Rybářský rozcestník

Noční akce

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!
Noční akce

Štítky:

Teplé letní noci přímo vybízejí k nočním výpravám. Strávit týden nebo i déle na břehu jezera je během léta bezesporu mnohem příjemnější než za sychravého podzimu nebo dokonce během zimy, ale nemusí jít vždy jen o dlouhou výpravu. Někdy ke spokojenosti úplně postačí i jedna noc.

Pomoc kamaráda přijde vhod

Pomoc kamaráda přijde vhod

 

Výběr loviště

Najít si správné místo je při krátké noční výpravě klíčem k úspěchu. Kapři, kteří se přes den zdržují v jedné části jezera, často odplavou hledat potravu jinam, jakmile padne tma. Na revíru, který navštěvujete často, máme šanci vypozorovat, která místa kapři v různých částech dne preferují. Potom už stačí jen vybrat si místo podle toho, kdy k vodě dorazíte. Pokud potřebujete odjíždět brzy ráno, vytipujte si loviště, kde je největší šance na záběr během nočních hodin. Jestliže dorazíte na revír za tmy, vyplatí se chvíli počkat a poslouchat, jestli někde neuslyšíte šplouchat ryby.

Buďte připraveni změnit loviště

Buďte připraveni změnit loviště

Zakrmování

Většina rybářů spotřebuje během nočního lovu mnohem více návnad, než je na tak krátkou dobu třeba. Přijeli jste přece proto, abyste kapry chytali, ne vykrmovali. Zakrmení u udice a doplnění návnad po každém záběru je efektivní způsob lovu, který bude v noci fungovat. Pokud máte nahozeno blíž u břehu, je lepší vnadit prakem a ještě za světla si ověřit, kolik návnad můžete použít, abyste se trefili co nejpřesněji, když prak napnete největší silou. Jestliže návnady dopadnou blíže, než potřebujete, použijte jich méně, když skončí moc daleko, přidejte. Tímto způsobem budete schopni relativně přesně zakrmit i za úplné tmy. Pokud dáváte přednost raketě, můžete ji zaklipovat a použít obdobným způsobem. Vůbec nejlepší způsob, jak dostat blízko k udici návnady, je PVA sáček. Připravte si jich několik předem, ať se pak nemusíte u vody zdržovat s jejich plněním.

Hlavně nenápadně - zabral mi 20 minut po nahození

Hlavně nenápadně – zabral mi 20 minut po nahození

Focení úlovku

Kapra v podběráku už máte, to je fajn. Jenže vzhledem k tomu, že jste na noční výpravě, tak může vyvstat trochu problém s jeho pořádným nafocením. Většina rybářů se fotky úlovku bohužel většinou vzdá nebo kapra zbytečně sakuje. Situace se však dá celkem snadno vyřešit. Prvním předpokladem pro dobrou fotografii je vhodné pozadí. V noci je nejlepší najít si keře nebo nízké stromy. S kaprem si klekněte co nejblíže k nim, aby blesk osvítil nejen vás a kapra, ale i listí, od kterého se světlo blesku odrazí a vytvoří pěkné pozadí, ne jen černou díru. Fotka bude celkově působit světlejším dojmem.

Tohoto krasavce jsem dostal jen díky pomoci Mata. Díky, kámo!

Tohoto krasavce jsem dostal jen díky pomoci Mata. Díky, kámo!

 

Většina fotoaparátů má vestavný blesk umístěný přímo nad objektivem, což má u výsledné fotky na svědomí hned několik nešvarů. Světlo blesku nedopadne na rybu rovnoměrně, bok ryby pak bývá méně prokreslený a fotka nevypadá hezky. Předejít tomu můžete tak, že rybu lehce natočíte, aby se světlo neodráželo od šupin do objektivu kolmo. Pokud je světlo blesku příliš intenzívní a vy jej nemůžete snížit, zkuste ho zastínit cigaretovým papírkem. Blesk přímo nad objektivem má rovněž za následek tzv. efekt červených očí. To lze celkem snadno odstranit při úpravě fotky v počítači. Ale také je možné tomu předejít a zároveň významně zvýšit kvalitu nočních fotografií použitím přídavného blesku. Ještě lepší by bylo mít jich více a nasvítit scénu rovnoměrně, ale nic se nemá přehánět. Pokud není zbytí, tak je možné s focením počkat na rozednění, ale to jen na lokalitách, kde je sakování dovoleno. Vždy je třeba mít na paměti, že pro kapra představuje stres, nepohodlí a především riziko. Nenechávejte ho proto v mělké nebo příliš teplé vodě a už vůbec ne na dlouho, jen na nezbytnou dobu. Nezapomeňte sak pořádně upevnit a označit markerem. Nejlepší je každopádně kapra nafotit s bleskem a hned vrátit do vody!

 

Přesný nához

Nahodit přesně na vybrané místo bývá ošidné i za denního světla, natož pak za tmy. A přitom právě přesnost může rozhodnout o tom, jestli bude rybařit nebo jen kempovat u vody. Jak tedy postupovat v noci? Dělejte všechno tak, jak byste to dělali za světa. Poté, co si najdete místo, označte si ho markerem a přivažte ho na protějším břehu ke stromu nebo tyči. Vyberte si takový orientační bod, který na horizontu snadno najdete i za tmy. Potom si na vlasci udělejte značku, abyste měli nástrahu při každém náhozu ve stejné vzdálenosti. Můžete k tomu použít třeba Marker elastic od Kordy, který na vlasec přivážete, nebo jednoduše kápnout na vlasec lak na nehty, což je jednoduchý a efektivní způsob, jak se vyhnout uzlům. Po záběru prostě jen nahodíte na vybrané místo a budete vlasec přitahovat tak dlouho, až narazíte na značku. Jednodušší už to být snad ani nemůže!

Udělejte si na vlasci značku, abyste pokaždé nahodili přesně

Udělejte si na vlasci značku, abyste pokaždé nahodili přesně

Po každém záběru doplňte návnady

Po každém záběru doplňte návnady

Budiž světlo

Na noční výpravě obzvláště oceníte kvalitní čelovku. Co jsme vlastně dělali, než byly čelovky vynalezeny? Tápali jsme ve tmě. I ten nejjednodušší pohyb se může stát prakticky neproveditelným, když na něj nevidíte. Určitě si proto čelovku pořiďte, vyplatí se to. Na trhu je bezpočet různých modelů. Některé mají světlo silnější, jiné jsou vybavené červenou led diodou, což je užitečné, protože její světlo neovlivní vaše noční vidění tolik jako bílé světlo. Vyberte si takovou čelovku, která vám pěkně sedne a nebude moc těžká ani velká. Měla by vám být pohodlná dokonce i během spánku. Když vás totiž ze spánku vytrhne zvuk hlásiče, musíte ji mít hned po ruce – nebo ještě lépe rovnou na hlavě. Jen tak budete vždy okamžitě připraveni na akci.

 

Štěstí přeje připraveným

Štěstí přeje připraveným

Mít s sebou velkou a silnou baterku není pokaždé nezbytně nutné. Vhod ale může přijít v případě, že si chcete posvítit na místo náhozu, abyste nahodili co nejpřesněji. Během jejího používání ale mějte pořád na paměti, že tu nejste sami. Intenzivní světlo může rušit sousední rybáře. Myslete také na to, že světlo čelovky snadno vyplaší zaseknutého kapra, kterého právě hodláte nabrat, což ho může povzbudit k mohutnému výpadu a pro vás to v nejhorším případě bude znamenat ztrátu úlovku. Na hladinu sviťte co nejméně a našlapujte zlehka.

Řeky a kanály jsou pro krátké večerní výpravy ideální

Řeky a kanály jsou pro krátké večerní výpravy ideální

Výbava

Na noční výpravu si s sebou nemusíte tahat kompletní výbavu. Vyberte si jen to, co budete opravdu potřebovat. Myslete i na sebe, když vám bude zima, budete promočení nebo hladoví, nebudete se cítit dobře a rybaření vám nepůjde moc od ruky. Nezapomeňte na deštník nebo bivak, abyste se měli kam uchýlit. Nejdůležitější je, abyste zůstali v suchu a měli se kam schovat před větrem. Když si vyberete přístřešek, který půjde snadno postavit i složit, tím lépe pro vás. V létě se bude hodit moskytiéra, protože komáři dokážou rozpoutat hotové peklo. Dalším důležitým vybavením je pohodlné lehátko a spacák, ten oceníte hlavně koncem léta, kdy bývá zrána chladno. Něco teplého k pití a vydatné jídlo také určitě přijde vhod, tak si nabalte zásoby na celou noc. Proč hladovět? Hodí se i náhradní oblečení pro případ, že byste promokli.

Udice

Co se týče návazců, má tma tu výhodu, že si člověk nemusí lámat hlavu s tím, že by byly ve vodě vidět a kapry vyplašily. Mnohem důležitější je myslet na to, aby byla udice dostatečně schovaná a kapr na ni nenarazil a tím pádem ji neodhalil. Pomoci mohou zadní olova, jejichž další výhoda spočívá ve skutečnosti, že eliminují riziko stažení vlasce během zdolávání ryby na jiném prutu. Což se může celkem snadno stát, když člověk neví přesně, kam ryba po záběru zamířila.

U vody jsem byl jen večer

U vody jsem byl jen večer

Rybařit, ne jen kempovat

Nenechte se ukolébat k nečinnosti a nezapomínejte na to, že jste na noční výpravu vyrazili proto, abyste si zarybařili. Nebojte se změnit loviště, když se naskytne něco lepšího. Ani kdybyste se už zabydleli. Je vždy lepší strávit jednu hodinu na produktivním místě než 24 hodin v lovišti, kde se nic neděje. Pokud to bude znamenat, že se budete muset uprostřed noci sbalit a přesunout se za kapry jinam, nenechte se odradit a nepovažujte to za zbytečnou námahu. Pamatujte, že „komu se nelení, tomu se zelení“!

img_5839

Přípravy

Důkladně se připravit a vše si předem promyslet se vyplatí na každé výpravě a o té noční to platí dvojnásob. Když si loviště uspořádáte a budete vracet věci na jejich místo, výrazně to vaše rybaření zefektivní. Stejně tak na břehu oceníte, když si už doma předem uvážete návazce a naplníte PVA sáčky. Po tmě jde všechno hůř. Není dobré nechat věci různě povalovat kolem bivaku nebo prutů, protože až poběžíte zaseknout, můžete ve tmě snadno zakopnout. Bivak si postavte blíže k prutům, abyste nemuseli tak daleko, a zvyšte hlasitost hlásičů, abyste žádný záběr nezaspali. Je nezodpovědné k rybě záběr zaspat, takže pokud o sobě víte, že spíte tvrdě, vezměte si raději příposlech. Zdolávání ryby potmě usnadní i průzkum loviště, abyste měli představu o tom, kde jsou třeba vázky nebo trávy, které budete muset brát při souboji s kaprem v úvahu. Podle toho si můžete předem trochu promyslet postup. Lépe si tak dokážete zachovat chladnou hlavu, nebudete zbytečně zmatkovat a dostanete na břeh více ryb. Když je člověk rozespalý, nedokáže někdy hned zcela jasně uvažovat. Já to dělávám tak, že si před usnutím v hlavě svůj ‚plán‘ přehraji, takže když mě pak náhle uprostřed noci vyburcuje hlásič, vyskočí mi v hlavě jako první.

img_1794

Sídlený zážitek je vždycky lepší, proto i u nočních výprav platí, že ve dvou se to lépe táhne. S kamarádem se nejen dobře pobavíte, ale také si můžete navzájem pomoci. Člověk si je jistější, když má s sebou někoho, na koho se může v případě potřeby obrátit. A fotograf se hodí vždy!

Zabral mi až za rozbřesku, ale jen díky přesnému nočnímu náhozu

Zabral mi až za rozbřesku, ale jen díky přesnému nočnímu náhozu

Pokud vás celonoční akce neláká, můžete u vody zůstat jen večer. Krátké večerní výpravy bývají hodně produktivní, protože většina revírů po setmění doslova ožije. Obzvláště dobře večerní rybolov funguje na řekách, zejména na těch, kde je čistá voda a plaché ryby. Za soumraku kapři začnou opouštět svá bezpečná útočiště a vydají se za potravou. Pak už stačí jen mít udici na správném místě a rychlý úspěch je téměř zaručen. Vytipujte si místa, která jsou pro kapry atraktivní na první pohled, jako třeba vázky, a využijte momentu překvapení.

Oli Davies

chytil-kopie

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.