Rybářský rozcestník

Method feeder krmítko – tlakové vrstvení krmení

I když název zní trochu moc technicky a složitě, nejde o nic jiného, než o plnění method feeder krmítka ve dvou krocích, jedním, nebo například i dvěma druhy krmení.

vrstvenívrstvenívrstvenímethodmethod

Kdo chytá na method feeder krmítka ví, že základem naplnění krmítka je kvalitní, dobře lepivá směs, kterou pomocí method feeder formičky natlačíme na krmítko. A právě síla tlaku, jakou působíme na krmnou směs, nám umožní částečně řídit rychlost uvolňování krmení ve vodě. Čím silněji stlačíme krmnou směs v method feeder formičce, tím pomaleji se pak rozpadá krmení ve vodě.

Někteří rybáři pak plní formičky ve dvou vrstvách, tedy nejprve stlačí jen část krmné směsi pomocí formičky do krmítka, pak druhou část. A proč? Buď si tímto krokem zajistí, že se každá vrstva rozpadá v krmítku jinou rychlostí, čímž se může prodloužit doba rozpadu krmení v krmítku a tím například selektovat některé ryby. Nebo naopak urychlit rozpad krmení, ovšem zajistit, aby při dopadu na hladinu a při postupném klesání krmítka vodním sloupcem se rozpadalo co nejméně krmení, nebo naopak co nejvíce, chceme-li například chytat ve vodním sloupci. Hlavně při lovu ve vodním sloupci nebo například v proudné vodě to má velký význam.

Kombinace dvou zrnitostí krmné směsi, stlačené ve dvou vrstvách, háček s nástrahou ukrytý pod druhou vrstvou….

A vrstvení krmení ve formičkách má ještě jednu výhodu. Lze použít dvě různé krmné směsi nebo krmné směsi o rozličné zrnitosti. I atraktivitu krmení můžeme zvýšit například barevnými kombinacemi krmných směsí. Někdy nám právě křiklavé barvy a jejich prolínání může pomoci k záběru. Možností je opravdu mnoho.

A kam s háčkem a nástrahou? A to je právě další důvod, proč vrstvit ve dvou vrstvách method feeder krmítko. Háček s nástrahou totiž můžeme nastražit klasicky, tedy tak, aby byl vidět na hromadě krmení nebo ho naopak můžeme ukrýt pod jednu z vrstev krmení a to včetně nástrahy. Obojí má svůj význam. Háček s nástrahou schovanou pod částí krmení může totiž pomoci někdy přelstít i ty nejopatrnější ryby.

Text i foto: Jiří Langer, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky? – Výsledky ankety!

Nedávno jsme ukončili hlasování v naší anketě s otázkou: „Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky?“ Hlasovalo celkem 3574 čtenářů a poměrně jasně se vyjádřili proti případnému zákazu lovu na živé nástražní rybky na svazových, ale i soukromých vodách v Česku.

Kam v létě za rybařením – tipy na výlety s celou rodinou

Léto je ideální dobou pro to, trávit většinu času s rodinou nebo partou přátel poblíž vody. Rybářům se pak už jen nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, vzít své nejbližší za dobrodružstvím a ukázat jim v čem tkví kouzlo rybaření. Která místa v Čechách jsou pro rodiny či větší partu lidí ty nejlepší?

Kde vzít masné červy, když je rybář zapomene doma

Masní červi rozhodně patří mezi nejoblíbenější nástrahu především plavačkářů, ale i rybářů chytající například s feederovými pruty. Právě na menší ryby jde o dokonalou nástrahu. Ovšem co si počít, když je zapomeneme doma?