Rybářský rozcestník

Největší rybí obři – rybářské trofejní kusy

O nás rybářích se povídá, že jsme sedmilháři. Centimetr prý pro nás není žádná míra. Asi jsem výjimka, ale já raději pár milimetrů uberu, než abych lhal o velikosti svého úlovku. Ale díky fotografiím a moderním přenosným váhám lze dnes každý trofejní úlovek dost přesně zdokumentovat. Pak si škarohlídové a závistivci mohou juknout. Zpochybnit pěkný úlovek pro ně bude těžké, když si rybu pěkně zvážíme a nafotíme …. ovšem, pokud ji zvážit vůbec jde! Takový sumec dlouhý 2,7 metrů o váze 127 kg, tak na to by má přenosná váha nestačila! 🙂

Dnes je mezi námi rybáři modní trend honit se za velkými trofejními rybami. Nevím, zda tuto mánii odstartoval svými dokumenty Jakub Wágner, tedy u nás v Česku, nebo zda, tato snaha tu byla vlastně odjakživa. Já osobně si rěději dobře zachytám a po extra velké rybě zase tak neprahnu, ale poctivě řečeno, kdo by nechtěl na prutě opravdu trofejní kus? Ale začněmě odjinud. Víte vůběc, jaká je ta největší ryba, co brázdí vodu na naší planetě?

Nejdelší ryba světa se jmenuje hlístoun červenohřivý (Regalecus glesne). Dokáže se vlnit svisle, nahoru a dolu. A dokonce dokáže plavat i pozadu. Dospělý jedinec dosahuje délky až 12 metrů a vážit může až 270 kilogramů. Žije v hloubkách několika stovek metrů. Nepodařilo se mě však nikde ve zdrojích najít, jestli tuto rybu někdo oprvdu chytil, nebo zda je známá jen díky jejim nálezům, když bylo vyplaveno její mrtvé tělo na břeh.

Plachetník (marlin) ve vodě

Plachetník (marlin) ve vodě

Při mořském rybolovu rybáři vytáhnou různá rybí monstra. Mezi největší a nejrychlejší patří například plachetník, který je dlouhý až 3 metry, váží však jen necelých 100 kg, ale zato je to asi nejrychlejší ryba na světě, jeho maxima dosahují až 110 km/ 1 hodinu. Ovšem kdo chytil toho největšího, to nevím, nikde jsem to ve zdrojích nenašel.

Zato je zdokumentovaný ulovený mořský predátor Atlantic Blue Marlin (Makaira nigricans), milně často považován za mečouna (jen patří do stejného rodu), když byl chycen, vážil neuvěřitelných 411 kilogramů. Chytil ho tehdy osmatřicetiletý David Kočí z Havlíčkova Brodu.

V moři žije mnoho rybích monster, ale nejen tam, některé opravdu velké ryby najdeme i ve sladkovodsní vodě!

Vyza velká v přirozeném prostředí.

Vyza velká v přirozeném prostředí.

A která je ta největší sladkovodní ryba?

Největší ryba vyskytující se ve sladkých vodách je bezesporu vyza velká (Huso huso). Mezi sladkovodní ryby však tak úplně nepatří. Vyza totiž, podobně jako třeba losos, žije většinu života v moři a do řek pluje jen kvůli vytírání, tedy rozmnožování.

Vyza může dorůst až do délky 9 metrů a vážit skoro 2 tuny. Tento údaj není opravdu přehnaný! Úlovky pětimetrových ryb tohoto druhu, které vážily více než tunu, totiž v minulém století nebývaly ničím neobvyklým.

Dalším kandidátem na titul největší sladkovodní ryby je živočich tak vzácný, až existuje podezření, že vyhynul. Jedná se o jeseterům příbuzného veslonose čínského (Psephurus gladius). Podle domorodých rybářů dorůstá délky až sedmi metrů a hmotnosti 500 kilogramů, což ale kvůli jeho vzácnosti zatím nebylo možné ověřit. Žije v řece Jang-c‘-ťiang. Poslední prokázaně chycený jedinec se zapletl do rybářské sítě. Tato ryba měřila 3,6 metru a vážila úctihodných 250 kilogramů.

Rejnoky, kteří přísně vzato nejsou rybami (stejně jako žraloci patří mezi paryby), si většinou spojujeme s mořem. Některé druhy však najdeme i ve sladkých vodách. Ten největší se vyskytuje v Thajsku v řekách Menam a Mekong. Jmenuje se Trnucha thajská (Himantura chaophraya). Může být dlouhá téměř pět metrů a vážit více než 500 kg.

Opravdového rybího obra má i Severní Amerika. Jde o starobylého kostlína obrovského (Atractosteus spatula) neboli aligátoří rybu. Přezdívku dostala kvůli své hlavě, která hodně připomíná aligátora nebo krokodýly. Dorůstá délky necelých 3 metrů, váží až 150 kilogramů. Kostlíni žijí v řekách a jezerech jihovýchodu USA. Zdejší rybáři je chytají na prut, ale také s oblibou střílejí lukem.

Aligátoří ryba

Aligátoří ryba – v akváriu

A jaká je tedy chycená největší sladkovodní ryba?

Jakub Wágner chytil v Amazonii 130 kilogramů těžkou a 2,5 metru dlouhou arapaimu velkou (Arapaima gigas). Tato ryba patří mezi největší sladkovodní ryby, dorůstá do délky až 6 metrů a může vážit 1 tunu!

Známější pro nás Čechy je sumec. Ten největší byl uloven italem Dino Ferrari na řece Pád. Dravec měřil 2,7 metru a vážil 127 kg!

Z dalších reškordů si jmenujme největšího kapra. Od letošního května patří Tomáši Kristovi z jihomoravských Milotic. Gigantického šupináče vytáhl z jezera u Tapolce poblíž Balatonu. Měřil 125 cm a vážil skoro 48 kilo!

Největší rybí obři – rybářské trofejní kusy.

Největší rybí obři – rybářské trofejní kusy: arapaima

Velké ryby lze chytnout i v českých vodách!

Trofejním úlovkem je například štika dlouhá 137 cm, vážící přes 28 kg, candát obecný dlouhý 110 cm vážící skoro 16 kg, Amur dlouhý 132 cm a vážícího něco málo přes 40 kg, úhoř 127 cm vážící přes 4 kg …

Ovšem i lososovité trofejní ryby byly u nás chyceny. Například pstruh obecný dlouhý 85,5 cm o váze přes 7 kg, duháč dlouhý 89 cm a vážící 7,04 kg …

Slovo závěrem

Asi uznáte, že ne každý rybář prahne po té nějvětší rybě na světě, ale osobáček si každý asi rád udělá a tak všem přeji dobré úlovky a trofejní ryby, ať prosím nekončí na talíři!

Nejčtenější články

Rybářské bajky, mýty, pověry a přísloví

No, co rybář, to nějaká pověra. Někdo jim věří, jiný ne. Ale občas si říkám, že na každém šprochu je pravdy trochu! 🙂 A tak jsem je začal sbírat.

Chov a skladování žížal

Dnes se dají koupit žížalky, či i jiné živé rybí nástrahy, ve specializovaných obchodech, ale leze to dost do peněz. Pak máme další možnosti, jak my rybáři přijít k žížalám. Buď si je pracně nakopeme venku na zahradě, což může být dost zdlouhavé a za sucha či mrazu marný boj, nebo můžeme žížalám vytvořit ideální podmínky a vypěstovat si je doma ve sklepě, nebo na zahradě.

Výroba závaží z kamene

Někdo se snaží celou montáž co nejvíce zneviditelnit ve vodě. Jiný zase používá klipsy na odhození zátěže při záseku, kdy je opravdu vhodné a také lacinější nechat ve vodě kus kamene, než zátěž olověnou. O šetrnosti k přírodě nemluvě! Ostatní chtějí třeba jen ušetřit. Vyrobte si tedy, za dlouhých zimních večerů, šetrné závaží z kousku drátu a kamene, v létě se jistě, tyto náhražky olova, budou hodit.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím