Rybářský rozcestník

Kapr na slanině s hříbky

Slaninou prošpikované porce kapra zprudka orestované na másle osolené a okmínované, pak zaprášené moukou podušené podlité bílým vínem spolu s plátky hříbků.

2 náročnost
20 minut
kaprkaprkapr
 • Rozpis na 2 porce:
 • 2 ks porce kapra o váze 150-200 g
 • 100 g hříbků
 • 50 g slaniny
 • 4 lžíce bílého vína
 • mletý barevný pepř
 • hladká mouka
 • mletý kmín
 • máslo
 • sůl
 • Příprava

  1. Porce kapra podélně nařízneme na 3-4 místech a vložíme proužky slaniny.
  2. Osolíme, okmínujeme, opečeme na másle zprudka z každé strany 1 minutu (do rozpuštěného másla přidáme 4-6 koleček mrkve, ryba se nám nepřipeče a kůže zůstane v celku, starý kuchařský trik).
  3. Opečené porce otočíme v pánvi kůží nahoru, kde je vložená slanina, lehce zaprášíme moukou, do šťávy přidáme nakrájené hříbky, přidáme bílé víno a pod pokličkou dusíme do měkka 10 minut.
  4. Podušenou rybu na talíři přelijeme šťávou s hříbky, okořeníme mletým barevným pepřem a podáváme nejlépe s vařenými brambory.

  Poznámka

  Text i foto: D. Marounek

  Nejčtenější články

  Termíny vytírání ryb

  Znalost měsíců, kdy se tře ten či onen druh ryb, se rozhodně hodí každému rybáři. Právě v době vytírání nemají ryby náladu na nic jiného, než právě na své milostné hrátky. Většinou nepřijímají potravu a tak chytnou rybu, která je právě ve tření, je téměř nemožné. Proto nemá smysl cíleně lovit ten druh, který se zrovna vytírá. Je pravda, že u ryb hájených jejich ochrana probíhá právě v době vytírání, což je logické a tak stejně v tu dobu máme zakázáno hájený druhy ryb chytat. Ovšem pozor. Například počasí některé roky může dobu vytírání opozdit, nebo naopak, při teplém jaru, urychlit. Ale jinak je tato tabulka poměrně přesná!

  Drop Shot – základy

  Celkově při vedení nástrahy vodou je právě u techniky vláčení zkušenost a um rybáře tou alfou a omegou úspěchu. Ale to vlastně platí pro všechny rybolovné techniky. Některé ovšem vyžadují více znalostí rybáře, než jiné. Bohužel chytat jemnou, případně střední přívlačí s montáží ukončenou olovem a umělou nástrahou upevněnou 40 až 50 cm ode dna vyžaduje ruce i hlavu již protřelého rybáře. Proto doporučuji nejprve pár kilometrů a hodin strávit klasickou vláčkou a až po té, se začít zabývat technikou Drop Shot, která je vhodná spíše pro zkušenější vláčkaře.

  Základy lovu ryb pod ledem, tedy tzv. na dírkách

  I přes stálé legislativní komplikace se v Česku najdou revíry, kde si lze legálně zachytat ve vyvrtaných dírách v ledu. Je to rybolovná technika, kterou každým rokem podlehne stále více rybářů, kteří se nechtějí smířit s tím, že jim mráz a ledová krusta brání využívat jiné, běžné techniky lovu ryb. Prostě někdo to doma u televize a krbu nevydrží ani v zimě! 🙂

  Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
  Další informace Rozumím