Rybářský rozcestník

Háčky na feeder

31.8.2016
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!

Štítky:

Háčky jsou jedna z nejdůležitějších součástí rybářské výbavy. Rozhodují o úspěchu či neúspěchu. To platí nejen přilovu na feeder. V tomto článku si popíšeme jak správně vybrat háčky pro feederový rybolov.

Co chtít od háčků na feeder

Od háčku potřebujeme aby byl:

  • velmi ostrý a snadno se zachytil v rybí tlamce
  • špička háčku vydržela ostrá a netupila se po každé ulovené rybě
  • dostatečně jemný a nenápadný pro rybu
  • dost pevný, nelámal se a neohýbal při záseku a zdolávání ryby
  • z přiměřeně silného drátu a nevyřezal se

Jak je vidět, některé požadavky na háčky si vzájemně trochu odporují. Jak tedy vybrat ty nejvhodnější háčky? Ostrost a pevnost háčků můžeme ovlivnit pouze tak, že si vyberete kvalitní háčky. Většina háčků, které se dnes dají koupit, jsou velmi ostré. Ale ne všechny háčky vydrží ostré.To, aby vám nepadaly ryby z háčků a nevyřezávaly se, můžete ovlivnit volbou vhodného tvaru a přiměřené velikosti.

Velikost háčků

Volba velikost háčku závisí na:

  • velikosti a typu nástrahy
  • velikosti a druhu cílových ryb
  • ostatních částech sestavy (síla návazce, kmenového vlasce, zátěž krmítka, tuhost prutu)

Vždycky se snažím používat co nejmenší háčky pro danou situaci. Háček by měl být přibližně stejně veliký, jako je nástraha. Jinak velký bude háček na dva červy a jinak na chomáč deseti červů.

var sklikData = { elm: „sklikReklama_63379“, zoneId: „63379“, w: 600, h: 190 };

Na jemné feederové chytání používám menší háčky. Pro hrubší feeder s peletami nebo boilies sáhnu po menších kaprařských háčcích.

Druh a velikost ryby je také důležitým kritériem pro správnou velikost háčků. Na cejny a plotice stačí mnohem menší háčky než pro lov kaprů nebo parem.

Velikost háčku musí být také vyvážená se zbytkem sestavy. Tenké drobné háčky můžu použít na picker, light feeder, nebo měkký medium prut. Na heavy feederu bych rybu na drobném háčku nejspíš vyřízl nebo zlomil háček.

S malými háčky se dá chytat i na heavy feederech, ale musíte použít feederovou gumu, která utlumí prudké nárazy a výpady. Ale to je dost specifický způsob rybolovu.

Označení velikosti háčků

Na závěr kapitoly o velikosti háčků bych se rád ještě zastavil u označování velikosti háčků. Velikost háčků se označuje čísly. Čím menší číslo, tím větší háček.

Bohužel má každý výrobce trochu jiný systém číslování, takže jedno číslo háčku od různých výrobců bude vždy jinak velké.

Velikost háčků se označuje čísly. Čím menší číslo, tím větší háček. (např. háček 18 je menší než 10)

Nejčastěji se velikosti háčků pohybují od cca 22 do 1 (22 nejmenší, 1 největší). Někteří výrobci mají označení velikostí jen sudými čísly (18, 16, 14…), jiní mají kompletní řadu (12, 11, 10, 9). Pokud jsou háčky větší než velikost 1, zapisuje se jejich velikost ve tvaru 1/0, 2/0, 3/0 atd.

Tady až naopak platí, že čím větší číslo, tím větší háček. S velikostmi lomeno nula už se však při lovu na feeder většinou nesetkáte.

Jak už bylo řečeno, každý výrobce postupuje ve značení velikosti jinak. Uvedený systém je ale nejrozšířenější. Většinou nás tedy při lovu na feeder zajímají háčky ve velikostech 22-8. Přičemž velikosti 22-18 jsou spíš na nástražní rybky (oukleje, malé plotičky a cejni). Velikost 16-12 jsou poměrně univerzální a 10-8 jsou spíše na větší ryby.

Tvary háčků

Tvar háčku může také výrazným způsobem ovlivnit počet záběrů a úspěšnost zdolaných ryb. Neexistují žádné vyloženě správné a špatné tvary háčků. Háček však musí rybu snadno zaseknout a dobře držet při zdolávání.

Tvary háčku se mohou lišit podle:

  • obloučku – může být široký, úzký, oblý, rovný nebo do špičky
  • špičky – může být mírně zahnutá dovnitř nebo rovná
  • ramínka – mají různou délku a mohou být opět mírně vyhnutá dovnitř nebo ven

Osvědčené tvary háčků

Moje nejoblíbenější háčky na feeder mají tvar krystalu. Tak se říká háčkům se špičatým obloukem a špičkou mírně ohnutou dovnitř háčku (úplně vpravo na fotce).

hacky

Vedle toho rád používám háčky ve tvaru G – zvláště na vlasové přívěsy a method feeder. Nevyhýbám se ani háčkům s úzkým kulatým obloučkem a delším ramínkem.

Některé háčky s delším ramínkem mají na ramínku jeden nebo dva drobné protihroty. Ty slouží k nastražení živých nástrah. Protihroty na ramínku mají udržet červy a žížaly i na ramínku (aby nesklouzly celé do obloučku).

Očko nebo lopatka, způsoby navázání háčku

Nakonec je tu ještě otázka, zda použít háčky s lopatkou nebo očkem. Lopatka na konci háčku zamezuje sklouznutí vlasce z konce háčku.

Výhodou lopatky je, že koneček vlasce z uzlu směřuje rovně dolů a netrčí do strany (na fotce napravo). To může být pro ryby méně nápadné. Nevýhodou lopatky je, že se o něco hůře navazuje. Čím je háček menší, tím to jde hůř.

Očko se snáze navazuje, ale konec vlasce z něj trčí do strany. Je to vidět i na fotce výše u prostředního háčku. Na druhou stranu rybám to nijak moc nevadí, pokud necháte krátký konec vlasce (cca 2 mm).

Já používám háčky s lopatkou i očkem a nevidím v tom zásadní rozdíl.

Kromě klasického vázání háčku s očkem, můžete tyto háčky navázat takzvaně bezuzlovou metodou. To je způsob vázání vypůjčený od kaprařiny. Výsledkem je háček s vlasovým přívěsem na který můžete dát třeba kukuřici, pelety nebo boilie. Tento způsob vázání je vidět na fotce vlevo.

Háčky s protihrotem nebo bez protihrotu

Na úplný závěr ještě jedno lehce kontroverzní otázka. Používat háčky s protihrotem nebo bez protihrotu. Háčky bez protihrotu jsou všeobecně považovány za šetrnější k rybám. Já si tímto tvrzením nejsem úplně jistý. Už jsem slyšel i opačný názor a přijde mi, že to není tak jednoznačné.

Nicméně háčkům bez protihrotu se nevyhýbám, ale ani je nijak nevyhledávám. Prostě mi nevadí. Častá domněnka je, že z háčků bez protihrotu častěji padají ryby. To se mi při chytání na feeder s bezprotihrotovými háčky nepotvrzuje.

Je pravda, že háčky, které používám, mají většinou jen jemné protihroty. Takže rozdíl oproti bezprotihrotovým háčkům tam podle mě není až tak zásadní (v šetrnosti i úspěšnosti zdolání).

Pokud chcete používat háčky šetrné k rybám, měli byste používat především správnou velikost háčků. Příliš velké háčky i příliš drobné háčky mohou ryby poškodit více (bez ohledu na to zda mají nebo nemají protihrot). Velké háčky udělají rybě větší ranku a malé háčky z příliš tenkého drátu se zase mohou vyříznout.

Tipy na feederové háčky

Pro inspiraci přidávám několik svých tipů na osvědčené háčky na feeder.

Owner Pin Hook

Pevný háček z tenkého drátu s delším ramínkem a s očkem. Používám ho hlavně na lov cejnů, plotic a jemné chytání ve studené vodě.

Maruto Carp system 9731 černý

Velmi univerzální háček s lopatkou s výborným poměrem cena/kvalita.

Colmic Nuclear N500

Podobný tvar jako předchozí háček. Je z trochu silnějšího drátu. Můj favorit na feeder.

Gamakatsu G-Carp Method Hook

Ve velikostech 6 a 8 jsou to povedené háčky na method feeder.

Owner s lopatkou 50286

Další povedený háček z tenkého drátu pro jemné chytání. Hodí se na cejny, plotice a jinou bílou rybu.

Příspěvek Háčky na feeder pochází z NaFeeder.cz

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.