Rybářský rozcestník

Chytání štik s kačenkou a heavy feederovým prutem

Jde o jednu z hybridních technik lovu ryb, tedy vlastně tak trochu netradiční montáž a atypický styl, technika lovu například v extrémních podmínkách, kdy to prostě jinak nejde. Například při extra velké vodě po intenzivních lijácích.

hybridníhybridníhybridníhybridníhybridníštika

Tuto metodu lovu jsem letos již použil dvakrát. Vždy po silných, dlouho trvalých lijácích, kdy se voda částečně vylila z koryta a na hladině, ale i pod ní, plavalo velké množství nečistot včetně větví a celých stromů. Bylo po klasickém chytání na položenou, nešlo chytat ani na jemnou plavanou, či jinak.

Na klasickou průběžnou montáž s hokejkou jsem místo krmítka či olova zavěsil menší kačenku na dravce. Hokejku zajistil stoperem, aby držela kačenu v té vzdálenosti od háčku s nástrahou, jaká byla potřeba. Pak jen stačilo zavěsit háček na štikovém návazci a nástražní rybku za hřbet.

Takto se dalo, alespoň pod nohama za keřem na hloubkách, chytat štiky, ale i jiné dravce, co by je mohla zaujmout menší nástražní ryba na háčku. I když za velké vody dravci moc neloví, sumci nebo i štiky si dají někdy říci. Ze dvou pokusů mě jeden vyšel a já dostal pěknou, 90 cm dlouhou, 5 kg vážící štiku. To je důkaz, že i s kratším prutem, ne zrovna určeným na plavanou, lze chytat s kačenou zavěšenou pod špičkou prutu i když to není zrovna dlouhý speciál k tomu určený.

Výhodou celé této, vlastně provizorní, montáže je, že se prut nemusí vůbec převazovat, prostě se jen připne kačenka místo závaží či krmítka a nesmí se zapomenout ve vhodné vzdálenosti použít stoper. Jakmile se situace změní, lze během několika málo minut opět začít chytat klasicky na položenou jak se sluší a patří. 🙂

Nejčtenější články

Lisovaný rohlík s libečkem

Tento fígl používali již staří labští rybáři na začátku minulého století. Jde o to rohlík napařit vodou, do které dáme několik stonků libečku, po vylisování pak nakrájený rohlík s listy čerstvého libečku ještě skladujeme.

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Vodní plocha Písková Lhota u Poděbrad (rybářský revír 411 983) očima Rybářského rozcestníku

Nedávno jsem měl možnost strávit několik dní na pískovně u Poděbrad, kam mě pozval předseda SÚS Dušan Hýbner. Uskutečnili se tam totiž rybářské závody, konkrétně klání „O pohár předsedy Středočeského územního svazu“. Po samotných závodech jsem měl pak možnost čtyři dny zůstat v tomto krásném prostředí a také si zachytat. Hned první den jsem zažil setkání nejen s pěkným kaprem, ale především s úžasným jeseterem měřícím více jak 1 metr. A to jsem netušil, že si během mého pobytu, na této vodní ploše, vytáhnu ještě další dva metrové jesetery.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím