Rybářský rozcestník

Vrbina penízková

Původní druh naši flory. Má ráda vlhká, stinná stanoviště s půdou kyselou i vápnitou, bohatou na dusík a humus.

Vrbina penízková

Název latinsky

Lysimachia nummularia

Rozpoznávací znaky

Čtyřhranná lodyha, lysá, plazivá do délky až 50 cm na uzlinách kořenující. Listy vstřícné, široce vejčité až okrouhlé, krátce řapíkaté, červeně tečkované. Květy sytě žluté na krátké stopce s pětičetnou korunou. Plodem jsou kulovité tobolky. Kvete v květnu až červenci.

Výskyt

Původní druh naši flory, má ráda vlhká, stinná stanoviště s půdou kyselou i vápnitou, bohatou na dusík a humus. Osídluje močály, bažiny, mokřady, lužní lesy, břehy vodních toků a nádrží, rybníků atd. může vyrůstat i pod vodou.

Obecně

Vlhkomilná, vytrvalá, plazivá bylina, čeleď prvosenkovité, vyrůstající do výšky kolem 10 cm, tvořící často souvislé porosty. Vrbina se osvědčila jako okrasná rostlina i akvaristům, může vyrůstat i pod vodou.

Vrbina penízková - detail

Vrbina penízková – detail

Je to léčivka dodnes používaná. Lékovou formou pro vnitřní užití je nálev pro zevní jako odvar, zevní použití například proti hemeroidům jako sedací koupel, kloktadlo krční záněty afty. Prostředek proti průjmům, tlumí nadměrnou menstruaci, revmatické bolesti, plicní choroby, bércové vředy atd.

Nejčtenější články

Výměnný obchod s kosem

Už jsem zažil u vody kdejaká zvláštní setkání, ale tento zážitek s „taťkou“ kosem si tedy opravdu nemohu nechat pro sebe. 🙂 Stalo se to poměrně nedávno na mé jednodenní rybářské výpravě na Rozkoši…

Rady pro začínající vláčkaře – nástrahy vhodné pro vláčení

Ano, vláčení je fenomén, ale je to především dřina. Někdy ani 300 náhozů nestačí k tomu, aby člověk spatřil nějakou tu šupinu. Vláčkař musí být nejen tělesně zdatný, ale také musí překypovat výrou v sebe sama. Někdy totiž ani několik hodin prohazování vodou nestačí k tomu, aby byl lov úspěšný a pak jen psychicky zdatný rybář dokáže další den vzít vláčecí prut opět do ruky a nahodit. Kromě výše uvedeného i znalost vody, či konkrétního místa, kde rybář chytá a také slušná výbava vede k úspěchu. Ovšem pro úspěšný lov vláčením je především nutná ta pravá nástraha, právě ta často rozhoduje o tom, zda rybář ten den zasekne rybu, nebo ne.

Jak zajisti kus rohlíku na háček při chytání tzv. na mlaskačku

Existuje více montáží a návazců s kterými můžeme nabízet kus rohlíku rybám pěkně z hladiny, tzv. na mlaskačku. Pro milovníky dalekých a razantních náhozů tu mám způsob nastražení rohlíku pomocí háčku s přívěsem, boilie jehly a kousku klacku, nebo i klasické zarážky.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím