Rybářský rozcestník

Vyvážení montáže s kamenem – odpadávací montáž

Při vyvážení lodí lze použít právě tuto montáž. Jde o systém, kdy na kmenovém vlasci nebo pletence máme připevněný klip s gumou a kamenem, který při záběru ryby odpadne a tak zdoláváme rybu bez další zátěže. Takto chytáme především velké trofejní kapry všude tam, kde můžeme používat loď.

závěszávěszávěszávěszávěs

Co budeme potřebovat?

  • závěsný klip pro odpadávací zátěž nebo závěs na vypínací zátěž
  • gumový korálek jako stoper
  • gumička, co něco vydrží
  • vhodné kameny
  • obratlík, jeden na konec kmenové šňůry, někdo dává i druhý a to do klipu mezi očko klipu a gumičku

Postup navázání:

Existuje více druhů klipů a závěsů vhodných pro tuto montáž. Některé se musí navázat na kmenovou šňůru hned při sestavování celé montáže i s návazcem, jiné se mohou až dodatečně připnout na kmenovou šňůru. Nejprve tedy navlékneme klip (závěs), pak stoper a pak kmenovou šňůru ukončíme obratlíkem, na který pak přiděláme samotný návazec. Na očko klipu přiděláme buď obratlík s gumičkou, nebo jen gumičku.

Já raději dávám dvě gumičky…. Na fotografii je závěs na vypínací zátěž.

Jak nastražit tuto montáž?

Nad lovné místo připlujeme na lodi i s prutem, do gumičky navlékneme kámen a to tak, aby vydržel cestu sloupcem vody až na dno. Někdy se hodí raději použít dvě gumičky, stejně to bude fungovat, ale usnadní nám to samotné nastražení. Opatrně pustíme dolů na dno návazec s nástrahou i s kmenovou šňůrou, klipem a závažím, jakmile se dotkne závaží dna, opatrně začneme odvíjet kmenovou šňůru a pomalu s lodí zamíříme ke břehu. Na břehu prut zajistíme do stojanu, mírně napneme kmenovou šňůru, ale tak, aby zůstalo závaží-kámen na stejném místě, kam jsme ho před tím umístili. Při jeho nešetrném posunutí hrozí jeho uvolnění z gumiček! Čekáme na záběr…

Více o technice chytání s odpadávací montáží:

Jaké jsou výhody této montáže? Je velmi nenápadná, ve vodě zůstává jen přírodní materiál, tedy kámen. A hlavně si vychutnáme zdolávání, které probíhá právě bez zátěže.

Ovšem pozor, má také své specifika. Při využívání této montáže nesekáme ihned po záběru, nýbrž s prutem nasedneme do loď a následně vyrazíme za rybou. Během cesty nad lovné místo průběžně dotahujeme volný vlasec, aby byl mírně napnutý a nevznikaly tak průvěsy, rozhodně kmenovou šňůru nesmíme více napínat, pokud to přeženeme, vytáhneme totiž háček rybě z huby bez záseku. Až v momentě, kdy se s lodí dostaneme nad rybu, zasekáváme. Chce to tedy člun s motorem, nebo druhého parťáka, co bude veslovat, ale první varianta je rozhodně lepší.

Text i foto: Jiří Langer

Nejčtenější články

NONSTOP revíry 2023

V tomto článku najdete aktuální tabulku NONSTOP revírů, kde rybáři mohou v letních měsících chytat ryby i po půlnoci, tedy 24 hodin, ale pozor, za určitých podmínek a hlavně co územní svaz, to často různé termíny zahájení, nebo naopak ukončení výjimky pro lov v režimu non-stop!

Úskalí chytání kaprů pomocí člunu a sklopné tyčové bójky

Chytat kapry na větší vzdálenosti pomocí člunu a tyčové bójky je jen pro zkušené a dost otrlé rybáře. Nejde o to zavést bójku, ale také se k ní dostat s prutem a rybou na konci prutu a to i za škaredého počasí, ze větru, při velkých vlnách. Velký kapr totiž dokáže tahat jako kůň a zapomeňte na to, že by jste pěkného cvalíka dokázali dostat ke břehu pomocí klasického namotávání vlasce či šňůry ze břehu. A pokud ano, rybu by jste tak unavili, že by měla malou šanci na přežití. Jde o pokročilou kaprařinu, která nejen že není levná, ale také vyžaduje rybáře s velkým srdcem.

Rybářský veletrh FOR FISHING se vrací do své původní kondice

Svátek všech rybářů, veletrh FOR FISHING, se po roce vrací do letňanského areálu PVA EXPO PRAHA. V polovině února se na výstavní ploše přes 10 000 m2 představí více než 120 firem z Čech i zahraničí, chybět nebudou ani významné osobnosti z oblasti rybaření se zajímavými přednáškami nebo návštěvnická soutěž.