Rybářský rozcestník

Skřípinec jezerní (Schoenoplectus lacustris)

Skřípinec jezerní je schopný osídlovat vody v hloubkách až 3 metry. Roste na březích v mírně tekoucích a stojatých vodách většinou s písčitým dnem. Je to vzácnější druh vodní rostliny vyžadující pozornost.

Skřípinec jezerní (Schoenoplectus lacustris)

Název latinsky

Schoenoplectus lacustris

Jiný název

škripinec jazerný

Rozpoznávací znaky

Vytrvalá rostlina se silnou lodyhou dlouhou až 3 metry, která vyrůstá z plazivého oddenku. Lodyha je v průřezu kulatá, ve spodní části ji objímají listové pochvy. Květenství je bohatě větvené, složené ze svazčitých i jednotlivých klásků velikých do 10 cm, pod květenstvím je dlouhý, úzký a špičatý listen. Kvete od června do září.

Výskyt

V Česku roste roztroušeně po celém území od nížin až po střední polohy, v horských oblastech chybí. Ve světě pak roste především v severní polovině Evropy, také v celé arktické části severní polokoule.

Obecně

Skřípinec jezerní najdeme v nížinách a středním pásmu na březích ve stojatých a mírně tekoucích vodách. Má rád pískové podloží, dokýže růst až v třímetrových hloubkách, ovšem kvete nad hladinou. Pro ryby má stejný význam, jako ostatní rákosiny.

Nejčtenější články

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.

Obal na pruty z džínů (riflí)

Obal na pruty si můžete samozřejmě koupit. Ale nejen pro šetřílky tu máme tip na obal na pruty ušitý ze starých džínsů. A nemusí jít jenom o obal na pruty, stejně tak si do přešitých riflí můžete k vodě nosit podběrák, stojan, vidličky…

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.