Rybářský rozcestník

Vosí larvy

Vosí larvy jsou přirozenou potravou pro ryby, stejně jako larvy jiných druhů hmyzu. To platí i pro jejich další vývojová stádia. Pěkně masité larvy patří mezi větší sousta, kterým neodolá snad žádná ryba, když na ně náhodou narazí. Hodí se především jako sousto na háček při vláčení, ale stejně dobrou práci udělají vosí larvy na háčku při plavané či například při lovu s feederovým prutem a dlouhým návazcem za krmítkem při chytání v proudné vodě.

Obecně ryby nedělají rozdíl mezi larvami vosími a larvami ostatního hmyzu. Všechny larvy patří mezi skvělé rybářské nástrahy. A získat larvy vos může být velmi nebezpečná zábava. Ovšem, nikdy nevíte, co vám náhodou přijde pod ruku! 🙂  Na rybářském trhu se dají naštěstí koupit i umělé náhražky vosích larev, které fungují poměrně stejně dobře, jako pravé larvy, zvláště, pokud je nadipujeme vhodným dipem.

A jak použít vosí larvy?

Dají se použít napíchnuté na háček s jigovou hlavou, nebo je napichujeme na jednoduché háčky a zátěž dáváme 20-30 cm před háček s nástrahou. Při vláčení nástrahu nahodíme proti proudu a necháme ji splavovat. To platí i při plavané. Při chytání v proudu na položenou pak volíme raději nahození po proudu, ale s delším návazcem, klidně dlouhým i 1 metr. Na závaží použijeme jen bročky, ty dáme dále od háčku, aby se nástraha na háčku v proudu, tedy v tomto případě larvy vos, pěkně pohybovaly v proudu a dělaly svou práci.

Vzít larvy přímo z funkčního hnízda vos rozhodně nedoporučujeme!

Co chytneme na larvy vos?

Larvy vos jsou skvělá nástraha při chytání pstruhů, ale i na mimopstruhové vodě můžeme chytat na vosí larvy zajímavé ryby. Rádi na ně skočí perlíni, tloušti, ale i další kaprovité ryby včetně samotného kapra. Dále pak larvy vos milují okouni, ovšem přemluvíme na ně také například parmy.

Nejčtenější články

Lov kaprů tzv. „na trhačku“ (pomocí kolíčků na prádlo)

Kapry metodou trhačky, tzv. „na kolíčky“, chytáme z několika důvodů. Především všude tam, kde je hodně silný proud a máme problém udržet své montáže pěkně v klidu u dna na námi zvoleném místě. Dalším důvodem může být hodně nečistot plovoucích jak na hladině, tak pod ní, například po bouřích, velkých lijácích a podobně. Vlasec vedený vzduchem nad vodou totiž není strhávaný proudem a nepořádek unášený vodou se na něj nemá jak zachytit.

Swinger nahrazený kolíčkem na prádlo a gumou

Nahradit rozbitý swinger kolíčkem na prádlo a gumou napadlo mého kamaráda poměrně nedávno. V nouzi si prostě rybář musí umět poradit. Ovšem všechny nás šokovalo, že celý systém pak fungoval lépe, jako s klasickým swingerem.

Velké sousto z kukuřice pro větší kapry

Velké sousto vyselektuje drobnější ryby a tak záběr přijde jen od většího kusu. To docílíme použitím více kukuřic najednou napíchnutých na přívěs háčku s očkem uvázaného pomocí bezuzlového vázání …

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím