Rybářský rozcestník

Candát na liškách

Filety candáta upečené v troubě v zapékací misce pokladené plátky másla, na závěr pak filety přelité smetanovou omáčkou nastavenou liškami s pórkem.

2 náročnost
30 minut
candátcandátcandátcandát
 • 400 g filetů z candáta
 • 10 g sušených lišek
 • 100 ml bílého vína
 • 100 ml smetany
 • 1/4 ks pórku
 • citronová šťáva
 • kmín celý
 • máslo
 • sůl
 • Příprava

  1. Filety z candáta pokapeme citronovou šťávou, osolíme, necháme odpočinout.
  2. Na másle podusíme předem namočené lišky (nebo použijeme čerstvé), přidáme na kolečka nakrájený pórek, zalijeme vínem. Až se část vína odpaří, přilijeme smetanu, lehce zaprášíme moukou, promícháme, osolíme, odstavíme stranou.
  3. Filety narovnáme do keramické zapékací misky, poklademe kousky másla, vložíme do vyhřáté trouby, pečeme 10 minut při 180 °C.
  4. Na závěr filety přelijeme omáčkou s liškami a pórkem, vypneme troubu.
  5. Filety na talíři přelijeme smetanovou omáčkou, podáváme s vařenými brambory.

  Poznámka

  Text i foto: D. Marounek

  Nejčtenější články

  5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

  Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

  Vytuněná umělá kukuřice

  Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

  Ryba v české kuchyni – 6. díl

  Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.