Rybářský rozcestník

Vrbina penízková

Původní druh naši flory. Má ráda vlhká, stinná stanoviště s půdou kyselou i vápnitou, bohatou na dusík a humus.

Vrbina penízková

Název latinsky

Lysimachia nummularia

Rozpoznávací znaky

Čtyřhranná lodyha, lysá, plazivá do délky až 50 cm na uzlinách kořenující. Listy vstřícné, široce vejčité až okrouhlé, krátce řapíkaté, červeně tečkované. Květy sytě žluté na krátké stopce s pětičetnou korunou. Plodem jsou kulovité tobolky. Kvete v květnu až červenci.

Výskyt

Původní druh naši flory, má ráda vlhká, stinná stanoviště s půdou kyselou i vápnitou, bohatou na dusík a humus. Osídluje močály, bažiny, mokřady, lužní lesy, břehy vodních toků a nádrží, rybníků atd. může vyrůstat i pod vodou.

Obecně

Vlhkomilná, vytrvalá, plazivá bylina, čeleď prvosenkovité, vyrůstající do výšky kolem 10 cm, tvořící často souvislé porosty. Vrbina se osvědčila jako okrasná rostlina i akvaristům, může vyrůstat i pod vodou.

Vrbina penízková - detail

Vrbina penízková – detail

Je to léčivka dodnes používaná. Lékovou formou pro vnitřní užití je nálev pro zevní jako odvar, zevní použití například proti hemeroidům jako sedací koupel, kloktadlo krční záněty afty. Prostředek proti průjmům, tlumí nadměrnou menstruaci, revmatické bolesti, plicní choroby, bércové vředy atd.

Nejčtenější články

Fishsurfing Tržiště – vyhledávač rybářských potřeb

Ztrácíte se v nepřeberné nabídce rybářských eshopů? Hesla jako „nejlepší“, „nejlevnější“, „sleva“ a „akce“ vám zní povědomě? Jestliže hledáte opravdu nejlepší nabídku a chcete rychle a snadno najít vše, co potřebujete, představujeme vám nový vyhledávač rybářských potřeb – Fishsurfing Tržiště!

Sladký likér jako dip? Vyzkoušejte třeba griotku, funguje skvěle!

Došel vám oblíbený dip, nebo prostě rádi zkoušíte něco nového a nejste lakomí, obětujte panák vašeho oblíbeného sladkého likéru a použijte ho jako dip, možná vás překvapí, že i některé ryby, pokud mají možnost, jsou pěkné násosky.

Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz, odbor RT ve spolupráci s ČRS, z.s., místní organizací Nepomuk pořádají Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže podzimní kolo….