Rybářský rozcestník

NONSTOP – lov ryb po půlnoci. Proč s ním všichni dělají takovou vědu?

Dříve jsem byl velkým propagátorem lovu ryb pře půlnoc, nyní již mám pochyby, jak moc jde o výhodu moci chytat ryby celou noc. Po několika letech, co na revírech v NONSTOP režimu chytám, jsem totiž zjistil, že těch ryb, chycených v noci, zase až tak moc není.

Ano je to tak, jsem vášnivý sumcař, ale kapry si také rád zachytám. Co se týče lovu ryb, mám tuto zkušenost. Poslední roky sumci mě i mým kamarádům chodí spíše před půlnocí a v ranních hodinách. Někdy i kolem oběda jsme se dočkali záběru od sumce. Těch po půlnoci přišlo, během pěti let, jen velmi, velmi málo. A kapři? Tak ti mě, například letos v noci, prostě ne a ne zabrat. Zato těch „poledňáků“ mám letos desítky. A to platí i pro mé parťáky u vody.

Už před mnoha lety jsem byl velký propagátor chytání ryb i po půlnoci. Razil jsem myšlenku, že je nesmysl, především v letních měsících, muset vytahovat pruty před půlnocí a smět je nahodit do vody až po čtvrté hodině. Připadalo mě to jako šikana ze strany těch, co o tom rozhodují. A pořád si myslím, že jde o zbytečný zákaz v rámci všech svazových revírů. Má zkušenost mě napovídá, že těch ryb, chycených mezi půlnocí a čtvrtou, zase až tak moc není. Tak proč ten zákaz chytat po půlnoci?

Velkou výhodu, kterou vidím při lovu nonstop, je možnost nemuset vytahovat důkladně nachystané, nastražené montáže z vody a pak je zase pracně, na stejné místo umisťovat a to v brzkých ranních hodinách, kdy je, zvláště ke konci léta, stále ještě tma. To člověka naštve. Ale že by se nějak začaly plenit revíry při lovu ryb přes celou noc, tak to si nemyslím. Ryby prostě v noci také zásadně snižují aktivitu, jako my lidé, i když existují výjimky, jako například sumci. Ovšem v posledních letech mě připadá, že i ti se v noci začali docela flákat. 🙂

Mluvil jsem na několika revírech s mnoha rybáři, kamarády i lidmi, co jsem je viděl poprvé a většina má stejné zkušenosti. V noci ryby zase až tak moc neberou, aby bylo nutné zakazovat je chytat právě v nočních hodinách. Z druhé strany, nebýt lovu sumců na bójku a chytání dravců na živé rybičky, mě chytání NONSTOP zase až tak nebere, jako kdysi. Rád si pospím, odpočinu a ráno zase hrrrr na ně! 🙂 Jen komplikace s nástražnými rybkami na háčku mě nutí si pravidelně vyjet na revír v režimu NONSTOP. Například při lovu kaprů mě fakt nemrzí, že musím pruty o půlnoci vytáhnout.

A jaké máte zkušenosti vy s lovem ryb po půlnoci? Také si myslíte, že režim NONSTOP by mohl platit na všech svazových revírech, nebo jste naopak zarytými rybáři, kteří nemají NONSTOP revíry v lásce? Já osobně bych s nimi nedělal takovou vědu. NONSTOP režim bych vyhlásil na všech svazových revírech alespoň v letních měsících. Ale pokud v budoucnu zaniknou, také se s tím také naučím žít.

Text i foto Jiří Langer, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.

Nová rubrika na našem webu: Karavan fishing – nejen po Česku s postelí na kolečkách na rybách

Na našem webu Rybářský rozcestník.cz jsme pro všechny milovníky rybaření a karavaningu vytvořili novou rubriku! Jde o články jak pro začínající rybáře, co si sebou na rybářské výpravy vozí postel na kolečkách, tak i pro zkušené pardy, co si rybaření s „bydlíkem“ užívají již léta.