Rybářský rozcestník

Kapr na slanině

Porce kapra uvařené ve slané vodě doměkka, servírované přelité omáčkou z orestované cibule, slaniny, mleté červené papriky a vývaru z kapra.

2 náročnost
45 minut
 • 600 g kapra
 • 80-100 g slaniny
 • 1 ks středně velké cibule
 • mletá sladká paprika
 • sůl
 • Příprava

  1. Očištěného, naporcovaného kapra uvaříme v mírně osolené vodě doměkka, pak vývar slijeme, necháme na později, maso necháme důkladně okapat, ale uchováme v teple
  2. Cibuli oloupeme, nakrájíme na drobno, pak ji orestujeme spolu se slaninou nakrájenou na malé kostičky, zmírníme zdroj tepla, cibuli se slaninou dochutíme červenou paprikou, zamícháme, zalijeme částí vývaru, ve kterém se vařily porce kapra, krátce povaříme, občas zamícháme
  3. Uvařené porce ryby rozdělíme na jednotlivé talíře, kapra servírujeme přelitého omáčkou, obloženého například kousky čerstvé zeleniny.

  Doporučení

  Kdo má rád hustější omáčky, může tuto na konci zahustit trochou solamylu (škrobové moučky) rozmíchaného v malém množství studené vody.

  Nejčtenější články

  Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

  Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

  Ryby v české kuchyni – 1. díl

  Ryby se v Čechách konzumují po staletí. Dříve hlavně sladkovodní, nyní si oblibu získaly i ryby mořské. Asi nejvýznamnější rybou u nás byl odedávna kapr. Kapr se začal konzumovat již ve středověku a to díky rozmachu rybnikářství, kdy rybníky patřily k běžné součásti feudálních panství, ale i klášterů. Do výstavby rybníků se pak zapojily později i města.

  Ryba v české kuchyni – 3. díl

  Jak bylo uvedeno v minulých dílech, ryby se ve středověku objevovaly na stolech především šlechty, měšťanů a bohatších sedláků, ovšem postupem času si je mohl dopřát i chudý lid. Zakoupit se daly třeba na trzích, kde tehdy fungoval také barterový systém (směnný obchod), takže chudší vrstvy obyvatel mohly zakoupit nebo častěji směnit ryby od říčních rybářů, kteří je na trh dodávali. Rybáři občas ryby směnili za jiné zboží, za maso od řezníků, zeleninu, ale také košíky, či jiné potřeby do domácnosti, ale i pro práci.