Rybářský rozcestník

Chytání štik s kačenkou a heavy feederovým prutem

Jde o jednu z hybridních technik lovu ryb, tedy vlastně tak trochu netradiční montáž a atypický styl, technika lovu například v extrémních podmínkách, kdy to prostě jinak nejde. Například při extra velké vodě po intenzivních lijácích.

hybridníhybridníhybridníhybridníhybridníštika

Tuto metodu lovu jsem letos již použil dvakrát. Vždy po silných, dlouho trvalých lijácích, kdy se voda částečně vylila z koryta a na hladině, ale i pod ní, plavalo velké množství nečistot včetně větví a celých stromů. Bylo po klasickém chytání na položenou, nešlo chytat ani na jemnou plavanou, či jinak.

Na klasickou průběžnou montáž s hokejkou jsem místo krmítka či olova zavěsil menší kačenku na dravce. Hokejku zajistil stoperem, aby držela kačenu v té vzdálenosti od háčku s nástrahou, jaká byla potřeba. Pak jen stačilo zavěsit háček na štikovém návazci a nástražní rybku za hřbet.

Takto se dalo, alespoň pod nohama za keřem na hloubkách, chytat štiky, ale i jiné dravce, co by je mohla zaujmout menší nástražní ryba na háčku. I když za velké vody dravci moc neloví, sumci nebo i štiky si dají někdy říci. Ze dvou pokusů mě jeden vyšel a já dostal pěknou, 90 cm dlouhou, 5 kg vážící štiku. To je důkaz, že i s kratším prutem, ne zrovna určeným na plavanou, lze chytat s kačenou zavěšenou pod špičkou prutu i když to není zrovna dlouhý speciál k tomu určený.

Výhodou celé této, vlastně provizorní, montáže je, že se prut nemusí vůbec převazovat, prostě se jen připne kačenka místo závaží či krmítka a nesmí se zapomenout ve vhodné vzdálenosti použít stoper. Jakmile se situace změní, lze během několika málo minut opět začít chytat klasicky na položenou jak se sluší a patří. 🙂

Nejčtenější články

Má první rybářská výprava, aneb důkladná domácí příprava

Ano, je to tu, mám platné rybářské doklady, něco jsem se o rybách naučil a tak konečně mohu k vodě si pěkně zachytat. Ale kam vyrazit? A co si kromě základní rybařiny ještě vzít s sebou? Také znalost místa, kde chci chytat, mě může zajistit úspěšný lov, proto neváhejte a poraďte se se zkušenými rybáři, ti vám rádi poradí, kam vyrazit.

Co dělat, když přední brzda navijáku nejde utáhnout

Už se vám někdy stalo, že jste chtěli dotáhnout brzdu navijáku a ono to nešlo? Je to velký průšvih, protože pak nejde ani navinout nahozenou nástrahu ke břehu. Člověk si nějak poradí, ale naviják je s prokluzující brzdou prostě nefunkční. Většinou jde o stržení závitu ve středu krytu brzdy. Co s tím, vyhodit naviják? Ne! Jedno relativně prosté a levné řešení existuje. Lze obrátit mosazný střed.

Základní dělení rybářských navijáků

Rozhodně není dobré podcenit samotný výběr navijáku, je to totiž důležitá součást celé rybářské výbavy. Právě kvalitní, dobře zvolený, naviják může velmi zpříjemnit nejen samotné zdolávání ryb, ale i ostatní práci s prutem. A naopak nekvalitní, nebo nevhodně zvolený naviják, dokáže zkazit celý zážitek z rybaření, nebo případně dokonce zapříčinit ztrátu případného úlovku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím