Rybářský rozcestník

Vrbina penízková

Původní druh naši flory. Má ráda vlhká, stinná stanoviště s půdou kyselou i vápnitou, bohatou na dusík a humus.

Vrbina penízková

Název latinsky

Lysimachia nummularia

Rozpoznávací znaky

Čtyřhranná lodyha, lysá, plazivá do délky až 50 cm na uzlinách kořenující. Listy vstřícné, široce vejčité až okrouhlé, krátce řapíkaté, červeně tečkované. Květy sytě žluté na krátké stopce s pětičetnou korunou. Plodem jsou kulovité tobolky. Kvete v květnu až červenci.

Výskyt

Původní druh naši flory, má ráda vlhká, stinná stanoviště s půdou kyselou i vápnitou, bohatou na dusík a humus. Osídluje močály, bažiny, mokřady, lužní lesy, břehy vodních toků a nádrží, rybníků atd. může vyrůstat i pod vodou.

Obecně

Vlhkomilná, vytrvalá, plazivá bylina, čeleď prvosenkovité, vyrůstající do výšky kolem 10 cm, tvořící často souvislé porosty. Vrbina se osvědčila jako okrasná rostlina i akvaristům, může vyrůstat i pod vodou.

Vrbina penízková - detail

Vrbina penízková – detail

Je to léčivka dodnes používaná. Lékovou formou pro vnitřní užití je nálev pro zevní jako odvar, zevní použití například proti hemeroidům jako sedací koupel, kloktadlo krční záněty afty. Prostředek proti průjmům, tlumí nadměrnou menstruaci, revmatické bolesti, plicní choroby, bércové vředy atd.

Nejčtenější články

Chytáme štiky – vhodné rybolovné techniky

Jak asi každý rybář ví, štika je v českých vodách hned po sumci druhá největší ryba dorůstající délky hodně přes 1 metr. Vážit pak může až ke 35 kg. Ovšem průměrná lovná délka v Česku je jen někde kolem 40 až 70 cm, o váze ryb sotva několika kilogramů. Je to predátor a zdravotní policie v jednom. Ráda totiž loví zraněné a nemocné ryby, nepohrdne ale ani mrtvou rybkou, drobnými hlodavci či mláďaty ptáků. A jak tedy na štiky? Využít můžeme hned několik metod. Chytáme je na plavanou, položenou, nebo také vláčením. Ovšem jde to i na mušku s muškařským náčiním!

Tyrolské dřívko, jeho použití

Tyrolské dřívko se používá především při vláčení, kdy má za úkol nadzvedávat nástrahu ode dna, díky čemuž se méně vázne. Dřívko při pohybu rozviřuje dno, což často také vyprovokuje dravce k útoku. Metodou vláčení s tyrolským dřívkem cíleně lovíme štiky, candáty, sumce, jelce tlouště a okouny. Podle velikosti nástražní rybky, hloubky lovného místa a síly toku pak volíme velikost tyrolského dřívka a také samotnou montáž.

Rybí pásma, aneb je dobré vědět, co nám plave pod nohama

Vodní toky jsou poměrně dost charakteristické v mnoha aspektech. Pokud je zkoumáme, sledujeme u nich různé, například to, zda protékají přirozenou krajinou, nebo regulovaným korytem, také hodnotíme jejich šíři, či členitost … Další důležitou roli hraje hloubka toku, síla proudu, typ dna, od toho všeho se právě odvíjí okysličení vody, teplota vody apod. A podobné je to i u vod stojatých. Ty mají také své charakteristické rysy. A právě charakteristika toku nebo nádrže má vliv na druhy živočichů a také ryb, které v daném pásmu žijí.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím