Rybářský rozcestník

Rybaření v Norsku – základní výbava

Norsko umí být jak přívětivé, tak nehostinné. Často během jednoho dne zažijete teplé slunné počasí, které se během chvíle změní ve větrnou smršť s teplotou, která dokáže během několika málo hodin klesnout až o 25 °C. I v létě se zde můžete dočkat například sněhových bouřek, krupobití… Jak se tedy vybavit na rybářskou výpravu do Norska? V tomto článku vám poradíme, co rozhodně nezapomenout doma.

ChytáníNorskoÚžasníChytáníNorskoChytání

Co s sebou do Norska na rybolov?

Začněme oblečením. Rozhodně se neobejdete bez teplého spodního prádla, také kvalitní ponožky, těch si nabalte několik párů na výměnu. Tričko s krátkým rukávem? Proč ne, ale nezapomeňte si přibalit i trička s rukávem dlouhým. Teplé nepromokavé bundy jsou tu nutností a hlavně pro rybáře na moři se hodí nepotápivé, které zároveň fungují jako vesty. Svetry a mikiny, těch není nikdy dost, kalhot si vezměte také několik, zateplené, nepromokavé, ale i tepláky k večernímu posezení u krbu. Nepromokavé boty, zateplené, raději dvoje, přezůvky a tenisky na břeh se pak také hodí. Nezapomeňte ani na rukavice, jak zateplené, na chytání, tak gumové, na kuchání. A teplá čepice se bude také hodit.

A pokud budete kromě moře lovit na řekách, zabalte si určitě brodící kalhoty a lehkou nepromokavou bundu, ve které se vám bude dobře vláčet nebo muškařit.

Také další pomůcky pro zdárné přežití jsou nutností! Krémy na pleť a ruky a to nejen ochranné, proti slunci s faktorem nejméně 25, ale i krémy na ochranu a regeneraci pokožky. Lůj na rty, tak ten bych doma rozhodně nenechával, ani repelenty. Léky, nejen ty co běžně užíváte, ale i léky proti mořské nemoci se nám suchozemcům rozhodně budou hodit! A nezapomínejte na alergie, nikdy nevíte, na jaké místní alergeny narazíte.

Chytání v Norsku - ilustrační foto

Chytání v Norsku – ilustrační foto

Vezmete-li si sebou fotoaparáty či kamery, rozhodně jim pořiďte nějaké kvalitní obaly, a to i proti vlhkosti, ať vaši miláčkové nepřijdou k úrazu.

A nezapomeňme na osobní doklady! Rozhodně se na cestách neobejdete bez pasu, lístků na trajekt, poukazů na pobyt, zaplaťte si pojištění. Nutností jsou také místní peníze, hodí se i dobře nabité platební karty, řidičský průkaz, případně kapitánský průkaz, pokud ho vlastníte.

Norsko - bez lodí to nejde!

Norsko – bez lodí to nejde!

Vybavení pro lov na moři při pobřeží

Vše, co si s sebou vezmete musí být určeno na lov ve slané vodě. Jak vlasce, tak další náčiní. Pruty na mořský rybolov jsou samozřejmostí. Rozhodně si všechno vybavení nakupte doma v Česku. V Norsku je drahé a výběr je tam omezený. V některých místech pak na obchod s rybářskými potřebami nenarazíte vůbec!

Jaký prut a naviják tedy na moře na pilkrování?

Doporučuji středně těžký rybářský prut délky 1.8 až 2,3 m, o nosnosti 25-30 liber, nejlépe speciál vhodný k pilkrování a lov na jigy. Na navijáku, jak klasickému, nebo multiplikátoru, by mělo být navinuto nejméně 200 až 250 metrů a to kvalitní pletené šňůry o nosnosti 20 až 30 kg. S takovou to výbavou můžete na místě chytat v hloubkách do 150 metrů s nástrahami do 750 g váhy.

Pro fajnšmekry se pak hodí i lehčí výbava, tedy lehký prut délky 2,20 až 2,70 s vrhací zátěží od 40 do 100 g.

A pro chlapy, co rádi velké těžké pruty? No, zabalte si prut dlouhý do 2,30 metrů o nosnosti okolo 50 liber. Multiplikátor by pak měl mít navinuto nejméně 300 metrů pletenky o nosnosti 40 kg a více. Lovit můžete na jigy nebo pilkry o váze do 1000 g. Ale upozorňuji, že pilkrování je velká dřina a čím těžší nádobíčko, tím dříve se odrovnáte!

Úžasní scenérie - typická fotografie norské vesnice

Úžasní scenérie – typická fotografie norské vesnice

Přívlačové pruty na pobřeží, nebo na řeky, ale i na moře

Do Norska se na přívlač hodí spíše středně těžké až těžké přívlačové pruty dlouhé do 2,75 metru, s vrhací zátěží do 100 g. Budete-li chtít chytat ze břehu, nebo na řekách, vezměte si s sebou delší vláčecí prut do 3,5 metrů délky.

Při lovu na přívlač tresek, mořské formy pstruha obecného, polaků, platýsů apod. používejte plandavky a twistery s jogovými hlavičkami o hmotnosti do 70 g.

A co muškaři? Mají zde své uplatnění?

Milovníci muškaření si mohou zachytat skvěle i v Norsku. Do Norska si vezměte s sebou muškařský prut délky 9 nebo 10 stop, které jsou vhodné na lov tresek, mořské formy pstruha obecného či makrel. Použijte potápivou šňůru nebo sinktip třídy 8-10 AFTMA.

Rybářská bižuterie do Norska

Pletenky o průměru do 0,3 mm zakončené monofilním návazcem o průměru 0,5-1 mm jsou tou nejlepší kombinací pro chytání v Norsku. Kupte si více šňůr a vlasců, protože i v Norsku se hodně trhá! Obratlíky a karabinky pak používejte o nosnosti kolem 50 kg a to co nejkvalitnější! Rozhodně používejte stopery, tedy gumové zarážky, které ochrání očka karabinek i obratlíků.

Nezapomeňte také na zátěže, pokud budete chtít chytat na živou návnadu! Vezměte s sebou všechny zátěže, které budete potřebovat, protože Norové je moc nepoužívají. Zátěže například při lovu ryb na červy v mělké vodě může použít o hmotnosti do 100 g, ale při rybaření v proudící vodě, například při lovu halibutů na rybu, nebo při lovu tresek a mníků na hloubce přes 150 m použijte zátěže o váze 300 až 1000 gramů.

Chytání v Norsku - různé nástrahy

Chytání v Norsku – různé nástrahy

A na co chytat v Norsku?

Norové chytají většinou jen na umělé nástrahy. Využívají tradiční pilkery, které jsou běžně dostupné i v místních obchodech. Ale pozor, jigy nebo jigheady v sestavě s gumovými rybičkami nebo twistery, v Norsku nekoupíte! Norové je prostě nepoužívají, tak si je musíte dovést z Česka.

Při nákupu pilkrů mějte na paměti, že koncové očko pilkru, ve kterém je upevněn háček, by nemělo při dopadu nástrahy na dno narážet do dna, tedy nakupujte pilkery s háčky umístěnými na boku pilkru, ty na spodní straně pilkru při opakovaném dopadu na dno vezmou za své a ulomí se!

A na co ještě nezapomenout?

Při vylovování ryb na lodi se hodí vylovovací hák a vylovovací kleště. Pokud chcete chytat velké halibuty, rozhodně se vám šikne speciální harpuna s plovákem, ty menší pak můžete vylovovat z vody pomocí vylovovací ocasní smyčky.

Opěrka konce prutu a bederní zdolávací pás, ty budete potřebovat při chytání na hluboké vodě nebo s těžšími pilkery.

Norsko - večer u vody

Norsko – večer u vody

Základní rybářská sada vybavení pro mořský rybolov v Norsku – pilkrování:

 • 1x prut (rozhodně se ale vyplatí jeden prut náhradní!)
 • 1x naviják vhodný na mořský rybolov (také se hodí jeden náhradní!)
 • 1x pletenka o šířce do 3 mm, nejméně 250 metrů + náhradní pletenka
 • monofilní vlasec na návazce 30 metrů, šířka minimálně 0,50 mm + 1x náhradní
 • 20x obratlík s karabinou + kroužky
 • 30x gumová zarážka
 • 30x trojháčky
 • 10x pilkr o hmotnosti 150-250 g
 • 10x pilkr o hmotnosti 300-400 g
 • 10x pilkr o hmotnosti 500-750 g
 • 10x jighead nebo jig 200-300 g
 • 5x jighead nebo jig 400-500 g
 • 20x ripper-umělá ryba nebo velký twister na jigy a higheady
 • 3x návazec pro lov makrel nebo tresek
 • 2x návazec pro lov sleďů
 • nůž a kleště pro výrobu návazců či úpravu nástrah
 • vylovovací hák nebo vylovovací kleště
 • zdolávací pás – opěrku prutu
Chytání v Norsku - výbava

Chytání v Norsku – výbava

Základní rybářská sada vybavení pro rybolov v Norsku – lov na jezerech a řekách – vláčení:

 • Prut délky 2,4-2,7 m s vrhací zátěží 20-40 g na štiky, s vrhací zátěží 5-25 g na pstruhy (rozhodně se ale vyplatí jeden prut náhradní!)
 • smekací naviják se šňůrou nebo vlascem o nosnosti 10-20 kg na štiky, o nosnosti 4-12 kg na pstruhy + také jeden náhradní
 • ocelové nebo titanové návazce délky nejméně 20 cm pro lov štik
 • wobblery 8-20 cm pro lov štik, 2-7 cm pro lov pstruhů
 • plandavky 5-12 cm o hmotnosti 10-30 g pro lov štik, délky cca 5 cm o hmotnosti 5-20 g na lov pstruhů
 • rotačky č. 3-4 pro lov štik, rotačky č. 1-3 na lov pstruhů
 • twistery nebo gumové rybičky s jiggovými hlavičkami 5-30 g pro lov štik, 3-15 g na lov pstruhů
 • kleště nebo pean na uvolňování háčků

Základní rybářská sada vybavení pro rybolov v Norsku – lov na jezerech a řekách – muškaření:

 • prut délky 2,7-3 m AFTMA 8-9 na lov štik, cca 2,7 m AFTMA 5-7 pro lov pstruhů (rozhodně se ale vyplatí jeden prut náhradní!)
 • naviják s plovoucí šňůrou nebo sinktipem (lov štik)
 • kevlarové nebo titanové návazce délky min. 30 cm na lov štik, od 0,14 pro lov lipanů na sucho až po 0,25 pro lov pstruhů na streamery
 • štikové streamery nebo poppy, pro lov pstruhů mušky
 • kleště nebo pean na uvolňování háčků

Text: Jiří Langer, Foto:fotky-foto.cz, L. Bílek a S.Walsberger

Nejčtenější články

Má první rybářská výprava, aneb důkladná domácí příprava

Ano, je to tu, mám platné rybářské doklady, něco jsem se o rybách naučil a tak konečně mohu k vodě si pěkně zachytat. Ale kam vyrazit? A co si kromě základní rybařiny ještě vzít s sebou? Také znalost místa, kde chci chytat, mě může zajistit úspěšný lov, proto neváhejte a poraďte se se zkušenými rybáři, ti vám rádi poradí, kam vyrazit.

Co dělat, když přední brzda navijáku nejde utáhnout

Už se vám někdy stalo, že jste chtěli dotáhnout brzdu navijáku a ono to nešlo? Je to velký průšvih, protože pak nejde ani navinout nahozenou nástrahu ke břehu. Člověk si nějak poradí, ale naviják je s prokluzující brzdou prostě nefunkční. Většinou jde o stržení závitu ve středu krytu brzdy. Co s tím, vyhodit naviják? Ne! Jedno relativně prosté a levné řešení existuje. Lze obrátit mosazný střed.

Základní dělení rybářských navijáků

Rozhodně není dobré podcenit samotný výběr navijáku, je to totiž důležitá součást celé rybářské výbavy. Právě kvalitní, dobře zvolený, naviják může velmi zpříjemnit nejen samotné zdolávání ryb, ale i ostatní práci s prutem. A naopak nekvalitní, nebo nevhodně zvolený naviják, dokáže zkazit celý zážitek z rybaření, nebo případně dokonce zapříčinit ztrátu případného úlovku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím