Rybářský rozcestník

Rybářská těsta

Rybářská těsta jsou tradiční nástrahou na ryby již několik generací rybářů. V dnešní době se však spíše používají těsta obalovací, než ta klasická, která naši dědové a pradědové používali jako nástrahu. Ovšem zkušení rybáři je rozhodně nezatracují a pravidelně na ně chytají a vědí proč.

Obalovacísyrova-pasta-testoSlanétesto-kapri-sladkeChlebovéobalovaci-testo-prives2doughChlebovéNadipovanáchlebove-testo12

Kovaný rybář kdysi jednou týdně obsadil kuchyni a zkoušel vyrobit to pravé, zaručeně nejlepší těsto. Používal při tom různé druhy mouky a šrotu, strouhanku, sušené mléko, dětský Sunar (výživa pro kojence obdoba sušeného mléka), krupici, hrachovou kaši, bramborovou kaši, vanilkový cukr, pudinkový prášek, med, různé vonné přísady, cukrářské barvivo a další suroviny. Stal se z něho takový chemik amatér. Dnes si hlavně mladší ročníky nástrahu koupí a s těstem se nepiplají. A těsto? Kdyby se neprodávaly obalovací těsta na zatraktivnění nástrahy, asi by dnes pojem těsto v rybařině zanikl.

Přitom těsto si lehce a poměrně rychle, za pár korun, můžete vyrobit domova a to v různých barvách, vůních a příchutích. Stačí k tomu jen vejce, mouka nebo krupice, barvivo a cukr, případně sůl. Přitom barvivo lze vynechat a pak už je to úplně jednoduché!

Výroba těsto pro ryby:

Do větší misky vyklepneme jedno větší vejce, které rozšleháme se dvěma polévkovými lžícemi cukru. Jestli chceme, aby těsto vonělo, můžeme do něj přidat i tekutou esenci. Cukr lze také vynechat a místo něj přidat trochu soli. Vyrobíme si tak slané těsto. Přidáme případně další atraktory, tedy různé sladké, případně, při výrobě slaného těsta, slané příchutě, také trochu barviva, pak vše zpracujeme, vymícháme hutné těsto.

Těsta skladujeme zabalená v igelitovém sáčku, buď v lednici, nebo je lze i zamrazit.

A jaká známe těsta? Kromě toho základního, například těsta z housky, či veky, strouhankové těsto, těsto z pařených housek, těsto ze šrotu, krupicové či hrachové kaše … a také bramborové těsto.

Kuličky nebo kapky těsta napichujeme tak, aby jsme obalili celý hrot háčku i s částí ramínka, viz obrázek.

Těsto na háčku – způsob umístění

Text: Jiří Langer, obrázek: Filip Woody Langer, foto: pixabay.com

Články a receptůry k tématu:

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

DIGITAL Smart Cradle – absolutní vítěz GRAND PRIX For Fishing 2023

I letos měl rybářský veletrh For Fishing 2023 bohatý doprovodný program. Kromě jiného se také vystavovatelé mohli přihlásit s nějakým zajímavým výrobkem do soutěže GRAND PRIX For Fishing 2023. Jde o prestižní záležitost a tak není divu, že se letos soutěže zúčastnily i takové rybářské celebrity, jako Karel Nikl nebo Lukáč Krása. Ovšem hlavní cena letos skončila na Slovensku!

Ryby v české kuchyni – 1. díl

Ryby se v Čechách konzumují po staletí. Dříve hlavně sladkovodní, nyní si oblibu získaly i ryby mořské. Asi nejvýznamnější rybou u nás byl odedávna kapr. Kapr se začal konzumovat již ve středověku a to díky rozmachu rybnikářství, kdy rybníky patřily k běžné součásti feudálních panství, ale i klášterů. Do výstavby rybníků se pak zapojily později i města.