Rybářský rozcestník

Štětinatec laločnatý (Echinocystis lobata)

Jednoletá popínavá, liánovitá rostlina z vlhkých stanovišť, lužních lesů až s 12 m dlouhou dutou lodyhou s vejčitými ostnatými plody z čeledi tykvovitých – Cucurbitacea.

štětinecštětinecštětinatec

Název latinsky

Echinocystis lobata

Jiný název

Lidové názvy štetiplod, indiánská okurka.

Rozpoznávací znaky

Lodyha vyrůstá z mělce kořenujícího kořene, rostlina začíná klíčit v květnu. Dlanitolaločné listy až s 5 laloky veliké až 12 cm, s dlouhým řapíkem pokrývají celou lodyhu ve vzdálenosti kolem 10-12 cm. Naproti listům vyrůstají kroutivé úponky, dlouhé až 15 cm, které se obtáčí kolem opěry. Květy samčí i samičí, 6četné, květenství v mnohokvětých latách nebo úborech., doba květu červenec až září. Plody připomínají malé, oválné zelené štětinaté tykvičky veliké až 6 cm. V tykvičkách po uzrání se vytváří 2-3 tvrdá semena veliké až 2 cm na okraji vroubkovaná, která připomínají semena melounu, semena se z plodu dostanou hydrostatickým tlakem, uvolněná semena roznáší ptáci a hlodavci a tak dochází k šíření této rostliny.

Výskyt

Domovinou je severní Amerika, kde roste v lužních lesích kolem vodních toků. V ČR je výskyt potvrzen v lužních lesích v Polabí, podél toku Berounky, jihozápadní Čechy a jižní Morava. V Polabí se vyskytuje nejčastěji v porostech pobřežních vrb.

Obecně

Zahraniční zdroje uvádějí halucinogenní účinky semen. Jde o invazní druh, který se v ČR poprvé objevil v roce 1911.

Rostlina roste neobyčejně rychle a vytlačuje původní druhy a byla zařazena do seznamu 100 druhů invazních rostlin. Rostlinu v letním období v bujné vegetaci v lužních lesích snadno přehlédnete, patrné jsou jen květenství nebo ostnité tykvičky V podzimním období, kdy většina vegetace zaschla, jsou dobře viditelné dlouhé liány s ostnitými tykvičkami.

Zajímavosti

Někde se pěstuje i okrasně a suché plody, tykvičky se přidávají do vázaných sušených květin.

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.