Rybářský rozcestník

Filozofie zakrmování

Při chytání kaprů, ale i dalších kaprovitých ryb, je důležité pro úspěšnost lovu zakrmit lovné místo. Principiálně existují dvě filozofie jak zakrmovat. Buď plošně, tedy větší část prostoru kolem lovného místa, nebo cíleně, těsně kolem lovného místa, či jen lovné místo samotné. A proč se vlastně zakrmuje? Je to jednoduché, nejprve se rybář snaží ryby nalákat na lovné místo a pak je tam udržet co nejdéle. Právě zakrmením se daří oboje.

Filozofie zakrmování - ilustrační foto

Skoro by se dalo říci, že co rybář, to jiný pohled na zakrmování. Někdo zakrmuje velkým množstvím zakrmovací směsi, velký prostor, jiný naopak zakrmuje jen určitý pruh vody, další zase využívá jen lokální zakrmení lovného místa. Ovšem než začneme s rozhazováním návnady, musíme si říci o základních principech samotného vnadění. Také je nutné se přizpůsobit lovnému místu a času, který můžeme strávit u vody.

Vnadit budeme jinak na klidné řece, jinak zase na proudné vodě a jinak na jezeře či velkém rybníku. Svoji roli pak hraje nejen prostor, ale také hloubka lovného místa, druh podkladu dna, zde je tem bahno, nebo je dno hojně zatravněné … Tak dost! Ano, i zakrmování je věda.

A tak si pojďme nastínit obecné principy vnadění ryb:

  • velké prostory vody více zakrmujeme, na menší vodě zakrmujeme méně
  • někdy méně je více, ale i naopak, úspěšnější je zakrmovat dlouhodobě, tedy i několik týdnů před samotným lovem, než vysypat desítky kg partiklu a dalšího krmení v jeden den
  • čím zakrmujeme, na to chytáme, tedy v zakrmovací směsi by se měla objevit alespoň část nástrahy, co budeme dávat na háček nebo k háčku
  • zakrmujeme v pravidelných intervalech, před lovem obden, při samotném lovu pak stačí ráno a večer
Boilies vhodné k zakrmování

Boilies vhodné k zakrmování

Metody zakrmování:

  • prosotrové – zakrmujeme velký prostor kolem lovného místa, zde patří i zakrmování v pruhu
  • cílené zakrmování kolem lovného místa – zakrmujeme asi 1-2 metry velký prostor kolem lovného místa
  • zakrmování lovného místa – krmnou směs nabízíme jen u háčku a v jeho těsné blízkosti, vhodné při krátkodobých výpravách

Větší prostor, tedy větší rybníky, pískovny a pod. tam jsou ryby rozjeté do mnoha stran a tak je nutné je přilákat větším množstvím krmení. Naopak menší rybníky, ramena řek a pod., tam zakrmujeme menšími dávkami. Před samotnou výpravou by jsme měli lovné místo v pravidelných intervalech rozkrmit. Tedy obden ve stejnou dobu na předpokládané lovné místo naházet část zakrmovací směsi, partiklu a boilies, na které pak budeme chytat. Pokud to není možné, ať už díky vzdálenosti místa lovu od vašeho bydliště, nebo z jiných důvodů, pak holt musíme začít zakrmovat až před samotným chytáním.

Na začátku zakrmujeme rozumně, když přijdou nějaké záběry, můžeme dávky zvýšit, abychom ryby udržely na lovném místě. Hladoví kapři, či jiné ryby hledající potravu se zdrží jen tam, kde je jí dostatek, jinak pokračují ve své okružní jízdě vodou. Dobrou metodou zakrmování je vytvoření krmných cest. Zakrmíme například lovné místo 50 až 60 metrů od břehu a od něj vytvoříme „cestičku“ z krmné směsi několik metrů za a několik metrů směrem ke stanovišti rybáře.

Množství krmení, které je třeba naházet do vody, také závisí na ročním období. Nejvíce zakrmujeme z jara a pak hned po tření ryb. V létě mají ryby spousty přirozené potravy a tak na zakrmení zase až tak nereagují. V létě proto raději zakrmujeme jen lovné místo, nebo menší prostor kolem něj. Ovšem na podzim má větší zakrmení opět smysl!

Zakrmovací peletky - různé chutě

Zakrmovací peletky – různé chutě

A čím tedy zakrmovat?

Na trhu je dnes řada směsí, které se vyrábějí přesně pro daný typ ryby, nebo jsou univarzální. Také se vyrábí směsi určené pro způsob chytání. Tedy zda chytáte například metodou s feedrem, nebo nahazujete pruty navázané s boilies a využíváte PVA materiály, nebo naopak chytáte ve vodním sloupci, pak rybář potřebuje, aby se krmivo vznášelo směrem k hladině.

K zakrmování se také používají drobné granule, malé peletky, zbytky starého krmiva koupeného v minulých sezónách ….

Fantazii se meze nekladou. Ale je zde potřeba říci jedno. Úspěšnost lovu se zvyšuje počtem dnů, které strávíte na daném místě. Pokud pak poctivě zakrmujete, většinou nejpozději třetí den by si ryby měly zvyknout na dané krmení a začít na zakrmené místo pravidělně jezdit. Pak většinou nastává doba, kdy si rybář skvěle zachytá. Také opakovanými pravidelnými návštěvami na stejném místě a chytáním na stejné nástrahy se často četnost záběrů zvyšuje.

Nepřehlédněte náš článek k tématu: Příprava partiklů do krmných směsí

Zakrmování - směs

Zakrmování – směs

A jak vlastně zakrmit lovné místo

Pokud máte loď a v daném revíru je povoleno zakrmovat pomocí lodí, pak je to jedna z nejskvělejších možností, jak zakrmit lovné místo. Zvláště, pokud je v revíru také povolené zakrmování pomocí bójky. Pak je tato metoda velmi přesná a účinná. Pokud bójka není povolená, dnes má rybář ještě jednu možnost, použít buď sonar, nebo GPS v telefonu. Oboje také funguje.

Další možností je zakrmovat ze břehu, což můžeme různými zakrmovacími raketami, lopatkami, praky a pod. Důležité je chytat právě tam, kam dohodíte, pokud tedy zakrmujete ze břehu.

Zakrmovací rakety

Zakrmovací rakety

Slovo závěrem

Tento článek je jen stručný přehled o možnostech zakrmování. Bylo sepsáno mnoho knih, ještě více článků a i když si z nich přečtete jen část, zjistíte, že se některé filozofie zakrmování nejen liší, často přímo vyvracejí! A tak to nakonec bude jen vaše zkušenost, či stav peněženky … které rohodnou, jak moc krmení do vody naházíte. Nakonec asi zjistíte, že jeden rok při stejném vnadění si krásně zachytáte a druhý rok právě ta vaše osvědčená metoda vybouchne a ryb moc nepřijde.

A to je možná důvod, proč nenajdete ani zde, na internetu, tu pravou a zaručenou metodu zakrmování. Nezapomínejme, že záleží na mnoha faktorech úspěšnosti lovu, nejen na množství potravy hozené do vody, ale také na kvalitě a chuti nabízeného krmení, také na ročním období, kdy sedíme u vody, na teplotě vody, na počasí a v neposlední řadě i na tom, zda mají ryby vůbec chuť se s námi rybáři zrovna „zaplést“, nebo zda nás nechají v klidu a bez záběru :). Ovšem je pravda, že vhodné zakrmení lovného místa nám rybářům zásadně zvedá úspěšnost samotného chytání, takže má smysl a to nejen při cíleném chytání trofejních kaprů, ale například i při hraní si s feederovým prutem chytaje menší ryby.

Nejčtenější články

Jarní chytání kaprů, aneb lov ve studené jarní vodě

Časně z jara je lov ryb o něco náročnější, než v prohřátých letních měsících. Je to logické, protože po roztátí ledu je voda, díky jarnímu tání sněhu na horách, pořád ledová. A proto jen díky znalosti chování ryb na přelomu zimy a jara lze ulovit nějakého pěkného kapříka, ale i jinou kaprovitou rybu. O všem při určité nástraze se vám na prutu může náhodou objevit i pěkný úhoř nebo okoun …

Chytání kaprů ve vodním sloupci

Cílený lov kaprů i v dalších vrstvách vody, nejen u dna a na hladině, je vlastně poměrně mladé odvětví kaprařiny, ale hlavně v letních měsících, takto chytat kapry, stojí za to vyzkoušet. Když jsem před 35 lety začínal s rybařinou, nikdy mě nenapadlo, že někdy na kapry půjdu s umělými plovoucími muškami a dalšími nástrahami, které by jste spíše čekali u rybářů chytajících s muškařským náčiním. A chytat je na dipovanou umělou hmotu? Tak to by rybářům z minulého století asi propadla spodní čelist. 🙂

Lov línů, víte, jak na ně?

Lín je krásná ryba zdržující se nejčastěji v zarostlých a bahnitých částech řek, ale i na stojatých vodách, v rybnících, na mělčinách větších vodních nádrží … prostě všude tam, kde je teplá voda a hodně zarostlé dno, ale i vodní sloupec. Miluje místa, kde se rostliny pnou vodním sloupcem ze dna až na hladinu. Kdo nemá moc rád lov v zarostlých vodách, pro toho cílený lov línů moc není. Líny lovíme spíše na jemné náčiní, slabší, ale kvalitní vlasce, které zvládnou i nějakou tu vázku. Vytáhlý lín na břehu určitě udělá radost snad každému rybáři i když to nebude zrovna obr. Ale pozor, líni mohou dorůst úctyhodných rozměrů, ale o tom až v samotném článku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím