Rybářský rozcestník

Vyvážení montáže s kamenem – odpadávací montáž

Při vyvážení lodí lze použít právě tuto montáž. Jde o systém, kdy na kmenovém vlasci nebo pletence máme připevněný klip s gumou a kamenem, který při záběru ryby odpadne a tak zdoláváme rybu bez další zátěže. Takto chytáme především velké trofejní kapry všude tam, kde můžeme používat loď.

závěszávěszávěszávěszávěs

Co budeme potřebovat?

  • závěsný klip pro odpadávací zátěž nebo závěs na vypínací zátěž
  • gumový korálek jako stoper
  • gumička, co něco vydrží
  • vhodné kameny
  • obratlík, jeden na konec kmenové šňůry, někdo dává i druhý a to do klipu mezi očko klipu a gumičku

Postup navázání:

Existuje více druhů klipů a závěsů vhodných pro tuto montáž. Některé se musí navázat na kmenovou šňůru hned při sestavování celé montáže i s návazcem, jiné se mohou až dodatečně připnout na kmenovou šňůru. Nejprve tedy navlékneme klip (závěs), pak stoper a pak kmenovou šňůru ukončíme obratlíkem, na který pak přiděláme samotný návazec. Na očko klipu přiděláme buď obratlík s gumičkou, nebo jen gumičku.

Já raději dávám dvě gumičky…. Na fotografii je závěs na vypínací zátěž.

Jak nastražit tuto montáž?

Nad lovné místo připlujeme na lodi i s prutem, do gumičky navlékneme kámen a to tak, aby vydržel cestu sloupcem vody až na dno. Někdy se hodí raději použít dvě gumičky, stejně to bude fungovat, ale usnadní nám to samotné nastražení. Opatrně pustíme dolů na dno návazec s nástrahou i s kmenovou šňůrou, klipem a závažím, jakmile se dotkne závaží dna, opatrně začneme odvíjet kmenovou šňůru a pomalu s lodí zamíříme ke břehu. Na břehu prut zajistíme do stojanu, mírně napneme kmenovou šňůru, ale tak, aby zůstalo závaží-kámen na stejném místě, kam jsme ho před tím umístili. Při jeho nešetrném posunutí hrozí jeho uvolnění z gumiček! Čekáme na záběr…

Více o technice chytání s odpadávací montáží:

Jaké jsou výhody této montáže? Je velmi nenápadná, ve vodě zůstává jen přírodní materiál, tedy kámen. A hlavně si vychutnáme zdolávání, které probíhá právě bez zátěže.

Ovšem pozor, má také své specifika. Při využívání této montáže nesekáme ihned po záběru, nýbrž s prutem nasedneme do loď a následně vyrazíme za rybou. Během cesty nad lovné místo průběžně dotahujeme volný vlasec, aby byl mírně napnutý a nevznikaly tak průvěsy, rozhodně kmenovou šňůru nesmíme více napínat, pokud to přeženeme, vytáhneme totiž háček rybě z huby bez záseku. Až v momentě, kdy se s lodí dostaneme nad rybu, zasekáváme. Chce to tedy člun s motorem, nebo druhého parťáka, co bude veslovat, ale první varianta je rozhodně lepší.

Text i foto: Jiří Langer

Nejčtenější články

Lisovaný rohlík s libečkem

Tento fígl používali již staří labští rybáři na začátku minulého století. Jde o to rohlík napařit vodou, do které dáme několik stonků libečku, po vylisování pak nakrájený rohlík s listy čerstvého libečku ještě skladujeme.

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Vodní plocha Písková Lhota u Poděbrad (rybářský revír 411 983) očima Rybářského rozcestníku

Nedávno jsem měl možnost strávit několik dní na pískovně u Poděbrad, kam mě pozval předseda SÚS Dušan Hýbner. Uskutečnili se tam totiž rybářské závody, konkrétně klání „O pohár předsedy Středočeského územního svazu“. Po samotných závodech jsem měl pak možnost čtyři dny zůstat v tomto krásném prostředí a také si zachytat. Hned první den jsem zažil setkání nejen s pěkným kaprem, ale především s úžasným jeseterem měřícím více jak 1 metr. A to jsem netušil, že si během mého pobytu, na této vodní ploše, vytáhnu ještě další dva metrové jesetery.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím