyčejný rybářský vlasec ze kterého se vyrobí jednoduchý svazovaný nástavec, nebo si jej lze koupit. Na trhu existují již hotové, ujímané muškařské nástavce. Bývají dlouhé od 0,5 m do 10 metrů, ovšem většinou nástavce děláme dlouhé asi, jako je dlouhý prut.

Vlastní špičku návazce tvoří nástavce, na které se vlastně přivazují samotné mušky. Při lovu se dvěma nebo třemi muškami se bočním návazcům říká „přívěsy“. Jejich dílka bývá od 5 do 30 cm. Na jejich navazování se používá několik uzlů, které najdete v naší encyklopedii.

Lipan podhorní – dateil hlavy s muškou

Lipan podhorní – detail hlavy se suchou muškou

Muškařské háčky

Jsou důležitou pomůckou. Dělí se podle způsobu použití na:

  • suché
  • mokré
  • nymfové
  • jigové
  • pupové
  • streamrové ………..

Je jich opravdu mnoho. Jsou jak s protihrotem, tak bez protihrotu. Dnes se na trhu objevilo právě mnoho háčků bez protihrotu. Což je důsledek toho, že již na polovině našich pstruhových revírů je nařízeno používat háčky právě bez protihrotu.

Umělé mušky – hlavní kategorie

O co jde? Jde o ručně vyrobenou nástrahu, která je navázána na muškařský háček s očkem. Existuje tisíce vzorů. Vyrábějí se z různých přírodních, ale i umělých materiálů, které se připevňují k háčku nití a lepidlem. Dělí se na dvě základní kategorie:

  • přirozené vzory (napodobují přirozený vodní a suchozemský hmyz ve všech jejich stádiích vývoje)
  • fantastické vzory (jsou to dráždidla, která se nepodobají ničemu přirozenému u vody)

Dělení mušek podle jejich charakteristických znaků:

  • mokré mušky – dobře se potápějí, loví se s nimi v celém vodním sloupci
  • suché mušky – napodobují dospělce nebo rozence hmyzu plovoucího na hladině
  • nymfy (zatížené, nezatížené) – napodobují larvální stádia vodního hmyzu
  • lury – hodně různorodě zbarevné, s velkým chmýřím napodobujícím ocas nebo křídlo
  • streamry – napodobují malé rybky a živočichy, mají ocásky, často jsou vyrobeny z kůže
  • mušky speciální
Mokrá muška

Mokrá muška

Suchá muška

Suchá muška

Mušky - nymfy

Mušky – nymfy

Muška - lura

Muška – lura

Mušky - streamry

Mušky – streamry

Základní způsoby lovu na umělé mušky

Chytání na suchou mušku

Suché muškaření je jemnou muškařskou disciplínou. Cíl je jasný, opatrně položit suchou mušku na hladinu, dále od ryby, ale tak, aby ji proud unášel směrem ke stojící rybě. Je třeba vybrat mušku co nejvíce podobnou těm, co létají nad hladinou. Na suchou mušku ryby berou nejlépe koncem jara a začátkem léta, navečer, kdy se nad vodou vznáší mraky hmyzu.

Chytání na mokrou mušku

Je to metoda, kdy se rybář snaží napodobit hmyz spadlý na hladinu, který se pomalu potápí ke dnu. Většinou jsou na prutu navázané dvě až tři mušky. Loví se buď tažením mušek přes proud, nebo naopak rybář stojí v proudu a nahazuje ke břehu, mušky pak pozvolna stahuje směrem k sobě. Horní muška by měla plavat na hladině, ostatní by měli být potopené.

Chytání na nymfy

Dá se chytat buď přímo pod špičkou prutu, tzv. na krátko, kdy vlastně vůbec nevyužíváme délku šňůry, nebo nahazujeme do délky  až 10 metrů, a navázané mušky stahujeme po proudu, rychlostí proudu. Chytání na krátko je vhodné na větších, zakalenějších tocích, na dálku pak chytáme hlavně v čisté vodě. Vždy se snažíme, aby jedna z mušek se pohybovala těsně nade dnem a další dvě se vznášela ve vodním sloupci.

Moderním způsobem chytání na nymfy je tzv- francouzské nymfování. O co jde? Rybář jde proti proudu s jednou nymfou navázanou na šňůře a nahazuje do proudu před sebou, po 3 až 4 vteřinách ji zvedá ode dna a znovu nahazuje. Touto metodou se chytá s jemnými pruty, ale s dlouhým nástavcem s tenkým vlascem a na konci upevněnou jednou nymfou.

Chytání na streamry

Tato metoda lovu se poměrně dost liší od ostatních muškařských technik. Využívají se zde silnější pruty pro nahazování těžších nástrah, potápivé šňůry a mušky – streamry, které mají za úkol napodobit drobné rybky, nebo jiné drobné vodní živočichy. Touto metodou se mohou lovit nejen pstruzi, ale i velké štiky, boleni, candáti či lososi. Rybář jde většinou po proudu a nahazuje dále od předpokládaného místa, kdy by mohla ryba stát a pomocí proudu a stahování šňůry se snaží dostat nástrahu co nejblíže k rybě, ale tak, aby se tato pohybovala co nejpřirozeněji. I streamry lze vázat do tandemu, pak je dáváme od sebe asi 1 metr.

Rybář v akci, chytání na mušku

Rybář v akci, chytání na mušku

Nezbytné pomůcky muškaře

Muškař se neobejde bez muškařské vesty, která je pro muškaře tak typická. Má plno kapes, kam si rybář dává krabičky s muškami a další rybářskou bižuterii, jako amadou, což je pomůcka na vysoušení mušek, která lze nahradit například papírovými kapesníky. Nůžky či nůž, peán, metr, to vše je pak samozřejmostí.

Další důležitou výbavou rybáře chytajícího uprostřed řeky je podběrák. Ten sice není povinnou výbavou rybáře, ale zkušený rybář bez něj do vody nevstoupí. Muškařské podběráky jsou krátké, menší, většinou s velkým gumovým okem, aby se daly zavěsit přes rameno a byly vždy po ruce. Pro brouzdání vodou se pak muškař neobejde bez vysokých gumových bot, tzv. prsaček, které mu zajistí, že i když bude po pás ve vodě, bude v suchu. Dělají se jak gumové, tak neoprénové, určené do ledové vody. Další důležitou součástí výbavy muškaře jsou polarizační brýle. Ty dokáží odrazit lom slunce ve vodě, chrání oči a také je díky nim vidět pod vodu na ryby. Já se pak ve vodě neobjevím bez klobouku, nebo jiné přikrývky hlavy. V kapsách kromě výše uvedeného nosím i malou petku s vodou a něco sladkého na cucání, nebo kousání. V létě, při muškaření, i když člověk stojí do půl pasu ve vodě, je horko, proto je důležité dodržovat pitný režim a při aktivní rybařině člověk vyhládne během chvilky.

Slovo závěrem

Muškaření je úžasný adrenalinový sport, těžký, únavný, ale velmi úspěšný. Pokud to rybář chytající na mušky umí, nemá smysl s ním závodit jinou rybolovnou metodou. Šikovný a znalý muškař vás vždy přechytá. Pravidelně jsem chodil na pstruhy s kamarádem a zatím, co jsem vláčel, on muškařil. Výsledek byl vždy stejný. Zatím, co on chytil během 1 hodiny 7 až 8 pstruhů, já 1 až 2. Co tím chci říci? Vzhledem ke zkušenostem i jiných rybářů jen jedno, že když se to zná, je muškaření velmi úspěšnou metodou lovu dravých ryb a i proto je to pro nás, co vědí, o čem mluví, opravdu vrchol rybaření.

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.