Rybářský rozcestník

Měření hloubky z lodi pomocí olovnice

Je to jednoduché, téměř nic to nestojí, máme ji ihned hotovou a přitom se s ní dá skvěle změřit hloubka pod lodí, pomalu lépe, jako s echolotem. O čem mluvím? O klasické olovnici, tedy o několika metrech provazu a menšího kamene, či jiného vhodného závaží.

měřícíměřícíměřícíměřícíměřícíměřící

Olovnice je jednoduché nádobíčko v minulosti využívané především ve stavebnictví. Ovšem i my rybáři si můžeme díky olovnici přesně změřit hloubku lovného místa a zjistit, zda je námi zvolené místo čisté, nebo naopak například plné vázek.

Olovnice se dají samozřejmě koupit, ale pro naše účely je lepší několik metrů nějakého šikovného provazu a kus kamene, či jiného vhodného závaží. Ovšem ještě na jednu věc nesmíme zapomenout. Koupit si nějakou fixu, která bude dobře, na námi zvoleném provazu, vidět a hlavně ji nesmyje voda. Vhodné jsou různé lihovky, ale i některé popisovače či zvýrazňovače.

Jak prosté, jednoduché a přitom účinné!

A jak měřit?

Na provaze si fixou vyznačíme 1 metr, pak druhý, třetí…., nakonec uvážeme vhodně velký kámen nebo nějaké jiné vhodné závaží a vlastně máme hotovo. Pak již stačí přijet lodí nad lovné místo a pomalu nechat závaží klesnout až na dno. Sledujeme čárky na provaze. Při vytahování provedeme znovu kontrolu čárek a měli bychom vědět, kolik metrů máme pod sebou.

TIP: Olovnicí se také zjistit, zda ve vodě je čisto, nebo naopak máme, na námi zvoleném místě, nějaké překážky. Stačí zátěž ve vodě mírně nadzvednout nade dno a krouživým pohybem ruky zjistit, jak to tedy dole vlastně vypadá. Ucítíme-li nějaké překážky, raději zvolíme jiné místo.

Text i foto: George, Rybářský rozcetník.cz

Nejčtenější články

Dipovací kleště, jejich použití

Moderní doba přináší na rybářský trh stále více různých nových produktů. Také v kategorii „rybářská bižuterie“ se stále objevují nové a nové pomůcky pro nás rybáře. Například dipovací kleště. Víte jak vypadají a k čemu slouží?

Novomlýnská nádrž vydala dosud největšího kapra v historii Evropského šampionátu v lovu kaprů!

Na Novomlýnské nádrži se pořádá již pátý ročník Evropského šampionátu v lovu kaprů „Stairs2Hell“. Jejím pořadatelem je společnost European Carp Fishing Association, která se organizací závodů zabývá již řadu let, ve spolupráci s Moravským rybářským svazem a Povodím Moravy. V čele této společnosti stojí manažerka projektu Tereza Asterová, na závodech dále spolupracují ambasador projektu, známý rybář Jakub Vágner a zkušení organizátoři, rybáři a ředitelé závodů, Petr Šurek a Vít Černý. Tento závod má tradici již od roku 2017 a letos se ho účastní 100 tříčlenných týmů z celé Evropy. Vítěz získá 500 000 Kč a věcné ceny v hodnotě přes 200 000 Kč. Jednou z hlavních myšlenek závodu je podpora mladých rybářů při jejich cestě k úžasnému koníčku, proto pořadatel poskytuje dar rybářského vybavení v hodnotě 200 000 Kč na chod dětských rybářských kroužků v rámci Moravského rybářského svazu. Tímto je tento závod naprosto unikátní v rámci celosvětového měřítka.

FOR FISHING 2021

12. rybářský veletrh se letos koná v podzimních dnech a to od 21.10 do 24.10. 2021. Jde o největší rybářský veletrh v ČR. Co tam najdete v heslech: Prezentace nových trendů, představení novinek pro rok 2021, prezentace jednotlivých rybolovných technik, vytvoření rybářského prostředí pro všechny, co propadli krásám rybolovu, vytvoření obchodního prostředí pro vystavovatele v ekonomicky nejsilnějším regionu ČR, doprovodný program, přednášky, soutěže, propagace péče o životní prostředí a čistotu vod…

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím