Rybářský rozcestník

Ježdík dunajský (Gymnocephalus baloni)

Rybka velká maximálně 15 cm, žijící hlavně v proudu větších řek a jejich průtočných ramen. Už podle názvu vyplývá, že ji najdeme v Dunaji, ale byl zjištěn její výskyt i u nás, například v řece Kyjovka. Chrání ji systém NATURA 2000 v lokalitě Soutok-Podluží.

doba hájení Chráněn zákonem!
zákonná míra Nemá
gymnocephalus_baloni_k3822-2gymnocephalus_baloni_k3586-2

Název latinsky

Gymnocephalus baloni

Jiný název

Danube ruffe, Donaukaulbarsch, Donau-Kaulbarsch

Rozpoznávací znaky

Má zavalité, vysoké tělo, ne moc dlouhé, podobné ježdíku obecnému hlavně díky uspořádání ploutví. Ovšem je opravdu podstatně vyšší, z boku zploštělý. Větší jedinci mají hřbet vystouplá, hned nad hlavou, menší jedinci tento "hrb" nemají, nebo je jen nevýrazně naznačený. Oko je velké, posazené v horní části hlavy. Ústa má menší, spodní, přesněji polo spodní, při pohledu z boku nedosahují ani k přední části oka. Skřelové víčko má dva trny, ježdík obecný tam má jen jeden trn. Přes téměř celý hřbet se táhne ploutev, která je v přední části vyšší, než v zadní části. Řitní ploutev z druhé strany těla kopíruje základnu hřbetní ploutve, tedy její druhé části, umístěné blíže k ocasu. Břišní ploutve jsou vysunuty dopředu, pod ploutve prsní. Ocas má homocerkní, méně vykrojený. Hřbet má tmavě-olivově-zelený, šedo-zelený, šedo-černý, boky zbarvené spíše do hněda s nepravidelnými tečkami, které se po bocích seskupují do svislých, až černých, pruhů. Ploutve má pokryté roztroušenými tečkami, které sice při pohledu zboku připomínají pravidelné řady, ale je to jen optický klam, jsou umístěné cik, cak.

Výskyt

Ježdík dunajský miluje silnější proudy větších řek a jejich průtočných ramen, kde se schovává mezi kameny. Žije nejen v Dunaji a jeho přítocích, ale byl zaznamenán jeho výskyt i u nás, na jihu Moravy u Kyjova.

Obecně

Menší hejnová rybka žijící v proudné vodě. Živí se korýši, larvami kuklami všeho, co najde na dně toku. Dorůstá do délky 15 cm, dožívá se maximálně 5 let života. Nemá hospodářský význam, v Česku ji najdeme poskrovnu, jen na Jižní Moravě. Ovšem pozor, je chráněná!

Způsob lovu

Tuto rybku nelovíme, ale chráníme!

Text George, Rybářský rozcestník.cz, foto: Lubomír Hlásek

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

Rybářské závody v Domamili 2023

Milí příznivci domamilských Rybářských závodů ,dovoluji si Vás pozvat tentokrát v sobotu 29. 4. 2023 k Janíčkovu rybníku Janíčkův rybník Domamil. Závodníci nemusí být členy Rybářského svazu. Jsou to dvoukolové závody, 1 prut, 2 návazce, 1 krmítko, povoleno vnadění, započítávají se úlovky větší 20 cm. Bohatá tombola, občerstvení zajištěno!

DIGITAL Smart Cradle – absolutní vítěz GRAND PRIX For Fishing 2023

I letos měl rybářský veletrh For Fishing 2023 bohatý doprovodný program. Kromě jiného se také vystavovatelé mohli přihlásit s nějakým zajímavým výrobkem do soutěže GRAND PRIX For Fishing 2023. Jde o prestižní záležitost a tak není divu, že se letos soutěže zúčastnily i takové rybářské celebrity, jako Karel Nikl nebo Lukáč Krása. Ovšem hlavní cena letos skončila na Slovensku!