Rybářský rozcestník

Měření hloubky z lodi pomocí olovnice

Je to jednoduché, téměř nic to nestojí, máme ji ihned hotovou a přitom se s ní dá skvěle změřit hloubka pod lodí, pomalu lépe, jako s echolotem. O čem mluvím? O klasické olovnici, tedy o několika metrech provazu a menšího kamene, či jiného vhodného závaží.

měřícíměřícíměřícíměřícíměřícíměřící

Olovnice je jednoduché nádobíčko v minulosti využívané především ve stavebnictví. Ovšem i my rybáři si můžeme díky olovnici přesně změřit hloubku lovného místa a zjistit, zda je námi zvolené místo čisté, nebo naopak například plné vázek.

Olovnice se dají samozřejmě koupit, ale pro naše účely je lepší několik metrů nějakého šikovného provazu a kus kamene, či jiného vhodného závaží. Ovšem ještě na jednu věc nesmíme zapomenout. Koupit si nějakou fixu, která bude dobře, na námi zvoleném provazu, vidět a hlavně ji nesmyje voda. Vhodné jsou různé lihovky, ale i některé popisovače či zvýrazňovače.

Jak prosté, jednoduché a přitom účinné!

A jak měřit?

Na provaze si fixou vyznačíme 1 metr, pak druhý, třetí…., nakonec uvážeme vhodně velký kámen nebo nějaké jiné vhodné závaží a vlastně máme hotovo. Pak již stačí přijet lodí nad lovné místo a pomalu nechat závaží klesnout až na dno. Sledujeme čárky na provaze. Při vytahování provedeme znovu kontrolu čárek a měli bychom vědět, kolik metrů máme pod sebou.

TIP: Olovnicí se také zjistit, zda ve vodě je čisto, nebo naopak máme, na námi zvoleném místě, nějaké překážky. Stačí zátěž ve vodě mírně nadzvednout nade dno a krouživým pohybem ruky zjistit, jak to tedy dole vlastně vypadá. Ucítíme-li nějaké překážky, raději zvolíme jiné místo.

Text i foto: George, Rybářský rozcetník.cz

Nejčtenější články

Hybridní techniky lovu ryb

Občas rybář prostě musí vytáhnout ze šuplíku nějakou techniku lovu, co zrovna nepatří k těm obvyklým, aby buď přelstil nějakou tu chytrou rybu, nebo v tu chvíli, kdy to vyžaduje momentální situace na revíru a lovném místě například díky špatnému počasí. A někteří z nás prostě kombinování různých technik milují. I já patřím mezi tyto neortodoxní rybáře, co se nebojí propojovat různé techniky lovu i když na první pohled mohou vypadat pro někoho tak trochu bizarně.

Zmrazené nástražní rybky

Při chytání například candátů, je skvělou nástrahou menší živá, nebo i mrtvá rybka. Ovšem tu nemáme vždy po ruce, naopak někdy zase nevíme, co s přebytečnou nástrahou. Pak malé rybky můžeme prošít návazcem s háčkem a zamrazit!

Zatraktivnění návnady pomocí červů nebo žížal

Pokud do krmné směsi přidáte něco živého, například masové červy nebo nasekané žížaly, dokáže vaše návnada nejen lépe přilákat bílou rybu, ale také ji déle udrží v lovném místě, což je druhý důvod, proč zakrmovat.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím