Rybářský rozcestník

Jelec jesen (Leuciscus idus)

Hejnová ryba, vyskytuje se v mírně tekoucích úsecích středních a dolních toků řek i v některých stojatých vodách. V místě hojného výskytu býval loven sítěmi. Zlatá aberace se chová pro ozdobu například v zahradních nádržích. Kříží se s ploticí, bolenem, tlouštěm. Průměrná váha lovených ryb mezi 0,5 až 0,8 kg.

doba hájení Od 16 března do 15. června
zákonná míra Minimální lovná míra je stanovena na 25 cm
VJelecJelecjelec-jesen-michal-labe-makrojelec-jesen-ritni-plotev-vykrojenajelec-jesen-michal-labe-makro2

Název latinsky

Leuciscus idus

Jiný název

Orfe, Ide, Aland

Rozpoznávací znaky

Zavalité tělo má Jelec jesen protáhlé, s drobnějšími šupinami a hlavou, která má malá ústa posazená ve středu. Oko se žlutou duhovkou je větší, posazené v horní části hlavy, ale ve středu. Řitní ploutev má vykrojenou nebo rovnou, zbarvenou do tmavo-červena, ostatně jako ostatní ploutve, kromě hřbetní, ta bývá jen tmavá, bez zabarvení. S barvou těla je problém, protože mladé ryby mají jiné zbarvení, než starší kusy. Také v průběhu roku se barva jesenů mění, například při tření bývá celé tělo kovově lesklé. Obecně, rybky do 20 cm délky, tedy mladé kusy bývají zbarvené do stříbrna, s tmavým síťkováním, větší ryby jsou pak celkově mnohem tmavší, hlavně jejich hřbet a boky nad postranní čárou jsou velmi tmavé.

Výskyt

Jelec jesen má rád hlubší toky velkých řek s pomaleji proudící vodou. Rozhodně ho nenajdeme v tůních a slepých ramenech bez proudu. Vzácně lze chytit v Čechách na dolním toku Vltavy a Labe, hojněji se vyskytuje na jižní Moravě, hlavně na soutoku Dyje s Moravou.

Obecně

Jelec jesen je nenáročná, poměrně přizpůsobivá hejnová rybka, která je oblíbená hlavně sportovními rybáři. Živí se náletovou potravou, larvami, výjimečně dokonce drobnými rybkami. Často si dá i rostlinou stravu.

Dorůstá do délky kolem 40 cm, ovšem v minulosti byly uloveny kusy velké přes 60 cm a vážící skoro 3 kg. Vytírá se od března do dubna na rostlinný podklad, nebo kamenné či štěrkové dno.

Kuchyňské zpracování:

Jelec jesen má nažloutlé maso zvláštní příjemné chuti. Bohužel v současnosti je jelec stále veden jako chráněný druh v kategorii „ohrožený“ a pokud není jeho lov na daném revíru ošetřen výjimkou, měl by být po ulovení vrácen vodě. V případě, že u vás doma skončí legální úlovek, můžete jelce připravovat jako jiné bílé ryby. Lze ho tedy vařit, dusit, smažit i péci. Skvělý je také na grilu.

Způsob lovu

Jelec jesen se dá chytnout na jemný přívlač, tzv. na třepačku, také na plavanou, s to jak ve vodním sloupci, tak s návnadou položenou na dně, nebo naopak plovoucí na hladině. Někdy může zabrat i při chytání kaprů na položenou. Má rád žížalky, to hlavně z jara, později nepohrdne kukuřicí, červi, vařenými kroupami, chrousty, ale i těstem nebo rohlíkem. Zabírá spíše za zhoršeného počasí, při zakalené a zvednuté vodě, těsně po dešti. Má rád drobné vlnky a zabere spíše z rána, nebo na večer.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!