Rybářský rozcestník

Návazec – feederová guma s obratlíky

I když můžeme feederovou gumu navázat přímo do montáže, rozhodně je lepší si ji doma připravit v různých délkách a průměrech jako samostatné návazce. Tyto, dopředu připravené, návazce pak lze přímo u vody začlenit do různých montáží dle aktuální situace u vody a zvolené taktice lovu.

cejnekjelecobanedotaženýobratlik-ocko-začátekobratlíkhotovépára-smršťovacíkapr-feederovácejn

Přehneme feederovou gumu s navléknutým obratlíkem, vznikne nám oko…

…dvěma prsty chytneme obratlík, další rukou zatáhneme gumu tak, aby se obě strany ocitly vedle sebe, omotáme stranu s obratlíkem kolem prstu, aby nám vzniklo očko…

…obratlík dvakrát protáhneme vzniklým očkem, vznikne nám uzel, ten opatrně utáhneme…

…ustřihneme potřebnou délku návazce, myslíme na to, že část gumy nám vezme uvázání další smyčky a uzlu na druhém konci návazce, navlékneme dvě smršťovací hadičky, jednu navlékneme až na konec návazce, smršťovací hadičku převlékneme přes uzel a část obratlíku, druhý zatím necháme navlečený, ale volně na návazci…

…navlékneme druhý obratík, přehneme gumu, uděláme další oko, postupujeme stejně, jako při uvázání první části návazce…

…přes část obratlíku a uzlík na druhé straně návazce přetáhneme druhou smršťovací hadičku, oba konce nad párou necháme zatáhnout…

…přebytečné konce ustřihneme…

… a máme návazec hotový.

Tipy: Rozhodně stojí za to si udělat několik návazců do zásoby. Délku návazce volíme většinou kolem 10 až 15 cm. Nepleťte si feederovou gumu s gumou pro plavačkáře pro děličky či biče na plavanou! Feederové guma má jen omezenou roztažnost, většinou se natahuje max o 2/3 své délky, zatím co amortizerová guma se natahuje až o několik svých délek.

Text i foto: Jiří Langer

Nejčtenější články

Jak nastražit na velké ryby? Zkuste použít vlasový dvojpřívěs pod háčkem

Vlasová metoda používaná při chytání ryb je dnes již notoricky známá většině zkušených rybářů. Ovšem my tu máme ještě vyladěnější verzi. Místo jednoho vlasového přívěsu pod háčkem můžeme totiž navázat hned dva přívěsy.

Jak se náš „lážo plážo fishing“ proměnil v hororový zážitek

Aby jste věděli, lážo plážo fishing, tak říkáme pohodovému chytání ryb, v klidu, bez nervů, pěkně v zázemí našeho provizorního kempu u vody. Klídek, pohoda, žádný stres, jen klidné bivakování u vody s pruty, studenými nápoji, dobrým jídlem s cílem si klasickou rybařinu opravdu hodně užít. Ovšem ne vždy to vyjde podle představ. O tom, jak se náš lážo plážo fishing proměnil v hororový zážitek, tak o tom je tento pravdivý příběh z letošní zahájené dravců.

Feederování s žebrovými krmítky

Když se řekne feederové krmítko, každý rybář si většinou v hlavě zobrazí drátěné krmítko hranaté či oválné, popřípadě method feeder krmítko. Ovšem existuje velký výběr dalších variant krmítek určených pro lov s feederovými pruty. Mezi mé nejoblíbenější patří tzv. žebrová krmítka.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím