ČRS, z. s., MO Rožmitál pod Třemšínem zve na Rybářské závody – II. ročník Memoriálu Jiřího Šlehofera, které se na Sadoňském rybníku uskuteční 16. 9. 2023 pro dospělé a 17. 9. 2023 pro děti….
Vše v přiloženém plakátu!
Na Rybníku Štěrkáč ZAJEČÍ u Nových Mlýnů proběhne ukázka produktů anglické firmy AVID CARP …
V druhé polovině srpna se uskutečnil na soukromém revíru Dubenec rybářský tábor dětí z dětského domova Sedloňov. Já za Rybářský rozcestník.cz jsem s nimi také strávil jedno odpoledne. Proběhla malá přednáška o publikování na internetu, která se „zvrtla“ na vyprávění o rybách, rybolovných technikách a mých zkušenostech s rybami, což mě ale vůbec nevadilo! 🙂 Za dětmi také přijela Hanka s Jaromírem …. Hanka dostala skvělý nápad a další den na Facebooku vyhlásila sbírku právě pro děti z dětského domova Sedloňov …. podpořte děti a prohledejte své garáže, pošlete svou nepotřebnou rybářskou bižuterii, ale i další rybářskou výbavu právě dětem z dětského domova Sedloňov!
Vzhledem k určitému nadhledu, je pokus uspořádat závod jednotlivců na tak dlouhém úseku opravdu jakýmsi zápisem do historie. Jelikož jsem sám měl možnost zúčastnit se WORLD CARP CLASSIC vím, jaké jsou rozestupy pro PEG, tedy lovné místo. Vzdálenost lovců od sebe byla 150 m na 4 pruty. Málo kdo si tak uvědomí, že současných garantovaných 120 m volného břehu předurčuje RCCC 2018 SOUBOJ RYTÍŘŮ a ještě vzhledem k faktu, že se jedná o lov jednotlivce bez pomoci druhého, na dva pruty k akci, jež nemá a neměla obdoby a myslím i v Evropském měřítku!
Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.
Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.
Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.
Langer MediaNet s.r.o.
Chábory 5, 518 01 Podbřezí
IČO: 04732090, DIČ: CZ04732090
Kontakt: 775 684 842
rybarskyrozcestnik(@)seznam.cz
Copyright 2024 ©Rybářský rozcestník. Všechna práva vyhrazena.
Kopírování jakékoliv části webu není povoleno bez souhlasu autora.