Rybářský rozcestník

Vosí larvy

Vosí larvy jsou přirozenou potravou pro ryby, stejně jako larvy jiných druhů hmyzu. To platí i pro jejich další vývojová stádia. Pěkně masité larvy patří mezi větší sousta, kterým neodolá snad žádná ryba, když na ně náhodou narazí. Hodí se především jako sousto na háček při vláčení, ale stejně dobrou práci udělají vosí larvy na háčku při plavané či například při lovu s feederovým prutem a dlouhým návazcem za krmítkem při chytání v proudné vodě.

Obecně ryby nedělají rozdíl mezi larvami vosími a larvami ostatního hmyzu. Všechny larvy patří mezi skvělé rybářské nástrahy. A získat larvy vos může být velmi nebezpečná zábava. Ovšem, nikdy nevíte, co vám náhodou přijde pod ruku! 🙂  Na rybářském trhu se dají naštěstí koupit i umělé náhražky vosích larev, které fungují poměrně stejně dobře, jako pravé larvy, zvláště, pokud je nadipujeme vhodným dipem.

A jak použít vosí larvy?

Dají se použít napíchnuté na háček s jigovou hlavou, nebo je napichujeme na jednoduché háčky a zátěž dáváme 20-30 cm před háček s nástrahou. Při vláčení nástrahu nahodíme proti proudu a necháme ji splavovat. To platí i při plavané. Při chytání v proudu na položenou pak volíme raději nahození po proudu, ale s delším návazcem, klidně dlouhým i 1 metr. Na závaží použijeme jen bročky, ty dáme dále od háčku, aby se nástraha na háčku v proudu, tedy v tomto případě larvy vos, pěkně pohybovaly v proudu a dělaly svou práci.

Vzít larvy přímo z funkčního hnízda vos rozhodně nedoporučujeme!

Co chytneme na larvy vos?

Larvy vos jsou skvělá nástraha při chytání pstruhů, ale i na mimopstruhové vodě můžeme chytat na vosí larvy zajímavé ryby. Rádi na ně skočí perlíni, tloušti, ale i další kaprovité ryby včetně samotného kapra. Dále pak larvy vos milují okouni, ovšem přemluvíme na ně také například parmy.

Nejčtenější články

Rybářská technika chytání – lov na položenou (tzv. na těžko)

Položená, neboli „chytání na těžko“, je oblíbená metoda chytání ryb především u dna, nebo těsně nade dnem, i když poslední dobou začíná být oblíbené chytání ve vodním sloupci, pomocí vznášejících se nástrah. Po nahození montáže se prut odloží do vidliček, rybář vypne vlasec, pak jej mírně povolí a pověsí se na něj signalizátor záběru. Jakmile ryba nasaje nástrahu a chce s ní odplavat, její pohyb se přenese přes napnutý vlasec na signalizátor a záběr se projeví jeho stoupáním, či klesáním, případně také poskakováním. Zbývá zaseknout a vytáhnout rybu, nebo také ne.

Zajištěný nástrahy na háčku gumičkou

Obecně se rozhodně vyplatí mít nástrahu důkladně zajištěnou na háčku. Na prázdný háček se ryby špatně chytají. Většinou stačí malá gumička například z duše kola.

Jak ovlivňuje teplota vody život ryb a opravdu spí ryby v zimě?

Asi nejdůležitější veličinou, která bezprostředně ovlivňuje chování a biorytmus ryb, je právě teplota vody. Je dokázané, že ryby zvládají přežívat v teplotním rozmezí od -2 °C, což je hraniční teplota, pod kterou zamrzá dokonce i slaná voda, tedy moře, až do 48 °C , to je zase teplota, ve které dokáží žít některé rybky žijící ve světě v horkých pramenech. Ovšem není ryba na světě, která by dokázala přežít v celém, výše vyjmenovaném rozsahu teplot. Proto také ryby dělíme na teplomilné a studenomilné. My se ale dnes budeme bavit o rybách žijících u nás, tedy o rybách žijících v chladnější vodě.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím