Rybářský rozcestník

Vyvážení montáže s kamenem – odpadávací montáž

Při vyvážení lodí lze použít právě tuto montáž. Jde o systém, kdy na kmenovém vlasci nebo pletence máme připevněný klip s gumou a kamenem, který při záběru ryby odpadne a tak zdoláváme rybu bez další zátěže. Takto chytáme především velké trofejní kapry všude tam, kde můžeme používat loď.

závěszávěszávěszávěszávěs

Co budeme potřebovat?

  • závěsný klip pro odpadávací zátěž nebo závěs na vypínací zátěž
  • gumový korálek jako stoper
  • gumička, co něco vydrží
  • vhodné kameny
  • obratlík, jeden na konec kmenové šňůry, někdo dává i druhý a to do klipu mezi očko klipu a gumičku

Postup navázání:

Existuje více druhů klipů a závěsů vhodných pro tuto montáž. Některé se musí navázat na kmenovou šňůru hned při sestavování celé montáže i s návazcem, jiné se mohou až dodatečně připnout na kmenovou šňůru. Nejprve tedy navlékneme klip (závěs), pak stoper a pak kmenovou šňůru ukončíme obratlíkem, na který pak přiděláme samotný návazec. Na očko klipu přiděláme buď obratlík s gumičkou, nebo jen gumičku.

Já raději dávám dvě gumičky…. Na fotografii je závěs na vypínací zátěž.

Jak nastražit tuto montáž?

Nad lovné místo připlujeme na lodi i s prutem, do gumičky navlékneme kámen a to tak, aby vydržel cestu sloupcem vody až na dno. Někdy se hodí raději použít dvě gumičky, stejně to bude fungovat, ale usnadní nám to samotné nastražení. Opatrně pustíme dolů na dno návazec s nástrahou i s kmenovou šňůrou, klipem a závažím, jakmile se dotkne závaží dna, opatrně začneme odvíjet kmenovou šňůru a pomalu s lodí zamíříme ke břehu. Na břehu prut zajistíme do stojanu, mírně napneme kmenovou šňůru, ale tak, aby zůstalo závaží-kámen na stejném místě, kam jsme ho před tím umístili. Při jeho nešetrném posunutí hrozí jeho uvolnění z gumiček! Čekáme na záběr…

Více o technice chytání s odpadávací montáží:

Jaké jsou výhody této montáže? Je velmi nenápadná, ve vodě zůstává jen přírodní materiál, tedy kámen. A hlavně si vychutnáme zdolávání, které probíhá právě bez zátěže.

Ovšem pozor, má také své specifika. Při využívání této montáže nesekáme ihned po záběru, nýbrž s prutem nasedneme do loď a následně vyrazíme za rybou. Během cesty nad lovné místo průběžně dotahujeme volný vlasec, aby byl mírně napnutý a nevznikaly tak průvěsy, rozhodně kmenovou šňůru nesmíme více napínat, pokud to přeženeme, vytáhneme totiž háček rybě z huby bez záseku. Až v momentě, kdy se s lodí dostaneme nad rybu, zasekáváme. Chce to tedy člun s motorem, nebo druhého parťáka, co bude veslovat, ale první varianta je rozhodně lepší.

Text i foto: Jiří Langer

Nejčtenější články

Hybridní techniky lovu ryb

Občas rybář prostě musí vytáhnout ze šuplíku nějakou techniku lovu, co zrovna nepatří k těm obvyklým, aby buď přelstil nějakou tu chytrou rybu, nebo v tu chvíli, kdy to vyžaduje momentální situace na revíru a lovném místě například díky špatnému počasí. A někteří z nás prostě kombinování různých technik milují. I já patřím mezi tyto neortodoxní rybáře, co se nebojí propojovat různé techniky lovu i když na první pohled mohou vypadat pro někoho tak trochu bizarně.

Zmrazené nástražní rybky

Při chytání například candátů, je skvělou nástrahou menší živá, nebo i mrtvá rybka. Ovšem tu nemáme vždy po ruce, naopak někdy zase nevíme, co s přebytečnou nástrahou. Pak malé rybky můžeme prošít návazcem s háčkem a zamrazit!

Zatraktivnění návnady pomocí červů nebo žížal

Pokud do krmné směsi přidáte něco živého, například masové červy nebo nasekané žížaly, dokáže vaše návnada nejen lépe přilákat bílou rybu, ale také ji déle udrží v lovném místě, což je druhý důvod, proč zakrmovat.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím