Rybářský rozcestník

Montáž na aktivní plavanou s mrtvou rybkou pod kačenkou – na stojaté vody

Aktivní plavaná s mrtvou rybkou je velmi účinný a přitom zábavný způsob chytání dravců, především pak štik. Na stojaté, nebo jen mírně tekoucí vodě, můžeme použít splávky (kačenky) s křidélky, které díky větru popojíždí na hladině a tak mrtvá rybka podvodou „plandá“, při silnějším větru poposkakuje a díky tomu může vyprovokovat dravce k útoku, což se také často i děje. Toto je způsob, jak využít mrtvé rybky, které uhynou cestou, nebo ty, co nevydrží v rybníčku po převozu …

Montáž na aktivní plavanou s mrtvou rybkou pod kačenkou - na stojaté vody.
  1. vláčecí prut, nosnost 50 g i více na špičce, dlouhý 2,70 nebo 3,20 i větší, vhodný naviják, skvělý je s bojovou brzdou, vlasec 0,28 nebo 0,30 mm, nebo pletenka o nosnosti nejméně 15 kg
  2. splávek (15 g a více) nejlépe s křidélky, zajištěný stopery, ty slouží také na vymezaní hloubky nástrahy
  3. 40 až 60 cm pod splávkem olovo o vhodné váze, záleží na velikosti splávku, další stoper, kmenová šňůra ukončená obratlíkem s karabinkou
  4. štikový návazec (nejlépe lanko), na konci jeden až dva trojháčky (záleží na velikosti nástražní rybky), tu napíchneme břichem vzhůru (lze použít i dvojháčky nebo jen klasický jednoháček)

Chytat na plavanou s mrtvou rybkou pod splávkem můžeme také s tužším plavačkovým prutem, také teleskopem nebo i prutem kaprovým. Ovšem nejvíce se asi osvědčil lehčí 50 g (na špičce) vláčecí prut dlouhý právě 2,70 a 3,20. Délku volíme podle toho, kde právě chytáme, zda na údolní nádrži, nebo na řece. Výhodou vláčecího prutu je, že se sním dobře nahazuje, také je lehký, přitom odolný a pokud zabere i větší kus, bezproblému jej zdoláme.

Podrobnější popis navázání montáže:

Na kmenovou šňůru o nosnosti 15 kg a více navlékneme gumový stoper, pak splávek  a opět gumový stoper. Kmenovou šňůru ukončíme obratlíkem s karabinkou. Do karabinky pak zajišťujeme návazec s rybkou. Ten volíme raději delší, 30 až 50 cm, nejlépe pletené lanko na konci s jedním nebo dvěma trojháčky. Na začátek návazce přiděláme závaží vhodné velikosti, záleží na nosnosti a typu splávku. Také můžeme závaží dát přímo na kmenovou šňůru těsně nad karabinku s obratlíkem. Mrtvou rybku nastražíme břichem vzhůru, čerstvou ještě po bocích nařízneme, bude tak působit, že ji zranil dravec. Velikost volíme podle toho, jakou rybu lovíme, na sumce použijeme 14-20 cm velké rybky, na štiky a candáty 8 až 14 cm …

Splávek se spodním očkem, stopery ....

Splávek se spodním očkem, stopery ….

Technika lovu

Montáží se dobře nahazuje i dále od břehu. Chytáme-li na údolních nádržích nebo jiné klidné vodě, prohazujeme nejprve části u břehu, pak i vzdálenější místa, hlídáme si vítr, nahazujeme tak, aby nám vítr pomáhal vést splávek a tedy i rybku pod vodou směrem, který chceme prochytat. Délku montáže volíme podle hloubky dna. Ideální je nabídnout nástrahu kousek nadednem, ale běžně například štika zaútočí na nástrahu i těsně pod hladinou, pod splávkem, tedy hlavně u břehu. Touto metodou můžeme lovit i z lodi, pak loďku umístíme na vhodné místo, zakotvíme a prohazujeme prostor kolem lodi. Při záběru necháme splávek potopit a chvíli počkáme, chce to zkušenost, ale většinou se seká do 15 sekund o potopení splávku, pokud budete čekat déle, hrozí, že nástraha s háčkem nebo háčky bude hodně zažraná.

Štika chycená na plavanou

Štika chycená na plavanou

Poznámka:

Samozřejmě, že i se splávkem s křidélky lze chytat i na proudné vodě, jen jsou tam křidélka téměř k ničemu, ale i uvázání tzv. na „angličáka“, funguje skvěle, možná lépe, jako splávky s vlascem taženým jejich středem. Je to spíše na zkušenostech a oblibě konkrétního rybáře.

Nejčtenější články

Lisovaný rohlík s libečkem

Tento fígl používali již staří labští rybáři na začátku minulého století. Jde o to rohlík napařit vodou, do které dáme několik stonků libečku, po vylisování pak nakrájený rohlík s listy čerstvého libečku ještě skladujeme.

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Vodní plocha Písková Lhota u Poděbrad (rybářský revír 411 983) očima Rybářského rozcestníku

Nedávno jsem měl možnost strávit několik dní na pískovně u Poděbrad, kam mě pozval předseda SÚS Dušan Hýbner. Uskutečnili se tam totiž rybářské závody, konkrétně klání „O pohár předsedy Středočeského územního svazu“. Po samotných závodech jsem měl pak možnost čtyři dny zůstat v tomto krásném prostředí a také si zachytat. Hned první den jsem zažil setkání nejen s pěkným kaprem, ale především s úžasným jeseterem měřícím více jak 1 metr. A to jsem netušil, že si během mého pobytu, na této vodní ploše, vytáhnu ještě další dva metrové jesetery.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím