Rybářský rozcestník

Lednice na rybách – zbytečný přepych nebo nutnost?

Při jednodenních vycházkách bych asi lednici k vodě rozhodně netahal, ale co když vyrážíme na více denní výpravu? Hodí se lednice u vody nebo je to zbytečný přepych? Já mám od letošního roku jasno. U vody se lednice hodí a to nejen na potraviny a nápoje, ale i na úschovu červů či žížal.

rybářskárybářskárybářská

Pokud vyrážíme na vícedenní výpravy, rozhodně se vyplatí si do auta přibalit i lednici. Dlouho jsem pokušení si nějakou výkonnou přenosnou lednici pořídit, ale nakonec jsem neodolal a jednu absorpční na plyn si koupil. Po strávení více jak měsíce u vody (šlo o dvě delší výpravy), si to bez lednice u vody již dnes neumím představit. Nejen že máme konečně u vody studené pivko, ale mohu si na výpravu dovést mléčné výrobky, vejce, ale i kuřecí maso, které nemusím zkonzumovat ihned druhý den, aby se mě nezkazilo. A v lednici se skvěle daří i červům a žížalám!

Je to fajn si otevřít mléko a nemuset se bát, že se zkazí. To ostatně platí o mnoha dalších surovin určených k vaření. Ať je venku vedro sebe větší, kvalitní lednice si s venkovním teplem poradí.

Lednice vychladí nejen potraviny pro nás rybáře, ale i nástrah pro ryby jako červy či žížaly….

V obchodech se dá koupit mnoho tipů a velikostí outdoorových, lehce přenosných lednic. Většinou fungují na elektřinu a to jak na 220 V tak na 12 V, tedy dají se napojit na autozásuvku. Některé pak umějí fungovat i na plyn. Dále lze zakoupit tzv. pasivní lednice, tedy ty, co sice sami nechladí, ale umějí potraviny poměrně dlouho uchovat studené, pokud je do lednic vložíme již předchlazené.

A ceny outdoorových lednic?

Od pár stovek až po desítky tisíc! Záleží na jejich velikosti, dále pak na jejich výkonu, o kolik dokáží snížit teplotu oproti okolí. Zda jsou pasivní, či například mají kompresor. Je opravdu z čeho vybírat, jen je třeba si uvědomit, jak ji budeme napájet, zda například pomocí generátoru, nebo třeba pomocí plynových lahví. Je to jedno z hlavních kritérií, tedy kromě ceny jednotlivých lednic. Ovšem doporučuji nešetřit!

Já koupil lednici, kterou lze zapojit jak do klasické zásuvky, tak do autozásuvky. Ovšem já ji nejčastěji používám díky plynu z plynové láhve. Plynové láhve se dají dnes vyměnit téměř na každé pumpě a tak jde o skvělou alternativu k vodě, pokud nemáme k dispozici klasickou elektřinu. Ovšem je vhodné s sebou k vodě vozit jednu bombu náhradní, když ta první dojde, aby jsme ji mohli nahradit ihned tou další.

Text i foto: Jiří Langer, šéfredaktor webu

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

DIGITAL Smart Cradle – absolutní vítěz GRAND PRIX For Fishing 2023

I letos měl rybářský veletrh For Fishing 2023 bohatý doprovodný program. Kromě jiného se také vystavovatelé mohli přihlásit s nějakým zajímavým výrobkem do soutěže GRAND PRIX For Fishing 2023. Jde o prestižní záležitost a tak není divu, že se letos soutěže zúčastnily i takové rybářské celebrity, jako Karel Nikl nebo Lukáč Krása. Ovšem hlavní cena letos skončila na Slovensku!

Ryby v české kuchyni – 1. díl

Ryby se v Čechách konzumují po staletí. Dříve hlavně sladkovodní, nyní si oblibu získaly i ryby mořské. Asi nejvýznamnější rybou u nás byl odedávna kapr. Kapr se začal konzumovat již ve středověku a to díky rozmachu rybnikářství, kdy rybníky patřily k běžné součásti feudálních panství, ale i klášterů. Do výstavby rybníků se pak zapojily později i města.