Rybářský rozcestník

Mečoun

Přirozeným prostředím mečounů jsou všechna teplá a tropická moře. Mečoun je však také ojedinělým návštěvníkem Lamanšského průlivu, Severního moře, západního Baltu a Černého moře. Mečoun je schopen přečkat neobvykle rozsáhlou škálu teplot vody od 5 ° C do 27 ° C. Tato ryba se často pohybuje těsně pod hladinou s hřbetní kostí vystupující z vody. Při lovu se může ponořit do hloubek až 800 metrů.

Mečoun na bílém podkladě

Jiný název

Pesce spada, Espadon, Swordfish, Pez espada, Schwertfisch

Rozpoznávací znaky

Mečoun připomíná tvarem těla torpédo. Jméno této rybě propůjčuje meč připomínající horní čelist, která může u dospělých jedinců tvořit až jednu třetinu délky těla. Domníváme se, že tento “meč” používá mečoun k trhání kořisti. Mečoun je bezšupinatá ryba a jeho kůže je tmavě šedá nebo hnědočervená, hřbetní a řitní ploutve jsou rozděleny do dvou částí. V mládí nejsou tyto znaky ovšem ještě vyvinuty. Mladé ryby ještě mají šupiny a jejich čumák je jedné délky.

Výskyt

Přirozeným prostředím mečounů jsou všechna teplá a tropická moře. Mečoun je však také ojedinělým návštěvníkem Lamanšského průlivu, Severního moře, západního Baltu a Černého moře.

Obecně

Období tření u mečounů nastává v průběhu letních měsíců a probíhá za teploty kolem 24 ° C. Samičky, díky své vysoké plodnosti, nosí až 50 milionů jiker. Ty se podobně jako jikry o nějakou dobu později pohybují poblíž pobřeží a typické charakteristické znaky jejich rodičů jsou vyvinuty později.

Dospělí jedinci mohou při pohybu dosahovat rychlosti až 100 km / h a tudíž cestují na velké vzdálenosti. Samičky jsou většinou větší než samci a mohou dorůst do délky 5 m. Mečouni jsou samotáři. Pokud se při lovu přece jen spojí do menších skupin, udržují si raději bezpečnou vzdálenost minimálně 100 m mezi jednotlivými členy skupiny.

Kuchyňské zpracování:

Maso mečouna chutná podobně jako telecí. Je pevné s delikátní strukturou, což z něj tvoří jednu z nejlahodnějších ryb. Steaky z mečouna ochucené ve středomořském stylu jsou ideální pro grilování.

Zdroj: www.nordsee.com

Způsob lovu

Chytají se z lodi na hlubinnou přívlač, s tím nejtěžším náčiním, co se dá koupit, mohou totiž dorůst do délky až 5 metrů! Kromě toho to jsou velcí bojovníci a plavci, kteří dokáží dosáhnout rychlosti až 100 km v hodině.

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….