Rybářský rozcestník

Pomocník na odstranění vrchní vrstvy potahované šňůry

Zkušení rybáři šetří jak své zuby, tak také své nehty a používají, při vytváření různých návazců a montáži, praktické pomůcky. Pro kapraře určitě patří mezi důležitou pomůcku nějaký pomocník na stahování vrchní vrstvy potahované šňůry. Na rybářském trhu je hned několik variant těchto odstraňovačů potahu návazcové šňůrky.

odstraňovačodstraňovačodstraňovač

Pro začátečníky musím říci, že jde opravdu o šikovnou pomůcku, pokud používáte potahovanou návazcovou šňůru na vytvoření svých návazců. A proč odstranit vrchní vrstvu šňůry? Je pravda, že u větších háčků s většími očky některé potahované šňůry není třeba zbavovat ochranné vrchní vrstvy. Ovšem pak jakýkoliv uzlík bude větší, na příklad na přívěsu může dělat potíže při navlékání především menších boilies koulí. Také při práci s jemnějšími háčky by mohla mít potahovaná šňůra větší průměr, než je průměr očka háčku. Stejně tak se po odstranění vrchní vrstvy potahované šňůry lépe navazují různé rybářské uzly, které pak také nejsou tak robustní, jako, když použijeme celou návazcovou šňůru i s její vrchní vrstvou. V neposlední řadě se, díky odstranění vrchní části ochranné vrstvy šňůrky, pak také lépe navlékají různá rovnátka a další případné součásti návazců.

Zkušení rybáři u potahovaných návazcových šňůr, tedy před samotným navázáním háčku a přívěsu háčku pod ním, tedy stáhnou několik centimetrů vrchní vrstvy potahované šňůry, díky čemuž dokáží navázat háček úhledně se všemi příslušnými doplňky. Kdysi se stahování provádělo nožem, nůžkami, zuby, či nehty, ale často se spodní vrstva poškodila, to nemluvím o zubech a nehtech rybářů. 🙂 A právě proto výrobci rybářské bižuterie přišli s odstraňovačemi vrchní části potahovaných šňůr.

Kdo doposud neznal tuto pomůcku a sám si navazuje návazce s přívěsem z potahované návazcové šňůry, měl by si nějakého takového pomocníka určitě pořídit.

Na internetu hledejte tyto pomocníky pod názvy jako:

  • Odstraňovač potahu šňůrky
  • Multifunkční pomocník Edges Micro Multi Tool
  • RidgeMonkey Multi tool RM-TEC
  • Multifunkční pomocník Multi-Tool
  • Braid stripper…

Text i foto: Roman „Dědek“ Kováč, redaktor webu

Nejčtenější články

Termíny vytírání ryb

Znalost měsíců, kdy se tře ten či onen druh ryb, se rozhodně hodí každému rybáři. Právě v době vytírání nemají ryby náladu na nic jiného, než právě na své milostné hrátky. Většinou nepřijímají potravu a tak chytnou rybu, která je právě ve tření, je téměř nemožné. Proto nemá smysl cíleně lovit ten druh, který se zrovna vytírá. Je pravda, že u ryb hájených jejich ochrana probíhá právě v době vytírání, což je logické a tak stejně v tu dobu máme zakázáno hájený druhy ryb chytat. Ovšem pozor. Například počasí některé roky může dobu vytírání opozdit, nebo naopak, při teplém jaru, urychlit. Ale jinak je tato tabulka poměrně přesná!

Drop Shot – základy

Celkově při vedení nástrahy vodou je právě u techniky vláčení zkušenost a um rybáře tou alfou a omegou úspěchu. Ale to vlastně platí pro všechny rybolovné techniky. Některé ovšem vyžadují více znalostí rybáře, než jiné. Bohužel chytat jemnou, případně střední přívlačí s montáží ukončenou olovem a umělou nástrahou upevněnou 40 až 50 cm ode dna vyžaduje ruce i hlavu již protřelého rybáře. Proto doporučuji nejprve pár kilometrů a hodin strávit klasickou vláčkou a až po té, se začít zabývat technikou Drop Shot, která je vhodná spíše pro zkušenější vláčkaře.

Základy lovu ryb pod ledem, tedy tzv. na dírkách

I přes stálé legislativní komplikace se v Česku najdou revíry, kde si lze legálně zachytat ve vyvrtaných dírách v ledu. Je to rybolovná technika, kterou každým rokem podlehne stále více rybářů, kteří se nechtějí smířit s tím, že jim mráz a ledová krusta brání využívat jiné, běžné techniky lovu ryb. Prostě někdo to doma u televize a krbu nevydrží ani v zimě! 🙂

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím