Rybářský rozcestník

Domácí repelent proti komárům i klíšťatům

Rozmarýn lékařský, nazývaný též rozmarýna lékařská, je stálezelená léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Je to ale také velice aromatická bylinka, která má velmi příjemnou vůni i chuť a proto poměrně široké využití v kuchyni. Působí totiž blahodárně na lidské tělo. Ovšem má ještě jednu skvělou vlastnost, odpuzuje klíšťata. Vyzkoušejte tento recept na repelent vyrobený v domácích podmínkách právě z rozmarýnu, také bílého vinného octa a vody.

repelentmosquito-komár-repelentixodes-ricinus-klíště

Různé repelenty lze dnes běžně koupit v obchodech, nebo si nějaký domácí můžete vyrobit sami. Dnešní moderní chemie dokáže zahnat nejen komáry a jiný píchavý hmyz, ale brání i tomu, aby jsme chutnali klíšťatům.

Klíšťata? Na ty platí hlavně oblečení, tedy neválet se v trávě polonahý, ale i na rybách v horku sedět raději ve stínu, ale s dlouhými kalhoty a ponožkami. Vyzkoušejte náš recept na domácí repelent, je hodně účinný a funguje nejen proti komárům, ale také odrazuje ty potvory klíšťata.

Návod na domácí repelent:

  • 1 l vody
  • 1 lžíce bílého vinného octa
  • 1 sáček (balení) sušeného rozmarýnu

Uvařte litr vody, přidejte do ní sáček rozmarýnu, louhujte, dokud voda nevychladne. Sceďte, přidejte lžíci vinného octa a máte hotovo.
Domácí repelent je nutné uchovat v chladu, na kůži stačí klasicky rozetřít či nastříkat.

Je důležité se občas i u vody důkladně prohlédnout, zvláště na delších výpravách. Až vás začne zakousnuté klíště svrbět, to už bývá pozdě a může vás nakazit! Proto najdeme-li klíště ještě u vody, musí okamžitě ven! A jak na to, návod najdete v našem článku zde: Jak správně vytáhnout klíště.

Text: Jiří Langer, foto: pixabay.com

Nejčtenější články

O pohár předsedy SÚS 2022

Tradiční rybářské závod „O pohár předsedy SÚS“, se koná na vodní ploše Písková Lhota 14. 5. pro dospělé a 15. 5. 2022 pro děti a mládež. Rezervaci lze provést do 6. 5. Neváhejte se přihlásit! Volná místa budou k dispozici i v den závodu, takže můžete přijet…

Propozice na Jarní a Dětské závody ČRS MO Kladruby 28.5. a 29.5. 2022

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní a Dětské rybářské závody konané ve dnech 28. a 29. května 2022 na nádrži Záhorská. V příloze Vám zasíláme propozice obou závodů a jsme v očekávání Vašich rezervací lovných míst. Těšíme se na Vaši hojnou účast! Výbor ČRS MO Kladno…

Územní kolo Zlaté udice 2022

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz a ČRS MO Domažlice pořádají Územní kolo rybářské soutěže Zlatá udice 2022….

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím