Rybářský rozcestník

Podzimní jednodenní lov kaprů

Někteří z nás se nemohou utrhnout na více dnů k vodě a tak jedno, nebo dvojdenní výpravy jsou jedinou možností, jak si pěkně zachytat. A i když podzim bývá na úlovek štědrý, přeci jenom to chce trochu zkušeností, aby si člověk povodil na prutu pár pěkných kapříků. Asi nejdůležitější je si vybrat to pravé místo, naložit do auta to správné krmení, místo vhodně rozkrmit a nahodit vyzkoušenou montáž s nástrahou, která bude rybám chutnat. 🙂

Podzimní jednodenní lov kaprů.

Strategie výběru lovného místa

Hodně rybářů volí své pohodlí na úkor výběru právě toho ideálního místa pro lov ryb, tedy i kaprů. Tam, kde je voda hodně prochytaná, se nedá čekat, že budou kapři extra aktivní. Spíše hledají klidné části vody, bez hluku, bouchání dveří a jiných rušivých podnětů. Ovšem někdy to také neplatí, ale procentuálně soudím, že mé tvrzení je pravdivé. Proto je lepší vzít kolečko a kaprařinu odvést někam, kde je rybář spíše vzácností a to i za cenu, že nám přeprava k samotnému lovnému místu bude trvat déle. Výhodou těchto klidných míst je možnost chytat kapry přímo pod nohama, nebo jen pár metrů od břehu. Rychleji a přesněji dokážeme lovné místo zakrmit, pak nahodit a zdolávání kapra bude také o něco jednodušší, než ho tahat ke břehu 100 metrů i více.

Kaprové pruty na tripodu.

Kaprové pruty na tripodu.

Ovšem nebuďme naivní, je třeba lovné místo znát a vědět, že nejen že se tam kapři objevují, ale také, co se jiného pod vodou skrývá. Zda je tam pískové dno, nebo naopak bahno, či různé vázky, jako spadlé větve, velké kameny apod. Podle toho zvolíme strategii lovu, včetně toho, jak budeme prezentovat samotnou nástrahu.

A co když po zakrmení nebudou kapři brát? Dáme jim 1 až 2 hodiny a pokud nebudou brát, právě u jednodenních výprav se vyplatí přejít o kousek jinam, pokud takové místo je na dosah od místa, kde právě lovíme. „Změna místa, ryba jistá“, praví se v jedné rybářské pranostice. A právě u krátkodobých výprav je to hodně pravda.

Podzimní jednodenní lov kaprů - jeden podzimní :)

Podzimní jednodenní lov kaprů – jeden podzimní 🙂

Čím krmíme kapry na podzim?

Tak to je otázka na několik velkých článků! Dnes lze v rybářských potřebách koupit mraky krmení, které je určeno do různých typů vod, také pro různá roční období. Asi to chce vlastní zkušenosti a použít to krmení, které se vám osvědčilo již v minulosti. Kdyby toto byl takzvaný reklamní článek, určitě by se právě zde objevilo mnoho osvědčených produktů, které jediné a vždy fungují! 🙂 Je to blbost. Je pravda, že není krmení, teda návnada a nástraha, jedna jako druhá. Někdy to chce prostě nahodit a zkoušet, na co ty „holky a kluci“ budou mít právě chuť. Já vždy začínám tím, na co chytám nejraději a pak měním a měním … až začnou kapři cucat a rozezvoní se má elektronická číhátka. Na podzim se mě osvědčily kořeněné koule s příchutí rybiny a také sladké variace často bodují, jako ananas, med či banán. Ale opravdu neexistuje nástraha, která funguje vždy a všude!

Barevné bolies vhodné na podzimní chytání.

Barevné bolies vhodné na podzimní chytání.

Na co chytat?

Při chytání na boilies montáže na podzim dávám spíše menší koule, jak potápivé, tak nepotápivé, vždy jednu. Také se mě osvědčily svítivé, žluté, bílé …velikost tak 8-16 mm. Také k vodě nevyjíždím bez dipů a to jak tekutých, tak sypkých. Nejprve celou nástrahu i s háčkem potopím do tekutého dipu a pak, po chvíli, koule i s háčkem obalím v sypkém dipu. Tímto docílíme ve vodě pachové stopy, která by měla přilákat kapříka na lovné místo. Další možností je celý konec montáže i s koulemi zabalit do posilovací pasty, kterých je na trhu také celá řada. Pasta má tu výhodu, že se vám téměř na 100 % nezamotají koule do zbytku montáže, nebo že by háček zůstal zapíchnutý v nějaké trávě či jiném bordýlku u dna.

Ovšem někdy na boilies úplně zapomenu a volím raději tradiční nástrahy. Jako nejfunkčnější se mě jeví kukuřice a to nakládaná, sterilovaná. Také klasický rohlík, například lisovaný, mě často nezklame! Občas fungují i různé foukačky … je toho tolik, co nahodit do vody. Například tolik opomíjená rybářská těsta mohou právě na podzim zabodovat.

Příprava místa na samotný lov

Tak to je problém! Ideální je jezdit pravidelně na stejné místo a zakrmovat tehdy, kdy hodláme lovit. Na podzim tedy většinou za světla a v podvečer. Ovšem když máme lovné místo několik kilometrů, ne každý si může dovolit jezdit tam týden zakrmovat. Já to řeším tak, že na jedno místo jezdíme jedna parta a zakrmujeme pořád stejná místa. Jezdíme tam již ke konci léta a pak na podzim máme již kapry naučené, že právě na našem lovném místě najdou samé dobroty :). Přitom se střídáme, tak tam pořád někdo něco hází!

Ukázka máčení bolies v dipech - letní montáž, na podzim jednu kouli vždy uberu.

Ukázka máčení bolies v dipech – letní montáž, na podzim jednu kouli vždy uberu.

Prezentace nástrahy

Tak s tím si hlavu zase tak moc nelámu! Většinou používám stejné montáže, jako ty v létě, jen z jara volím menší háčky. Na podzim chytám jen na jednu kouli, nebo jednu menší a půlku dalšího boilie. V létě dávám klidně za sebou dvě i větší boilies a často chytám ve vodním sloupci. Na podzim chytám hlavně těsně nadednem, a koule musí svítit do dálky, volím tedy hodně zářivé barvy. Každou nástrahu před nahozením opatřím ještě balíčkem z PVA punčochy, nebo řetízkem na půlky rozkrojených boilies kuliček, co na ně chytám, tedy pokud jsou potápivé, které navléknu na PVA pásku nebo niť. I když je lovné místo zakrmené, hromádka, která vznikne po dopadu do vody mě zajistí, že ji kapři nepřehlédnou.

Slovo závěrem

I chytání na podzim má své úskalí. Například rozhodně bych k vodě nejel špatně oblečený! Také na podzim více prší a tak velký deštník je skoro nepostradatelný právě v podzimním období. Vyplatí se mít v autě i náhradní oblečení, ale to já vozím po celý rok. Také je brzy tma a tak musíme počítat s tím, že odpolední chytání budeme končit poměrně brzy a to také díky rybářskému řádu, který nám neumožňuje chytat v noci. Ovšem přízemní mrazíky či ranní zmrzlé pruty mě moc nevyhovují a tak právě na podzim volím právě jednodenní výpravy o kterých je celý tento článek. Přeji všem pěkné podzimní úlovky a nebojte se nepohody! Právě za podzimního nečase vám může na prut přijít trofejní kapr!

Nejčtenější články

Chytáme candáty

Na candáty můžeme použít několik rybolovných technik. Lze je chytat na položenou jak na mrtvou, tak živou rybku, tak je lovit metodou plavané, tedy pomocí splávku a nejlépe živé nástrahy. Nejaktivnější způsob je pak vláčení na mrtvou rybku, nebo na umělou nástrahu. V tomto článku rozebereme všechny základní metody lovu candátů.

Nejlepší letní nástrahy pro kaprovité ryby

V tomto článku jsme si dovolili udělat takový stručný výběr nástrah, s kterými máme dobré zkušenosti při chytání v letních vedrech. Není to žádný objevný článek, jen výčet toho nejlepšího, co můžeme v létě kaprovitým rybám nabídnout. Mladým rybářům může hodně pomoci, staré pak třeba inspiruje k nahození nástrahy, na kterou již dávno zapomněli.

Cílený lov candátů ze břehu klasickou přívlačí

Cílený lov jednotlivých druhů dravých ryb má svá úskalí, ale rozhodně se vyplatí zaměřit zájem na konkrétního dravce. Co predátor, to jiný způsob lovu a tak nejen zvolená technika lovu, ale především i správná volba montáže má velký vliv na úspěšnost našeho snažení. O dobré volbě místa snad ani nemusím mluvit, to je samozřejmostí, pokud jdeme cíleně po konkrétním vodním predátorovi, aby v daném místě vůbec zrovna byl. V tomto článku se zaměříme na lov candátů a to klasickou přívlačí ze břehu. Tedy nebudeme zde řešit vertikální přívlač, ale ani například drop shot.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím