Rybářský rozcestník

Chytání štik s kačenkou a heavy feederovým prutem

Jde o jednu z hybridních technik lovu ryb, tedy vlastně tak trochu netradiční montáž a atypický styl, technika lovu například v extrémních podmínkách, kdy to prostě jinak nejde. Například při extra velké vodě po intenzivních lijácích.

hybridníhybridníhybridníhybridníhybridníštika

Tuto metodu lovu jsem letos již použil dvakrát. Vždy po silných, dlouho trvalých lijácích, kdy se voda částečně vylila z koryta a na hladině, ale i pod ní, plavalo velké množství nečistot včetně větví a celých stromů. Bylo po klasickém chytání na položenou, nešlo chytat ani na jemnou plavanou, či jinak.

Na klasickou průběžnou montáž s hokejkou jsem místo krmítka či olova zavěsil menší kačenku na dravce. Hokejku zajistil stoperem, aby držela kačenu v té vzdálenosti od háčku s nástrahou, jaká byla potřeba. Pak jen stačilo zavěsit háček na štikovém návazci a nástražní rybku za hřbet.

Takto se dalo, alespoň pod nohama za keřem na hloubkách, chytat štiky, ale i jiné dravce, co by je mohla zaujmout menší nástražní ryba na háčku. I když za velké vody dravci moc neloví, sumci nebo i štiky si dají někdy říci. Ze dvou pokusů mě jeden vyšel a já dostal pěknou, 90 cm dlouhou, 5 kg vážící štiku. To je důkaz, že i s kratším prutem, ne zrovna určeným na plavanou, lze chytat s kačenou zavěšenou pod špičkou prutu i když to není zrovna dlouhý speciál k tomu určený.

Výhodou celé této, vlastně provizorní, montáže je, že se prut nemusí vůbec převazovat, prostě se jen připne kačenka místo závaží či krmítka a nesmí se zapomenout ve vhodné vzdálenosti použít stoper. Jakmile se situace změní, lze během několika málo minut opět začít chytat klasicky na položenou jak se sluší a patří. 🙂

Nejčtenější články

Od 12.4. mohou rybáři chytat ryby po celou povolenou denní dobu lovu

Díky ukončení nouzového stavu si rybáři oddechnou, konečně mohou opět vyrazit na výpravy i mimo svůj okres, kde mají trvalé bydliště, stejně tak strávit u vody celý čas, co jim umožňuje rybářský zákon.

Rybářská křížovka – sladkovodní i mořské ryby

Máme pro vás novinku z naší redakce, rybářskou křížovku. Vyzkoušejte si, jestli se vám podaří vyluštit všechny názvy ryb, co jsem do křížovky vložili. Jde o zkrácené názvy jak sladkovodních tak mořských ryb. Tak hurá, pusťte se do luštění.

Základy výběru správného stanu pro rybáře

Rybářské stany a bivaky tvoří samostatný segment v rozsáhlé nabídce stanů. Jak se v něm zorientovat a které parametry jsou pro nákup úplně nejdůležitější?

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím