Rybářský rozcestník

NONSTOP – lov ryb po půlnoci. Proč s ním všichni dělají takovou vědu?

Dříve jsem byl velkým propagátorem lovu ryb pře půlnoc, nyní již mám pochyby, jak moc jde o výhodu moci chytat ryby celou noc. Po několika letech, co na revírech v NONSTOP režimu chytám, jsem totiž zjistil, že těch ryb, chycených v noci, zase až tak moc není.

Ano je to tak, jsem vášnivý sumcař, ale kapry si také rád zachytám. Co se týče lovu ryb, mám tuto zkušenost. Poslední roky sumci mě i mým kamarádům chodí spíše před půlnocí a v ranních hodinách. Někdy i kolem oběda jsme se dočkali záběru od sumce. Těch po půlnoci přišlo, během pěti let, jen velmi, velmi málo. A kapři? Tak ti mě, například letos v noci, prostě ne a ne zabrat. Zato těch „poledňáků“ mám letos desítky. A to platí i pro mé parťáky u vody.

Už před mnoha lety jsem byl velký propagátor chytání ryb i po půlnoci. Razil jsem myšlenku, že je nesmysl, především v letních měsících, muset vytahovat pruty před půlnocí a smět je nahodit do vody až po čtvrté hodině. Připadalo mě to jako šikana ze strany těch, co o tom rozhodují. A pořád si myslím, že jde o zbytečný zákaz v rámci všech svazových revírů. Má zkušenost mě napovídá, že těch ryb, chycených mezi půlnocí a čtvrtou, zase až tak moc není. Tak proč ten zákaz chytat po půlnoci?

Velkou výhodu, kterou vidím při lovu nonstop, je možnost nemuset vytahovat důkladně nachystané, nastražené montáže z vody a pak je zase pracně, na stejné místo umisťovat a to v brzkých ranních hodinách, kdy je, zvláště ke konci léta, stále ještě tma. To člověka naštve. Ale že by se nějak začaly plenit revíry při lovu ryb přes celou noc, tak to si nemyslím. Ryby prostě v noci také zásadně snižují aktivitu, jako my lidé, i když existují výjimky, jako například sumci. Ovšem v posledních letech mě připadá, že i ti se v noci začali docela flákat. 🙂

Mluvil jsem na několika revírech s mnoha rybáři, kamarády i lidmi, co jsem je viděl poprvé a většina má stejné zkušenosti. V noci ryby zase až tak moc neberou, aby bylo nutné zakazovat je chytat právě v nočních hodinách. Z druhé strany, nebýt lovu sumců na bójku a chytání dravců na živé rybičky, mě chytání NONSTOP zase až tak nebere, jako kdysi. Rád si pospím, odpočinu a ráno zase hrrrr na ně! 🙂 Jen komplikace s nástražnými rybkami na háčku mě nutí si pravidelně vyjet na revír v režimu NONSTOP. Například při lovu kaprů mě fakt nemrzí, že musím pruty o půlnoci vytáhnout.

A jaké máte zkušenosti vy s lovem ryb po půlnoci? Také si myslíte, že režim NONSTOP by mohl platit na všech svazových revírech, nebo jste naopak zarytými rybáři, kteří nemají NONSTOP revíry v lásce? Já osobně bych s nimi nedělal takovou vědu. NONSTOP režim bych vyhlásil na všech svazových revírech alespoň v letních měsících. Ale pokud v budoucnu zaniknou, také se s tím také naučím žít.

Text i foto Jiří Langer, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

NONSTOP – lov ryb po půlnoci. Proč s ním všichni dělají takovou vědu?

Dříve jsem byl velkým propagátorem lovu ryb pře půlnoc, nyní již mám pochyby, jak moc jde o výhodu moci chytat ryby celou noc. Po několika letech, co na revírech v NONSTOP režimu chytám, jsem totiž zjistil, že těch ryb, chycených v noci, zase až tak moc není.

Cíleně pro rybí maso chodí k vodě jen něco málo přes 4 % registrovaných rybářů

Z naší ankety s otázkou: „Proč vlastně rybařím?“, jasně vyplývá, že k vodě pro rybí maso chodí jen malé procento rybářů. Většina nás rybářů má totiž jiný důvod, proč vlastně k vodě na ryby chodí. Možná budete překvapeni, jak více jak 8 000 rybářů, v naší anketě, tedy hlasovalo.

Žebrové krmítko naplněné pečivem

V žebrovém krmítku skvěle drží jak větší kusy rohlíku, tak i kousky chleba. Lze pečivem naplnit a plně nahradit klasickou zakrmovací směs. I když jde o nouzové řešení, pokud nám například dojde zakrmovací směs, občas se vyplatí pečivo nasadit i místo krmné směsi jako hlavní zakrmovací složku krmení.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím