Rybářský rozcestník

Sumec – vodní vysavač

Sumci k Labi patří odedávna. Přitom v posledních letech jsou v některých úsecích dokonce přemnožení. V Roudnici nad Labem se lovili již před sto lety, viz z foto z roku 1930 rybářského spolku Roudnice nad Labem z časopisu Rádce – československý rolník, foto sumců ulovených do sítí. Tehdy to byla velká sláva ulovit sumce na udici, rybářské vybavení bylo tehdy totiž ještě velmi primitivní. Většinou se lovili na štípané bambusové pruty, pletené šňůry domácí výroby, korkové splávky větších rozměrů a kované háky. Šlo o klasický lov na položenou na živou rybu, jako nástražní rybka se nejvíce používal cejn, lín, karas.

sumcisumectrumanuhynulýuzený

Sumce lovím v Labi už nějaký pátek, od chytání na živou rybku už jsem upustil, věkem člověk zleniví, teď jsem líný nástražní rybky nachytat, přechovávat, loďku na vodu s kamarádem dostat atd. Oblíbil jsem si lov na podvodní splávek, chuchvalec rousnic, občas je i nasmradím nějakým posilovačem, které jsou v prodeji. Rád chodím lovit také na přívlač, jako nástrahy střídám gumy, rotačky, či plandavky. Kapitální sumce neulovím, většinou chytnu ryby od 120 cm do 130 cm, jak říká můj kamarád, akurátní míra do udírny 🙂 .

Sumci z Labe, obrázek rybářského spolku Roudnice nad Labem 1930…

Sumce většinou udím, přitom si schovám tak 2-3 podkovy masa, co se nachází za hlavou, kterým říkám sumčí svíčková. Ta část sumce je super připravená na grilu, nebo upečená v troubě, nebo opečená na pánvi. Také používám na guláš, případně dělám peruánské ceviches ze syrového masa, či nebo nějakou rybí pomazánku.

Ze sumce je velký odpad, sumec 110 cm váží kolem 9 kg, po vykuchání, odstranění ploutví, hlavy máme kolem 4 kg čistého masa, které se uzením ještě smrskne, jak vykape tuk.

Když kuchám sumce tak mě vždy zajímá, co má v žaludku, moc dobré vědět na co v daném úseku mají chuť. Sumeček americký prý z Labe po 2002 záplavách zmizel, spláchnula je velká voda. Kuchal jsem sumce někdy před 5 lety a v žaludku měl sumečka amerického, takže nějací v Labi ještě jsou. Ovšem kuriózní obsah žaludku měl můj letošní první sumec velký 108 cm! Našel jsem v něm celého raka, prázdné plato od léků, proužky žluté folie a nestrávené šupiny z kapra, odhadem tak 50 cm velkého. To plato od léků se určitě vznášelo ve vodním sloupci a oranžová barva byla pro sumce atraktivní, jako žluté pásky folie.

V žaludku sumce se našlo i platíčko od prášků….

Plandavky Heinz měděné barvy používám a úspěchy na ně jsou. Rak nijak nepřekvapil, dříve, když na Labi nešly ryby, staří rybáři zalovili pod kameny, vyndali raky a chytali na račí ocásky, parmy, tlouště další ryby. Ovšem dnes jsou raci celoročně hájení.

Občas najdu uhynulého sumce u břehu, možná je to tím že spolkl něco, co nemohl strávit, to je můj názor. Sumec prostě sežere vše, co ho atraktivní barvou zaujme, je to takový vodní vysavač, nebo taky vodní prase jako hanlivá přezdívka tlouště. Před pár lety kolovaly na internetu fotky sumce, který spolkl míč, vzpříčil se mu v tlamě a nemohl se potopit a tak uhynul.

Text foto D. Maronek

Nejčtenější články

Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky? – Výsledky ankety!

Nedávno jsme ukončili hlasování v naší anketě s otázkou: „Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky?“ Hlasovalo celkem 3574 čtenářů a poměrně jasně se vyjádřili proti případnému zákazu lovu na živé nástražní rybky na svazových, ale i soukromých vodách v Česku.

Kam v létě za rybařením – tipy na výlety s celou rodinou

Léto je ideální dobou pro to, trávit většinu času s rodinou nebo partou přátel poblíž vody. Rybářům se pak už jen nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, vzít své nejbližší za dobrodružstvím a ukázat jim v čem tkví kouzlo rybaření. Která místa v Čechách jsou pro rodiny či větší partu lidí ty nejlepší?

Kde vzít masné červy, když je rybář zapomene doma

Masní červi rozhodně patří mezi nejoblíbenější nástrahu především plavačkářů, ale i rybářů chytající například s feederovými pruty. Právě na menší ryby jde o dokonalou nástrahu. Ovšem co si počít, když je zapomeneme doma?