Rybářský rozcestník

Měření hloubky z lodi pomocí olovnice

Je to jednoduché, téměř nic to nestojí, máme ji ihned hotovou a přitom se s ní dá skvěle změřit hloubka pod lodí, pomalu lépe, jako s echolotem. O čem mluvím? O klasické olovnici, tedy o několika metrech provazu a menšího kamene, či jiného vhodného závaží.

měřícíměřícíměřícíměřícíměřícíměřící

Olovnice je jednoduché nádobíčko v minulosti využívané především ve stavebnictví. Ovšem i my rybáři si můžeme díky olovnici přesně změřit hloubku lovného místa a zjistit, zda je námi zvolené místo čisté, nebo naopak například plné vázek.

Olovnice se dají samozřejmě koupit, ale pro naše účely je lepší několik metrů nějakého šikovného provazu a kus kamene, či jiného vhodného závaží. Ovšem ještě na jednu věc nesmíme zapomenout. Koupit si nějakou fixu, která bude dobře, na námi zvoleném provazu, vidět a hlavně ji nesmyje voda. Vhodné jsou různé lihovky, ale i některé popisovače či zvýrazňovače.

Jak prosté, jednoduché a přitom účinné!

A jak měřit?

Na provaze si fixou vyznačíme 1 metr, pak druhý, třetí…., nakonec uvážeme vhodně velký kámen nebo nějaké jiné vhodné závaží a vlastně máme hotovo. Pak již stačí přijet lodí nad lovné místo a pomalu nechat závaží klesnout až na dno. Sledujeme čárky na provaze. Při vytahování provedeme znovu kontrolu čárek a měli bychom vědět, kolik metrů máme pod sebou.

TIP: Olovnicí se také zjistit, zda ve vodě je čisto, nebo naopak máme, na námi zvoleném místě, nějaké překážky. Stačí zátěž ve vodě mírně nadzvednout nade dno a krouživým pohybem ruky zjistit, jak to tedy dole vlastně vypadá. Ucítíme-li nějaké překážky, raději zvolíme jiné místo.

Text i foto: George, Rybářský rozcetník.cz

Nejčtenější články

Má první rybářská výprava, aneb důkladná domácí příprava

Ano, je to tu, mám platné rybářské doklady, něco jsem se o rybách naučil a tak konečně mohu k vodě si pěkně zachytat. Ale kam vyrazit? A co si kromě základní rybařiny ještě vzít s sebou? Také znalost místa, kde chci chytat, mě může zajistit úspěšný lov, proto neváhejte a poraďte se se zkušenými rybáři, ti vám rádi poradí, kam vyrazit.

Co dělat, když přední brzda navijáku nejde utáhnout

Už se vám někdy stalo, že jste chtěli dotáhnout brzdu navijáku a ono to nešlo? Je to velký průšvih, protože pak nejde ani navinout nahozenou nástrahu ke břehu. Člověk si nějak poradí, ale naviják je s prokluzující brzdou prostě nefunkční. Většinou jde o stržení závitu ve středu krytu brzdy. Co s tím, vyhodit naviják? Ne! Jedno relativně prosté a levné řešení existuje. Lze obrátit mosazný střed.

Základní dělení rybářských navijáků

Rozhodně není dobré podcenit samotný výběr navijáku, je to totiž důležitá součást celé rybářské výbavy. Právě kvalitní, dobře zvolený, naviják může velmi zpříjemnit nejen samotné zdolávání ryb, ale i ostatní práci s prutem. A naopak nekvalitní, nebo nevhodně zvolený naviják, dokáže zkazit celý zážitek z rybaření, nebo případně dokonce zapříčinit ztrátu případného úlovku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím