Rybářský rozcestník

Číhátko (policajt) před špičkou prutu

Trik našich dědů a pradědů, který s oblibou používá dodnes především starší generace rybářů především při chytání ryb na podzim a také z jara, kdy ryby berou obzvláště opatrně. Jde o jemné chytání na položenou, kdy každý, i sebemenší, záběr je vidět na číhátku zavěšeném kousek nad vodou pod špičkou prutu.

S číhátkem před špičkou prutu jsem viděl chytat rybáře už v mládí, kdy jsem byl ještě rybářský potěr a to je již skoro 50 let. 🙂 Není to nic nového, ba naopak, ale především mladá generace chytající na boilies tuto techniku nezná. Přitom je to velice vzrušující, když se vám číhátko při záběru jemně rozhoupá … srovnal bych to se záběry při chytání na jemný feederový prut.

Prut s číhátkem zavěšeným těsně nad vodou …

Jak to celé funguje?

Je to více, než jednoduché, číhátko, většinou jde o kolečko či menší kostičku z různých materiálů, které jsou do středu proříznuté, se navleče pod špičku prutu a nechá se mírně prověšené viset na kmenovém vlasci. Krásně signalizuje i nejemnější záběry opatrných ryb. Lze také použít klasického policajta s pérkem.

Různá, doma udělaná, číhátka …

Ano, kdo nemá rád různé náhražky, může použít klasického předšpičkového policajta. I dnes se dají běžně koupit v rybářských potřebách. Můj kamarád číhátko před špičkou prutu používá pravidelně a často mě přechytá. A není divu. Opravdu, díky policajtovi zavěšeném před špičkou prutu, lze rozeznat i velmi jemné záběry.

Policajt zavěšený před špičkou prutu….

Detail číhátka, tzv. policajta na kmenovém vlasci…

I dnes lze chytat pěkně postaru, stejně je to velká zábava!

Z větviček vyrobené vidličky, policajt umístěný před špičkou prutu a prut, který je starý 40 let. I takto se dnes dá chytat ryby a dost úspěšně. Jen naviják to trochu kazí, je o něco modernější, ale také není nejmladší. 🙂

Kdo se rád vrací ke starým rybářským praktikám a občas rád vytáhne nemoderní, ale stále funkční rybářské náčiní a bižuterii, pak jistě sem tam použije i policajta zavěšeného před špičkou prutu. A vám, mladší generaci doporučuji, občas si od svého dědečka půjčit rybářskou výbavu a vyzkoušet, jak se chytalo v dobách dávno minulých. Možná vás překvapí, že i bez moderní techniky, různých elektronických udělátek, se dají chytnout ryby a je to stále velká zábava a možná i větší, jako dnes, se všemi těmi moderními hračkami, co má dnešní rybář k dispozici.

Text i foto: Jiří Langer, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Vaše power banka u vody nestíhá? Pořiďte si bateriový generátor

Kdo k vodě vozí notebook, tablet či nadupaný chytrý telefon, brzy pozná, jak rychle se tato zařízení dokáží vybít. Power banky nám sice dovolí jednou nebo dvakrát naše miláčky nabít, ale co potom, pokud jsme na delší výpravě? A to nemluvím o dobíjení elektromotorů, sonarů, zavážecích loděk, nebo například přenosné chladničky na potraviny.

Dipované nástrahy obalené v ochucené soli

Na zatraktivnění boilies nebo pelet lze, kromě dipů, použít i další atraktor, jako běžnou kuchyňskou sůl. Tu ovšem nejprve dochutíme dalšími složkami tak, aby se nástraha stala pro ryby prostě neodolatelnou.

Zahájená lovu dravců 2020

Pro zapálené rybáře je každý rok ke konci jara, tedy přesně 16 června, velkým rybářským svátkem. Mohou nahodit pruty do vody a začít cíleně lovit dravé ryby, tedy štiky, sumce, candáty, ale i další zubaté potvůrky našich vod. A letos tomu nebylo jinak.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím