Rybářský rozcestník

Štika na másle a bylinkách

Rychlý, jednoduchý recept na pečenou štiku naporcovanou na silnější podkovy, dochucenou kořením a čerstvě nasekanými bylinkami.

2 náročnost
45 minut
štikaštikaštikaštika-podkovy-naštikaštikaštika
 • 1 ks (1,5-2 kg) štiky
 • 60 g másla
 • cca 100 ml bílého vína
 • 4 lžíce nasekaných čerstvých bylinek (tymián, petrželka, šalvěj...)
 • pepř dle chuti
 • kmín
 • Příprava

  1. Vykuchanou, šupin, hlavy a ploutví zbavenou štiku naporcujeme na silnější podkovy
  2. Maso osolíme, okořeníme pepřem a kmínem, poklademe do zapékací misky nebo pekáčku, pak podkovy posypeme čerstvě nasekanými bylinkami a poklademe kousky másla
  3. Podkovy štiky podlité vínem vložíme do trouby vyhřáté na 180 °C, pečeme 30 minut, během pečení občas podléváme výpekem.

  Doporučení

  Kdo nemá rád nádech vína v pokrmu, prostě místo vína použije rybí vývar nebo jen čistou pitnou vodu.

  Nejčtenější články

  Chytáme štiky – vhodné rybolovné techniky

  Jak asi každý rybář ví, štika je v českých vodách hned po sumci druhá největší ryba dorůstající délky hodně přes 1 metr. Vážit pak může až ke 35 kg. Ovšem průměrná lovná délka v Česku je jen někde kolem 40 až 70 cm, o váze ryb sotva několika kilogramů. Je to predátor a zdravotní policie v jednom. Ráda totiž loví zraněné a nemocné ryby, nepohrdne ale ani mrtvou rybkou, drobnými hlodavci či mláďaty ptáků. A jak tedy na štiky? Využít můžeme hned několik metod. Chytáme je na plavanou, položenou, nebo také vláčením. Ovšem jde to i na mušku s muškařským náčiním!

  Vyvěšená – chytání štik pod špičkou prutu

  Tato metoda lovu štik je vhodná všude tam, kde hned u břehu je dost velká hloubka. Pomocí delšího prutu, většího splávku (kačenky) a živé nástražné rybky plavající pod splávkem, se právě štiky vyhledávající kořist u břehu dají často přemluvit k útoku.

  Chytání sumců na malých vodách na položenou

  Sumce najdeme skoro všude, tedy nejen na velkých údolních nádržích, pískovnách a řekách, ale také v menších potocích a říčkách. Na malé vodě je však třeba přizpůsobit rybářské nádobíčko podmínkám i velikosti ryb. Ale nenechte se zmást. I v malé louži lze chytnout poměrně velkou rybu.

  Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
  Další informace Rozumím