Rybářský rozcestník

Pomocník na odstranění vrchní vrstvy potahované šňůry

Zkušení rybáři šetří jak své zuby, tak také své nehty a používají, při vytváření různých návazců a montáži, praktické pomůcky. Pro kapraře určitě patří mezi důležitou pomůcku nějaký pomocník na stahování vrchní vrstvy potahované šňůry. Na rybářském trhu je hned několik variant těchto odstraňovačů potahu návazcové šňůrky.

odstraňovačodstraňovačodstraňovač

Pro začátečníky musím říci, že jde opravdu o šikovnou pomůcku, pokud používáte potahovanou návazcovou šňůru na vytvoření svých návazců. A proč odstranit vrchní vrstvu šňůry? Je pravda, že u větších háčků s většími očky některé potahované šňůry není třeba zbavovat ochranné vrchní vrstvy. Ovšem pak jakýkoliv uzlík bude větší, na příklad na přívěsu může dělat potíže při navlékání především menších boilies koulí. Také při práci s jemnějšími háčky by mohla mít potahovaná šňůra větší průměr, než je průměr očka háčku. Stejně tak se po odstranění vrchní vrstvy potahované šňůry lépe navazují různé rybářské uzly, které pak také nejsou tak robustní, jako, když použijeme celou návazcovou šňůru i s její vrchní vrstvou. V neposlední řadě se, díky odstranění vrchní části ochranné vrstvy šňůrky, pak také lépe navlékají různá rovnátka a další případné součásti návazců.

Zkušení rybáři u potahovaných návazcových šňůr, tedy před samotným navázáním háčku a přívěsu háčku pod ním, tedy stáhnou několik centimetrů vrchní vrstvy potahované šňůry, díky čemuž dokáží navázat háček úhledně se všemi příslušnými doplňky. Kdysi se stahování provádělo nožem, nůžkami, zuby, či nehty, ale často se spodní vrstva poškodila, to nemluvím o zubech a nehtech rybářů. 🙂 A právě proto výrobci rybářské bižuterie přišli s odstraňovačemi vrchní části potahovaných šňůr.

Kdo doposud neznal tuto pomůcku a sám si navazuje návazce s přívěsem z potahované návazcové šňůry, měl by si nějakého takového pomocníka určitě pořídit.

Na internetu hledejte tyto pomocníky pod názvy jako:

  • Odstraňovač potahu šňůrky
  • Multifunkční pomocník Edges Micro Multi Tool
  • RidgeMonkey Multi tool RM-TEC
  • Multifunkční pomocník Multi-Tool
  • Braid stripper…

Text i foto: Roman „Dědek“ Kováč, redaktor webu

Nejčtenější články

Rybářský rozcestník.cz vyhlašuje soutěž o 20 vstupenek na FOR FISHING 2024!

15 ročník mezinárodního rybářského veletrhu FOR FISHING je za rohem. Koná se v termínu od 22. do 25. února 2024. Jsme rádi, že i letos se Rybářský rozcestník.cz stal mediálním partnerem této největší tuzemské akce pro rybáře konané kde jinde, než v areálu PVA v Praze v Letňanech. U příležitosti tohoto rybářského svátku vyhlašujeme soutěž o vstupenky na FOR FISHING 2024. Soutěž se bude konat na našich stránkách na Facebooku a to od 7.2. od 18:00 do 16.2.2024 do 18:00! Bližší podmínky soutěže se dozvíte po otevření tohoto článku.

Veletrh FOR FISHING uvítá první návštěvníky už ve čtvrtek 22. února 2024

Svátek všech rybářů a rybářek se nezadržitelně blíží, vystavovatelé už pomalu balí žhavé novinky, které na veletrhu představí, rybářské osobnosti dokončují přípravu svých přednášek, obří akvárko už je připraveno na výstavišti. Na co se můžete na veletrhu těšit a co byste si neměli nechat ujít?

Pozvánka na závody mládeže v RT do Příbrami

MO Příbram zve na náborové halové závody v rybolovné technice určené dětem a juniorům, které se konají 2. 3. 2024 v místní sportovní hale.