Rybářský rozcestník

O Koi kaprech v českých vodách

Koi kaprů existuje 18 základních typů s různými názvy pro každý druh. Tělo mají podlouhlé, ze stran mírně zploštělé, vysunovatelná ústa opatřená dvěma páry vousků. Od kříženců se pravý Koi pozná zejména podle jeho nízkého a válcovitého těla s 32 až 40 většími šupinami umístěnými na postranní čáře. Délky dorůstají do 100 cm. Průměrná doba jejich života je pak 25 až 35 let.

carp-koi3carp-koi4koi-z-rozkose

Historie chovu Koi kaprů

Počátky chovu Koi kaprů sahají do doby před 2000 lety v Číně. První barevné variety Koi kaprů vznikaly křížením klasických divokých ryb v Číně. Odtud se chov dostal do Japonska, které se postupně stalo velmocí v chovu Koi kaprů.

Do dalších částí světa se Koi kapři ve větší míře dostali až po druhé světové válce a to díky rozmachu letecké dopravy, díky které se rychle mohly ryby přepravit i do vzdálených destinací. Postupně se chov Koi kaprů dostal do Ameriky, také některých arabských zemí a nakonec i do Evropy. V Evropě je chov Koi kaprů nejpopulárnější v Německu, Nizozemsku a také Belgii. Až v 80 letech minulého století se začali objevovat Koi kapři i u nás v Česku.

Koi kapři jsou prvotně určeny jako ryby do okrasných rybníčků a nádrží. Ovšem vzhledem k tomu, že Koi kapři zvládají celoroční pobyt i v našem klimatickém pásmu, nebyl důvod zkusit Koi kapry nasadit i do českých rybníků. Především soukromé revíry, po vzoru zahraničních majitelů revírů, začaly do svých vod nasazovat také Koi kapry. A tak dnes pro rybáře lovících častěji na soukromých vodách, není chycení Koi kapra takovou raritou, jako v minulosti. Ovšem jinak jsou na tom svazové vody. Hledal jsem napříč internetem zmínku o oficiálním nasazení Koi kaprů do vod ČRS, ale žádnou takovou jsem nenašel. Kdo ví, možná jsem špatně hledal, nebo prostě hospodáři ČRS nemají zájem o rozšíření Koi kaprů do svazových vod. Kromě jiného je to asi hlavně o penězích. Na pár webovkách jsem našel fotografie úlovků Koi kaprů například na Labi, takže nějací Koi kapři na svazových vodách přeci jen plavou. Jeden úžasný se pak chytil i u nás na Rozkoši.

Koi kapr z Rozkoše

Já osobně jsem poprvé letos ulovil na svazové vodě červeného karase, vzdáleného příbuzného Koi kaprům a mohu říci, že mě nejen překvapila ostře červená ryba na háčku, ale i velice potěšila. Samozřejmě jsem ji pustil a doufám že časem si ulovím právě i nějakého Koi kapra a to i ve svazové vodě.

 

Patří do svazové vody Koi kapři?

V našich vodách v současnosti plave nepřeberné množství nepůvodních druhů ryb a tak by asi nevadilo, kdyby se u nás Koi kapři nebo jejich namixovaní potomci objevovali ve větší míře. Rozhodně by to bylo zpestření, pro nás rybáře, občas si chytit nějakého toho krasavce, Koi kapříka.

Asi největším problémem masivnějšího vysazování Koi kaprů ale bude a je jejich cena. Ta se pohybuje od pár desítek korun až po deseti, či statisíce! Ano Koi kapři, hlavně některé šlechtěné varianty, nejsou rozhodně levnou záležitostí. A tak uvidíme, jak to s Koi kapry v českých vodách dopadne. Zda budou jednou běžnou součástí i svazových vod, nebo jen příjemným zpestřením osádky především ve vodách soukromých.

Ovšem jistě se najde i mnoho odpůrců, kteří budou tvrdit, že Koi kapři do našich vod nepatří a že je tam nechtějí. Docela by mě zajímalo, jak se na to dívá široká rybářská veřejnost. Asi brzy nasadíme anketu na toto téma. Rozhodně své názory na Koi kapry v českých vodách můžete napsat zde pod článek.

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.

Nová rubrika na našem webu: Karavan fishing – nejen po Česku s postelí na kolečkách na rybách

Na našem webu Rybářský rozcestník.cz jsme pro všechny milovníky rybaření a karavaningu vytvořili novou rubriku! Jde o články jak pro začínající rybáře, co si sebou na rybářské výpravy vozí postel na kolečkách, tak i pro zkušené pardy, co si rybaření s „bydlíkem“ užívají již léta.