Rybářský rozcestník

Rybaření v Norsku – základní výbava

Norsko umí být jak přívětivé, tak nehostinné. Často během jednoho dne zažijete teplé slunné počasí, které se během chvíle změní ve větrnou smršť s teplotou, která dokáže během několika málo hodin klesnout až o 25 °C! I v léte se zde můžete dočkat například sněhových bouřek, krupobití …

Kdo umí, nebo má štěstí :), uloví opravdu pěkné kusy

Co s sebou do norska na rybolov?

Začněme oblečením. Rozhodně se neobejdeta bez teplého spodního prádla, také kvalitní ponožky, těch si vemte několik párů na výměnu. Tričko s krátkým rukávem? Proč ne, ale nezapomeňte si přibalit i trička s rukávem dlouhým. Teplé nepromokavé bundy jsou tu nutností a hlavně pro rybáře na moři se hodí nepotápivé, které zároveň fungují jako vesty. Svetry a mikyny, těch není nikdy dost, kalhot si vemte také několik, zateplené, nepromokavé, ale i tepláky k večernímu posezení u krbu. Nepromokavé boty, zateplené, raději dvoje, přezůvky a tenisky na břeh se pak také hodí. Nezapomeňte ani na rukavice, jak zateplené, na chytání, tak gumové, na kuchání. A teplá čepice se bude také hodit.

A pokud budete kromě moře lovit na řekách, vemte si určitě brodící kalhoty a lehkou nepromokavou bundu, ve které se vám bude dobře vláčet nebo muškařit.

Také další pomůcky pro zdárné přežití jsou nutností! Krémy na pleť a ruky a to nejen ochrané, proti slunci s faktorem nejméně 25, ale i krémy na ochranu a regeneraci pokožky. Lůj na rty, tak ten bych doma rozhodně nenechával, ani repelenty. Léky, nejen ty co běžně užíváte, ale i léky proti mořské nemoci se nám suchozemcům rozhodně budou hodit! A nezapomínejte na alergie, nikdy nevíte, na jaké místní alergeny narazíte.

Chytání v Norsku - ilustrační foto

Chytání v Norsku – ilustrační foto

Vezmete-li si sebou fotoaparáty či kamery, rozhodně jim pořiďte nějaké kvalitní obaly, a to i proti vlhkosti, ať vaši miláčkové nepřijdou k úrazu.

A nezapomeňme na osobní doklady! Rozhodně se na cestách neobejdete bez pasu, lístků na trajekt, poukazů na pobyt, zaplaťe si pojištění. Nutností jsou také místní peníze, hodí se i dobře nybité platební karty, řidičský průkaz, případně kapitánský průkaz, pokud ho vlastníte.

Norsko - bez lodí to nejde!

Norsko – bez lodí to nejde!

Vybavení pro lov na moři při pobřeží

Vše, co si s sebou vezmete musí být určeno na lov ve slané vodě. Jak vlasce, tak další náčiní. Pruty na mořský rybolov jsou samozřejmostí. Rozhodně si všechno vybavení nakupte doma v Česku. V Norsku je drahé a výběr je tam omezený. V některých místech pak na obchod s rybářskými potřebami nenarazíte vůbec!

Jaký prut a naviják tedy na moře na pilkrování?

Doporučuji středně těžký rybářský prut délky 1.8 až 2,3 m, o nosnosti 25-30 liber, nejlépe speciál vhodný k pilkrování a lov na jigy. Na navijáku, jak klasickému, nebo multiplikátoru, by mělo být navinuto nejméně 200 až 250 metrů a to kvalitní pletené šňůry o nosnosti 20 až 30 kg. S takovou to výbavou můžete na místě chytat v hloubkách do 150 metrů s nástrahami do 750 g váhy.

Pro fajnšmekry se pak hodí i lehčí výbava, tedy lehký prut délky 2,20 až 2,70 s vrhací zátěží od 40 do 100 g.

A pro chlapy, co rádi velké těžké pruty? No, vemte si prut dlouhý do 2,30 metrů o nosnosti okolo 50 liber. Multiplikátor by pak měl mít navinuto nejméně 300 metrů pletenky o nostosti 40 kg a více. Lovit můžete na jigy nebo pilkry o váze do 1000 g. Ale upozorňuji, že pilkrování je velká dřina a čím těžší nádobíčko, tím dříve se odrovnáte!

Úžasní scenérie - typická fotografie norské vesnice

Úžasní scenérie – typická fotografie norské vesnice

Přívlačové pruty na pobřeží, nebo na řeky, ale i na moře

Do Norska se na přívlač hodí spíše středně těžké až těžké přívlačové pruty dlouhé do 2,75 metru, s vrhací zátěží do 100 g. Budete-li chtít chytat ze břehu, nebo na řekách, vemte si s sebou delší vláčecí prut do 3,5 metrů délky.

Při lovu na přívlač tresek, mořské formy pstruha obecného, polaků, platýsů apod. používejte plandavky a twistery s jogovými hlavičkami o hmotnosti do 70 g.

A co muškaři? Mají zde své uplatnění?

Milovníci muškaření si mohou zachyta skvělě i v Norsku. Do Norska si vezměte s sebou muškařský prut délky 9 nebo 10 stop, které jsou vhodné na lov tresek, mořské formy pstruha obecného či makrel. Použijte potápivou šňůru nebo sinktip třídy 8-10 AFTMA.

Rybářská bižuterie do Norska

Pletenky o průměru do 0,3 mm zakončené monofilním návazcem o průměru 0,5-1 mm jsou tou nejlepší kombinací pro chytání v Norsku. Kupte si více šňůr a vlasců, protože i v Norsku se hodně trhá! Obratlíky a karabinky pak používejte o nosnosti kolem 50 kg a to co nejkvalitnější! Rozhodně používejte stopery, tedy gumové zarážky, které ochrání očka karabinek i obratlíků.

Nezapomeňte také na zátěže, pokud budete chtít chytat na živou návnadu! Vezměte s sebou všechny zátěže, které budete potřebovat, protože norové je moc nepoužívají. Zátěže například při lovu ryb na červy v mělké vodě může použít o hmotnosti do 100 g, ale při rybaření v proudící vodě, například při lovu halibutů na rybu, nebo při lovu tresek a mníků na hloubce přes 150 m použijte zátěžě o váze 300 až 1000 gramů.

Chytání v Norsku - různé nástrahy

Chytání v Norsku – různé nástrahy

A na co chytat v Norsku?

Norové chytají většinou jen na umělé nástrahy. Využívají tradiční pilkery, které jsou běžně dostupné i v místních obchodech. Ale pozor, jigy nebo jigheady v sestavě s gumovými rybičkami nebo twistery, v Norsku nekoupíte! Norové je prostě nepoužívají, tak si je musíte dovést z Česka.

Při nákupu pilkrů mějte na paměti, že koncové očko pilkru, ve kterém je upevněn háček, by nemělo při dopadu nástrahy na dno narážet do dna, tedy nakupujte pilkery s háčky umístěnými na boku pillkru, ty na spodní straně pilkru při opakovaném dopadu na dno vezmou za své a ulomí se!

A na co ještě nezapomenout?

Při vylovování ryb na lodi se hodí vylovovací hák a vylovovací kleště. Pokud chcete chytat velké halibuty, rozhodně se vám šikne speciální harpuna s plovákem, ty menší pak můžete vylovovat z vody pomocí vylovovací ocasní smyčky.

Opěrka konce prutu a bederní zdolávací pás, ty budete potřebovat při chytání na hluboké vodě nebo s těžšími pilkery.

Norsko - večer u vody

Norsko – večer u vody

Základní rybářská sada vybavení pro mořský rybolov v Norsku – pilkrování:

 • 1x prut (rozhodně se ale vyplatí jeden prut náhradní!)
 • 1x naviják vhodný na mořský rybolov (také se hodí jeden náhradní!)
 • 1x pletenka o šířce do 3 mm, nejméně 250 metrů + náhradní pletenka
 • monofilní vlasec na návazce 30 metrů, šířka minimálně 0,50 mm + 1x náhradní
 • 20x obratlík s karabinou + kroužky
 • 30x gumová zarážka
 • 30x trojháčky
 • 10x pilkr o hmotnosti 150-250 g
 • 10x pilkr o hmotnosti 300-400 g
 • 10x pilkr o hmotnosti 500-750 g
 • 10x jighead nebo jig 200-300 g
 • 5x jighead nebo jig 400-500 g
 • 20x ripper-umělá ryba nebo velký twister na jigy a higheady
 • 3x návazec pro lov makrel nebo tresek
 • 2x návazec pro lov sleďů
 • nůž a kleště pro výrobu návazců či úpravu nástrah
 • vylovovací hák nebo vylovovací kleště
 • zdolávací pás – opěrku prutu
Chytání v Norsku - výbava

Chytání v Norsku – výbava

Základní rybářská sada vybavení pro rybolov v Norsku – lov na jezerech a řekách – vláčení:

 • Prut délky 2,4-2,7 m s vrhací zátěží 20-40 g na štiky, s vrhací zátěží 5-25 g na pstruhy (rozhodně se ale vyplatí jeden prut náhradní!)
 • smekací naviják se šňůrou nebo vlascem o nosnosti 10-20 kg na štiky, o nosnosti 4-12 kg na pstruhy + také jeden náhradní
 • ocelové nebo titanové návazce délky nejméně 20 cm pro lov štik
 • wobblery 8-20 cm pro lov štik, 2-7 cm pro lov pstruhů
 • plandavky 5-12 cm o hmotnosti 10-30 g pro lov štik, délky cca 5 cm o hmotnosti 5-20 g na lov pstruhů
 • rotačky č. 3-4 pro lov štik, rotačky č. 1-3 na lov pstruhů
 • twistery nebo gumové rybičky s jiggovými hlavičkami 5-30 g pro lov štik, 3-15 g na lov pstruhů
 • kleště nebo pean na uvolňování háčků

Základní rybářská sada vybavení pro rybolov v Norsku – lov na jezerech a řekách – muškaření:

 • prut délky 2,7-3 m AFTMA 8-9 na lov štik, cca 2,7 m AFTMA 5-7 pro lov pstruhů (rozhodně se ale vyplatí jeden prut náhradní!)
 • naviják s plovoucí šňůrou nebo sinktipem (lov štik)
 • kevlarové nebo titanové návazce délky min. 30 cm na lov štik, od 0,14 pro lov lipanů na sucho až po 0,25 pro lov pstruhů na streamery
 • štikové streamery nebo poppy, pro lov pstruhů mušky
 • kleště nebo pean na uvolňování háčků

Nejčtenější články

Bivakování u vody aneb problémy kolem pobytu u vody a to nejen v nočních hodinách

Bohužel stanovat si nemůžeme, kde se nám zachce. I když dnes legislativou není obecně zakázané bivakovat na státních pozemcích, přesto si nemůžeme všude rozložit stan a přenocovat. Buď to místně zakazují obecní nebo městské vyhlášky, nebo i některé zákony na ochranu přírody. Pak také musíme ctít soukromé pozemky, kde jen vlastník pozemku nám může povolit tento užívat, například také k přenocování. A co my rybáři? Máme nějakou výjimku nebo legislativa na nás nemyslí? Obecně má rybář právo se skrýt před deštěm a větrem, ovšem bližší specifikace v zákonech není, myslím tím upřesnění, kde je hranice mezi přístřeškem proti dešti a stanem, který již mnohým vadí…

Chytání sumců s montáží s podvodním splávkem

Bydlím v kraji, kde všichni co chytají sumce, chytají je tzv. „na trhačku“, tedy pomocí kačeny, ale i bez ní, sestavy uvázané buď na bójce nebo větvi pomocí trhacího vlasce. Tato metoda je velmi účinná především v létě, o prázdninách, ale má dvě úskalí. Funguje hůře na velkých hloubkách a také bez lodi ji nelze použít. Jak tedy lovit sumce, pokud nemáte loď nebo jste u vody s opravdu velkou hloubkou? Je to jednoduché, chytejte sumce pomocí podvodního splávku!

Chleba či rohlík nastražený pomocí gumičky a roztahovače kroužků

Nastražit pomocí gumiček a roztahovače kroužků lze jak peletky, tak po mírné úpravě i bolies koule. Ale co tak zkusit nastražit chlebovou kůrku či jiné pečivo? Jde to!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím