Rybářský rozcestník

Pomocník na odstranění vrchní vrstvy potahované šňůry

Zkušení rybáři šetří jak své zuby, tak také své nehty a používají, při vytváření různých návazců a montáži, praktické pomůcky. Pro kapraře určitě patří mezi důležitou pomůcku nějaký pomocník na stahování vrchní vrstvy potahované šňůry. Na rybářském trhu je hned několik variant těchto odstraňovačů potahu návazcové šňůrky.

odstraňovačodstraňovačodstraňovač

Pro začátečníky musím říci, že jde opravdu o šikovnou pomůcku, pokud používáte potahovanou návazcovou šňůru na vytvoření svých návazců. A proč odstranit vrchní vrstvu šňůry? Je pravda, že u větších háčků s většími očky některé potahované šňůry není třeba zbavovat ochranné vrchní vrstvy. Ovšem pak jakýkoliv uzlík bude větší, na příklad na přívěsu může dělat potíže při navlékání především menších boilies koulí. Také při práci s jemnějšími háčky by mohla mít potahovaná šňůra větší průměr, než je průměr očka háčku. Stejně tak se po odstranění vrchní vrstvy potahované šňůry lépe navazují různé rybářské uzly, které pak také nejsou tak robustní, jako, když použijeme celou návazcovou šňůru i s její vrchní vrstvou. V neposlední řadě se, díky odstranění vrchní části ochranné vrstvy šňůrky, pak také lépe navlékají různá rovnátka a další případné součásti návazců.

Zkušení rybáři u potahovaných návazcových šňůr, tedy před samotným navázáním háčku a přívěsu háčku pod ním, tedy stáhnou několik centimetrů vrchní vrstvy potahované šňůry, díky čemuž dokáží navázat háček úhledně se všemi příslušnými doplňky. Kdysi se stahování provádělo nožem, nůžkami, zuby, či nehty, ale často se spodní vrstva poškodila, to nemluvím o zubech a nehtech rybářů. 🙂 A právě proto výrobci rybářské bižuterie přišli s odstraňovačemi vrchní části potahovaných šňůr.

Kdo doposud neznal tuto pomůcku a sám si navazuje návazce s přívěsem z potahované návazcové šňůry, měl by si nějakého takového pomocníka určitě pořídit.

Na internetu hledejte tyto pomocníky pod názvy jako:

  • Odstraňovač potahu šňůrky
  • Multifunkční pomocník Edges Micro Multi Tool
  • RidgeMonkey Multi tool RM-TEC
  • Multifunkční pomocník Multi-Tool
  • Braid stripper…

Text i foto: Roman „Dědek“ Kováč, redaktor webu

Nejčtenější články

Jak jednoduše opláchnout nafukovací člun

Kdo vozí k vodě nafukovací čluny, moc dobře ví, jak moc po vytažení z vody jsou špinavé, zvláště, pokud je rybář u vody déle a zažije nějakou tu bouřku. Hlavně na řekách se na spodní straně člunu usazuje kde co. A pokud zaprší, či parkujeme s člunem pod stromy, ani vnitřek člunu nebývá neposkvrněný. Kdo by pak chtěl vozit tuto hrubou špínu domů? 🙂

Co vše lze nastražit na přívěs háčku

Kromě klasického boilies, případně pelet lze na přívěs háčku nastražit kde co. Od červů, žížal, ale i jiné živé havěti také různě upravené pečivo, listy, květy či snítky trav nebo rákosu, ale také ovoce. A to nemluvím o sýrech a různých dalších dobrotách, co si rybář odtrhne u huby, aby zvýšil svoji šanci chytit nějakou tu pěknou rybu.

Pozvánka na závod Neratovický sumec 2022

Místní organizace Neratovice zved na rybářský závod „Neratovický sumec 2022“, který se koná 23. – 25. 9. 2022 na revíru Labe 16M – Mlékojedy pískovna….