Rybářský rozcestník

Vlasové zarážky ve tvaru kukuřice

Při lovu na vlasový přívěs pod háčkem patří mezi top zarážky právě umělé zarážky napodobující tvarem kukuřici. Dají se koupit v několika velikostech, jak plovoucí, tak potápivé. Dostanou se v rozličných barvách i když asi nejpřirozenější je barva klasické kukuřice, tedy žlutá. Mé nejoblíbenější jsou pak vlasové zarážky s ramínkem, díky kterému lze na přívěs pod háček zavěsit i nástrahy, které by se tam jinak nevešly.

vlasovévlasovézarážkyvlasovévlasovávlasová

I ty nejemnější vlasové zarážky mohou být pro ryby rušivým elementem a tak proč je nepřechytračit a prostě zarážky přiznat? Právě k tomu se skvěle hodí zarážky s ramínkem ve tvaru kukuřice. Dáme-li jejich žlutou variantu, ryby nemají šanci tuto zarážku rozpoznat od klasické kukuřice.

Ovšem já s oblibou naopak rybky provokuji jinou barvou vlasové zarážky. Ta dokáže často zvědavé ryby donutit ji nasát, aby zjistili, jak moc je to velká dobrota. Pravda, asi budou zklamané, protože nejde o jídlo, ale umělou nástrahu, ale účel svědčí prostředky, hlavně, že ji máme na háčku a šup s ní ke břehu. 🙂

Na rybářském trhu se dají koupit různé velikosti napodobenin kukuřice, plovoucí i potápivé, s ramínkem i bez něj. Právě ramínko umožňuje nastražit na přívěs háčku i nástrahy, které by se nám jinak na přívěs nevešly. Přitom se dá skvěle zatlačit do nástrah, tedy pokud nepoužíváte dlouho vařené boilies tvrdé jako kámen.

Jejich využití je široké, jak v kombinaci s boilies, peletami, tak se vlasové zarážky hodí i na zajištění měkčích nástrah, jako například třešní, broskví, či jiného ovoce a především v kombinaci s klasickou kukuřicí jsou geniální. Ryby nemají šanci je od „živé“ kukuřice poznat. Jejich použití vřele doporučuji.

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…