Rybářský rozcestník

Vosí larvy

Vosí larvy jsou přirozenou potravou pro ryby, stejně jako larvy jiných druhů hmyzu. To platí i pro jejich další vývojová stádia. Pěkně masité larvy patří mezi větší sousta, kterým neodolá snad žádná ryba, když na ně náhodou narazí. Hodí se především jako sousto na háček při vláčení, ale stejně dobrou práci udělají vosí larvy na háčku při plavané či například při lovu s feederovým prutem a dlouhým návazcem za krmítkem při chytání v proudné vodě.

Obecně ryby nedělají rozdíl mezi larvami vosími a larvami ostatního hmyzu. Všechny larvy patří mezi skvělé rybářské nástrahy. A získat larvy vos může být velmi nebezpečná zábava. Ovšem, nikdy nevíte, co vám náhodou přijde pod ruku! 🙂  Na rybářském trhu se dají naštěstí koupit i umělé náhražky vosích larev, které fungují poměrně stejně dobře, jako pravé larvy, zvláště, pokud je nadipujeme vhodným dipem.

A jak použít vosí larvy?

Dají se použít napíchnuté na háček s jigovou hlavou, nebo je napichujeme na jednoduché háčky a zátěž dáváme 20-30 cm před háček s nástrahou. Při vláčení nástrahu nahodíme proti proudu a necháme ji splavovat. To platí i při plavané. Při chytání v proudu na položenou pak volíme raději nahození po proudu, ale s delším návazcem, klidně dlouhým i 1 metr. Na závaží použijeme jen bročky, ty dáme dále od háčku, aby se nástraha na háčku v proudu, tedy v tomto případě larvy vos, pěkně pohybovaly v proudu a dělaly svou práci.

Vzít larvy přímo z funkčního hnízda vos rozhodně nedoporučujeme!

Co chytneme na larvy vos?

Larvy vos jsou skvělá nástraha při chytání pstruhů, ale i na mimopstruhové vodě můžeme chytat na vosí larvy zajímavé ryby. Rádi na ně skočí perlíni, tloušti, ale i další kaprovité ryby včetně samotného kapra. Dále pak larvy vos milují okouni, ovšem přemluvíme na ně také například parmy.

Nejčtenější články

NONSTOP revíry 2024

V tomto článku najdete aktuální tabulku NONSTOP revírů, kde rybáři mohou v letních měsících chytat ryby i po půlnoci, tedy 24 hodin. Na nonstop revíry vydává Ministerstvo zemědělství výjimky. Český rybářský svaz nerozhoduje o revírech, na kterých se daný rok může chytat 24 hodin. To je v pravomoci MZe ČR. V tomto článku je sdílena aktuální tabulku NONSTOP revírů pro rok 2024…

Pár úvodních kapitol z knihy Štika Majdalenka a duhový míč

Tuto krásně ilustrovanou knihu pro děti napsal Jan Opatřil. A co v ní najdete? Štika Majdalenka je rošťák. Kouše do všeho, co se hýbe, a zodpovědně se připravuje na osamocený život vodního dravce. Jednoho dne však její maminku uloví rybář. Majdalenka zůstane sama a zatouží po kamarádech. Jak ale získat přátele, když máte špičaté zuby a každý se vás bojí? Majdalenka se vydává na cestu rybníkem a zjišťuje, že k získání kamarádů bude muset změnit sama sebe. Je ale vůbec možné, aby se dravá štika skamarádila se svou kořistí? Co bude jíst? A jakou roli v celém příběhu sehraje duhový míč? Pohádka o štice Majdalence vás zahřeje u srdce. A díky nádherným ilustracím budete mít pocit, jako byste se vy sami ocitli pod hladinou. Pokud máte rádi přírodu, ryby a šťastné konce, je tato kniha přesně pro vás.

Rybářský zápisník FishNote

Na Google Play je ke stažení deník pro rybáře, naše aplikace, do kterého si můžete zapisovat nejen své úlovky, ale hlavně další detaily z lovu, jako stav vody, počasí, druh montáže, nástrahy, na který ten konkrétní den ryby zrovna dobře reagovaly…. Po čase, díky zápisníčku, nezapomenete na žádný detail, který vám pomohl k nějakému trofejnímu kusu a příště tak budete moci vše zopakovat! Přesnou statistikou a zapisováním všech důležitých údajů získáte do budoucna další pomůcku, která vám umožní se zlepšit a stát se opravdu úspěšným rybářem.