Rybářský rozcestník

Zimní rybářské vybavení pro komfortní rybolov

Ženete se za kapitálními úlovky, nebo máte ambice chytit nejvýše rýmu, ale zrelaxovat se přitom v klidu přírody? Zimní rybaření má svoje nezaměnitelné kouzlo – čistá voda, ticho a jasný svit slunce odrážející se ve třpytu ledových krystalů. A pokud se důkladně vybavíte a obléknete, nemusíte chytit ani onu příslovečnou rýmu. Poradíme vám, co s sebou i na sebe.

I když donedávna ještě nebylo úplně běžné v zimním období potkávat rybáře v gumákách obalených ledem, i v případě rybaření platí, že doba se mění. Zimy jsou stále mírnější (alespoň z hlediska dlouhodobého průměru), a dokonce se může snadno přihodit, že vám budou brát víc než v letních měsících – pokud tedy nepadne teplota hodně pod nulu a nebude vát příliš silný vítr.

Co s sebou?

Pokud byste rádi přinesli i v zimním období domů nějaký úlovek, přizpůsobte tomu své rybářské vybavení. Na zimní rybolov jsou ideální jemnější rybářské pruty s nižší gramáží. Rozhodně byste neměli zapomenout na vhodný podběrák, opět nejlépe „nízkogramážový“.

Budete potřebovat pochopitelně vhodný naviják s vlascem a návazce, splávky, olůvka, háčky a nástrahy.

Tip: Nejúčinnější jsou v zimních měsících masové nástrahy, nicméně dobrých výsledků překvapivě dosáhnete i s běžnou pařenou houskou.

Ať už se rozhodnete v zásadě pro jakoukoliv kombinaci výše uvedeného vybavení, hlavně toho neberte s sebou příliš mnoho. Zvlášť v zimě totiž není příliš pohodlné neustále přendávat výzbroj z místa na místo – což je v rámci zimního rybaření v zásadě běžnou rutinou.

Kromě ryb ale myslete i na sebe a vybavte se rovněž termoskou (ideálně naplněnou teplým nápojem) a ohřívačem jídla – z kapacitních důvodů vám v zimě nejlépe poslouží typy s chemickým ohřevem.

Co na sebe?

Vybavte se kvalitními doplňky, a hlavně oblečením pro rybáře. Jak poznáte to skutečně vhodné na zimu? Je jako cibule. Sice vás nerozpláče, ale zato má mnoho vrstev. Naprostým základem jsou teplé zimní rybářské boty a vrstvená rybářská bunda, která neprofoukne.

Asi nemusíme zdůrazňovat, že oblečení na ryby, by mělo být především účelné a funkční. Jeho vzhled je až druhořadý – nejdete v něm na módní přehlídku, ale k řece. Funkčností rozumíme oblečení z materiálů, ve kterých se výrazně nezpotíte a zároveň rychle schnou. Nejvhodnější je termoprádlo, které je lehké, a především vás dlouho udrží v teple.

Zimní rybářské čepice

Zvýšenou pozornost věnujte pokrývce hlavy. K dispozici je samozřejmě celá škála typů nejrůznějších rybářských čepic vhodných do chladného počasí, nejlépe ale zamezíte úniku drahocenného tělesného tepla pořádným kulichem, který důkladně zakryje vaši hlavu i uši. Rybářskou čepici můžete v případě třeskutějších mrazů doplnit i kvalitní kuklou, která ochrání nejen váš obličej, ale i vaši pokožku před UV paprsky.

Sluneční brýle

Před UV zářením v každém případě chraňte i vaše oči. Sluneční svit totiž bývá v zimním období poměrně ostrý, takže se vybavte kvalitními slunečními brýlemi s vysokou UV ochranou. Na rybolov jsou ideální brýle polarizační. Ochrání váš zrak před oslňujícími odrazy světla od sněhu, ale uvidíte s nimi dobře i pod vodní hladinu a lépe s nimi spatříte místa, kde se ukrývají ryby.

Zimní rukavice

Rozhodně si vezměte i rukavice s dobrou tepelnou izolací a voděodolnou vnější vrstvou. Zkřehnutým prstům byste se při rybaření měli skutečně vyvarovat.

Rybářské bundy

Pořádná rybářská bunda musí být z technického materiálu a nesmí profouknout – jak už jsme zmiňovali výše. Nezapomeňte na vrstvení – ideální jsou voděodolné a větruodolné (a současně prodyšné) 3vrstvé bundy s odnímatelnou podšívkou pro vyšší flexibilitu. Pro maximální teplotní komfort a funkčnost volte modely s nastavitelným vysokým límcem a kapucí s pevným kšiltem.

Zimní rybářské boty

O vhodnosti té či které obuvi na ryby by se daly napsat celé příručky. Základní vlastností zimních rybářských bot ale je, že by měly být pevné. Boty jsou vaší stálou oporou, o kterou se zapřete, když vám zabere nějaký – třeba i ten – kapitální kousek. Ideálně by ale rybářské boty měly být nepromokavé. Tento předpoklad plní i gumáky, ovšem ne ty, co nosíte na zahradě, nýbrž ideálně s neoprenovou rychleschnoucí vložkou. Nezapomeňte, že ztrácíte poměrně rychle značné množství tepla právě nohama, takže zimní rybářské boty doplňte – nebo spíše vyplňte – i vhodnými teplými ponožkami.

Nejčtenější články

Fishsurfing Tržiště – vyhledávač rybářských potřeb

Ztrácíte se v nepřeberné nabídce rybářských eshopů? Hesla jako „nejlepší“, „nejlevnější“, „sleva“ a „akce“ vám zní povědomě? Jestliže hledáte opravdu nejlepší nabídku a chcete rychle a snadno najít vše, co potřebujete, představujeme vám nový vyhledávač rybářských potřeb – Fishsurfing Tržiště!

Sladký likér jako dip? Vyzkoušejte třeba griotku, funguje skvěle!

Došel vám oblíbený dip, nebo prostě rádi zkoušíte něco nového a nejste lakomí, obětujte panák vašeho oblíbeného sladkého likéru a použijte ho jako dip, možná vás překvapí, že i některé ryby, pokud mají možnost, jsou pěkné násosky.

Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz, odbor RT ve spolupráci s ČRS, z.s., místní organizací Nepomuk pořádají Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže podzimní kolo….