Rybářský rozcestník

Pcháč zelinný

Vlhkomilná, vytrvalá, statná, až 150 cm vysoká bylina z čeledi hvězdnicovitých. Pcháč rád osidluje vlhké, humózní, na živiny bohaté půdy. Je spolehlivým ukazatelem kyselých, zamokřených míst.

Pcháč zelinný

Název latinsky

Cirsium oleraceum

Rozpoznávací znaky

Lodyha přímá, dutá, jemně chlupatá. Přízemní listy krátce řapíkaté, vytvářejí růžici, lodyžní světle zelené listy obrůstají lodyhu v celé délce peřenoklané, na rubu žilnaté, měkké na okraji ostnité. Květenství tvoří oválný úbor složený z trubkovitých v mládí zelených, později bílýc květů, úbory jsou obaleny toulcovým listem, zákrovní listeny jsou zakončeny ostnem. Plod tvoří podlouhlá, hranatá nažka s chmýrem. Rozmnožuje se semeny i oddenky. Kvete červen až září.

Výskyt

Původní druh, v ČR hojný rostoucí na vlhkých a podmáčených stanovištích, podél vodních toků a ploch, prameniště, mokřady zaplavované louky atd.

Obecně

Jeden z mála pcháčů, který konzumuje hospodářský dobytek i zvěř, nemá pichlavé a tuhé listy. Dříve, v době bídy a nouze, se vařil jako zelenina, nebo se z listů vařila polévka, odtud název zelinný. V lidovém léčitelství se používal kořen při léčbě revmatismu, dně, křečích. V dnešní době se nedoporučuje používat, obsahuje zatím i neprozkoumané látky, které mohou škodit lidskému organismu.

Pcháč zelinný - přízemní listy.

Pcháč zelinný – přízemní listy.

Pcháč zelinný - celá rostlina.

Pcháč zelinný – celá rostlina.

Text i foto: Wassermann

Nejčtenější články

Lisovaný rohlík s libečkem

Tento fígl používali již staří labští rybáři na začátku minulého století. Jde o to rohlík napařit vodou, do které dáme několik stonků libečku, po vylisování pak nakrájený rohlík s listy čerstvého libečku ještě skladujeme.

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Kufr na nářadí skvěle nahradí rybářský kufr

Kam s tím, tak tuto otázku jsem si donedávna klad vždy, když jsem balil rybařinu na naše dlouhé výpravy k vodě. Bižuterii, ale i další doplňky pro kaprařinu, k tomu věci pro lov sumců a kde je zbytek, jako například plavačkové náčiní pro lov nástražních rybek…. Sonar, baterky k sonaru, mohu pokračovat dál, tolik věcí a jak je přepravit k vodě a přitom je mít pěkně uspořádané? Můžete si pořídit nějaké rybářské tašky, kufry a podobně. Ale ty ceny! Co tak zkusit originální rybářské boxy, kufry či tašky nahradit šikovnými boxy původně určené na nářadí? Já si jeden skvělý našel a už bych neměnil.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím