Rybářský rozcestník

Číhátko (policajt) před špičkou prutu

Trik našich dědů a pradědů, který s oblibou používá dodnes především starší generace rybářů především při chytání ryb na podzim a také z jara, kdy ryby berou obzvláště opatrně. Jde o jemné chytání na položenou, kdy každý, i sebemenší, záběr je vidět na číhátku zavěšeném kousek nad vodou pod špičkou prutu.

S číhátkem před špičkou prutu jsem viděl chytat rybáře už v mládí, kdy jsem byl ještě rybářský potěr a to je již skoro 50 let. 🙂 Není to nic nového, ba naopak, ale především mladá generace chytající na boilies tuto techniku nezná. Přitom je to velice vzrušující, když se vám číhátko při záběru jemně rozhoupá … srovnal bych to se záběry při chytání na jemný feederový prut.

Prut s číhátkem zavěšeným těsně nad vodou …

Jak to celé funguje?

Je to více, než jednoduché, číhátko, většinou jde o kolečko či menší kostičku z různých materiálů, které jsou do středu proříznuté, se navleče pod špičku prutu a nechá se mírně prověšené viset na kmenovém vlasci. Krásně signalizuje i nejemnější záběry opatrných ryb. Lze také použít klasického policajta s pérkem.

Různá, doma udělaná, číhátka …

Ano, kdo nemá rád různé náhražky, může použít klasického předšpičkového policajta. I dnes se dají běžně koupit v rybářských potřebách. Můj kamarád číhátko před špičkou prutu používá pravidelně a často mě přechytá. A není divu. Opravdu, díky policajtovi zavěšeném před špičkou prutu, lze rozeznat i velmi jemné záběry.

Policajt zavěšený před špičkou prutu….

Detail číhátka, tzv. policajta na kmenovém vlasci…

I dnes lze chytat pěkně postaru, stejně je to velká zábava!

Z větviček vyrobené vidličky, policajt umístěný před špičkou prutu a prut, který je starý 40 let. I takto se dnes dá chytat ryby a dost úspěšně. Jen naviják to trochu kazí, je o něco modernější, ale také není nejmladší. 🙂

Kdo se rád vrací ke starým rybářským praktikám a občas rád vytáhne nemoderní, ale stále funkční rybářské náčiní a bižuterii, pak jistě sem tam použije i policajta zavěšeného před špičkou prutu. A vám, mladší generaci doporučuji, občas si od svého dědečka půjčit rybářskou výbavu a vyzkoušet, jak se chytalo v dobách dávno minulých. Možná vás překvapí, že i bez moderní techniky, různých elektronických udělátek, se dají chytnout ryby a je to stále velká zábava a možná i větší, jako dnes, se všemi těmi moderními hračkami, co má dnešní rybář k dispozici.

Text i foto: Jiří Langer, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Kam s úhořem na háčku? Kbelík je ideální!

Každý, kdo někdy vytáhl úhoře z vody ví, že bojuje i na souši a ne a ne se uklidnit. Pak je moc těžké mu háček vytáhnout z tlamky. A nejen to, necháte-li ho malou chvíli vyset na vlasci, začne se do něj zamotávat, dokáže se tak neuvěřitelně zamotat do vlasce, až se začne často škrtit. Hrozí nejen jeho poškození, ale také brzké uhynutí. Kam tedy s ním těsně po vytažení z vody?