Rybářský rozcestník

Jednoduchá montáž na plavanou – pevný splávek a průběžné olůvko

Tato montáž je určená na příbřežní chytání, na délku prutu, ovšem lze s ní i nahodit kousek od břehu. Při samotném lovu se musí nastavit délka montáže podle hloubky. Tato montáž se skvěle vyvažuje. Splávek v tomto případě slouží především jako číhátko.

Jednoduchá montáž na plavanou - pevný splávek a průběžné olůvko

Co potřebujeme:

  • splávek 0,75 g se třemi gumičkami, nebo očkem a dvěma gumičkami
  • olůvko 1 g
  • kmenový vlasce 0,17-0,20 mm
  • návazec 0,14-0,15 mm
  • háček č.10 (Colmic) i větší

Postup navázání:

Na kmenovou šňuru navlékneme splávek, buď ji protáhneme očkem a gumičkami, nebo jen gumičkami, záleží na typu splávku. Navlékneme průběžné olúvko (olůvko s dírkou) a na konci kmenové šňůry pak uděláme jednoduché oko například pomocí smyčkového uzlu. Připravíme si návazce. Ty uvážeme různě dlouhé, například 30 až 50 cm, záleží, na jaké hloubce budeme chytat. Na jedné straně návazce musí být očko na druhé pak uvázaný háček. Návazce pak uvazujeme na kmenovou šňůru tak, že přes očko na kmenové šňůře provlékneme háček a ten ještě provlékneme očkem vlastního návazce, dotáhneme a tak spojíme návazec s kmenovou šňůrou.

Metoda lovu:

Chytáme s montáží dlouhou na délku prutu, u břehu. Záleží na hloubce, kterou si musíme odměřit. Nastavíme odhadem splávek a nahodíme montáž do míst, co chceme chytat, pokud se splávek potopí (protože olůvko je těžší jak splávek), musíme nastavit delší montáž, tedy posuneme splávek na kemnovém vlasci dále od návazce a olůvka. Až bude špička splávku po nahození vidět, máme hotovo a můžeme začít chytat. Olůvko drží háček s návazcem u dna a je vidět každé, byť i menší zatáhnutí ryby za háček a to díky tomu, že je navázáno průběžně. Splávek v tomto případě slouží jako číhátko, tedy ukazatel záběru. Pokud se potopí, nebo začne uhánět někam do stran, je třeba seknout.

Video k tématu:

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.