Rybářský rozcestník

Vrbina penízková

Původní druh naši flory. Má ráda vlhká, stinná stanoviště s půdou kyselou i vápnitou, bohatou na dusík a humus.

Vrbina penízková

Název latinsky

Lysimachia nummularia

Rozpoznávací znaky

Čtyřhranná lodyha, lysá, plazivá do délky až 50 cm na uzlinách kořenující. Listy vstřícné, široce vejčité až okrouhlé, krátce řapíkaté, červeně tečkované. Květy sytě žluté na krátké stopce s pětičetnou korunou. Plodem jsou kulovité tobolky. Kvete v květnu až červenci.

Výskyt

Původní druh naši flory, má ráda vlhká, stinná stanoviště s půdou kyselou i vápnitou, bohatou na dusík a humus. Osídluje močály, bažiny, mokřady, lužní lesy, břehy vodních toků a nádrží, rybníků atd. může vyrůstat i pod vodou.

Obecně

Vlhkomilná, vytrvalá, plazivá bylina, čeleď prvosenkovité, vyrůstající do výšky kolem 10 cm, tvořící často souvislé porosty. Vrbina se osvědčila jako okrasná rostlina i akvaristům, může vyrůstat i pod vodou.

Vrbina penízková - detail

Vrbina penízková – detail

Je to léčivka dodnes používaná. Lékovou formou pro vnitřní užití je nálev pro zevní jako odvar, zevní použití například proti hemeroidům jako sedací koupel, kloktadlo krční záněty afty. Prostředek proti průjmům, tlumí nadměrnou menstruaci, revmatické bolesti, plicní choroby, bércové vředy atd.

Nejčtenější články

Jak na úhoře s feederovým prutem

Ten, kdo propadl chytání na feeder, si rozhodně rád zkusí s tímto prutem i lov úhořů. Feeder je k chytání úhořů stejně dobrý, jako klasické pruty na položenou. Jen se musí vědět, jak na to!

Lov kaprů i jiných bílých ryb ve větším proudu

Asi většina zkušenějších rybářů mě dá zapravdu, že chytání ryb ve stojaté vodě je o něco málo jednodušší, než lov ryb v proudné vodě. Ovšem tento článek chci věnovat především lovu bílých ryb v silnějších proudech, tedy všude tam, kde je větší proud, díky kterému musíme změnit nejen samotnou taktiku lovu, ale i přizpůsobit montáže a vlastně skoro celou rybářskou výbavu.

Chytání ryb z lodi

Díky loďce máme možnost dopravit se na lovné místo, které není přístupné ze břehu a tak tato místa nejsou prochytaná rybáři, to je asi největší výhoda chytání ryb z lodí. Také díky driftování dokážeme z lodě pokrýt větší kvadrant vody, než při pouhém pohybu po břehu. A to nemluvím a romantice, adrenalinu a dalších výhodách při chytání ryb z lodí.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím