Rybářský rozcestník

Rybářská technika chytání – lov přívlačí (vláčka)

Přívlač je rybolovná technika, kdy se snaží rybář přelstít rybu pomocí umělé, nebo přirozené nástrahy (mrtvé rybky) tak, že ji vede cukavými pohyby, snažíce se co nejvíce napodobit zraněnou rybu, případně jiné vodní živočichy, které mají v oblibě dravé ryby. Cíl je jasný, vyprovokovat dravce k útoku a pak po zaseknutí ho vytáhnout z vody.

Této rybolovné technice propadlo tisíce rybářů. Je to aktivní rybařina, často fyzicky náročná, protože za rybou se musí někdy i do vody, nebo pro záběr ujít kolem vody dlouhý úsek, někdy i několik kilometrů. Také je to spíše samotářská rybářská disciplína, protože za úspěchem často stojí úplné splynutí rybáře s okolím a hlavně absolutní ticho, aby rybář dravce číhajícího poblíž, nevyplašil. Vláčet se pak může jak v mimopstruhových, tak i pstruhových revírech.

Na umělou nástrahu lidé chytali ryby již ve starém Římě. Ovšem materiály tehdy byly jiné. Na výrobu nástrah se požívaly vnitřní silnější lesklé strany lastur mlžů, kosti zvířat, dokonce byly nalezeny i bronzové třpytky. K nejstarším vláčecím nástrahám pak jistě patří kovové, nebo mosazné plandavky, které vynalezl německý rybář Heintz, dále marmyšky, ty pocházejí z Ruska, kde je ruští rybáři používali při chytání v zimě na dírkách vyvrtaných v ledu. Ve Finsku pak finský rybář Rapala vyrobil první rybářské nástrahy ze dřeva. Ovšem revoluci ve výrobě umělých nástrah proběhla ke konci minulého století, kdy se začaly na trhu prodávat gumové nástrahy.

Dnes je přívlač jednou z nejoblíbenějších rybolovných technik. Dělíme ji takto:

  • ultralehká přívlač
  • lehká přívlač
  • středně těžká přívlač
  • těžká přívlač
  • speciální přívlačí je pak hlubinná a vertikální přívlač

Nejrozšířenější kategorií jak profesionálních rybářů, tak těch amatérských, ba i začátečníků, je středně těžká přívlač, při které se chytají štiky běžné velikosti, větší candáti apod. Milovníci okounů a také pstruhaři pak používají vybavení na lehkou přívlač. A ty dvě poslední kategorie, tedy ultralehká přívlač a těžká přívlač, ta je spíše pro staré zkušené rybářské pardy, kteří toho o rybách vědí hodně. Hlavně těžká přívlač je pro pořádné chlapy, protože ta se využívá na lov velkých ryb, jako v českých vodách na lov sumců, v moři pak na lov velkých mořských ryb, například žraloků.

Ultralehkou přívlač necháme závodníkům a zkušeným rybářům a povíme si něco o lehké přívlači.

Lehká přívlač

Asi nejpoužívanější metoda lovu, která je vhodná na lov všech našich ryb lososovitých a také těch dravých ryb menší a střední velikosti. Lehkou přívlačí lovíme okouny, pstruhy, menší štiky a candáty, boleny, ale i větší exempláře nedravých ryb, jako tlouště, parmy…

Rybář nachystaný na prstuhy - lehká přívlač

Rybář nachystaný na prstuhy – lehká přívlač

Používají se vláčecí speciály, případně i feederové pruty dlouhé od 2,10 m do 2,70 m, s gramážemi od 5 do 15 gramů, výjimečně do 18 gramů. Navijáky se používají s cívkou velkou 1500 až 2500 o síle vlasce 0,12 až 0,14 mm. Pletenky by pak měly mít nosnost do 5 kg. A na co se chytá při lehké přívlači? Většinou na menší typy plandavek, na wobblery, rippery a twistery spíše menších velikostí. Z rybek jsou pak nejoblíbenější slunky, hrouzci, plotičky a střevličky východní, velké max 7 cm.

Středně těžká přívlač

Na lov metrových štik, velkých jezerních pstruhů, lososů, trofejních candátů se používá právě vybavení na střední přívlač. Tedy pruty dlouhé 2,10 m až do 2,70 metrů, o gramáži od 10 až 30 g do 40 až 80 g. Tyto pruty se kombinují se smekacími, navijáky s cívkou 3000, ale dají se použít i menší multiplikátory. Vlasce s používají silné od 0,18 mm do 0,22 mm, někdy až 0,25 mm silné. Pletenky by pak měly mít nosnost do 10 kg, nebo o něco méně. A na co se chytá při střední přívlači? Na wobblery či  větší plandavky o velikosti do 15 cm, na twistery a riperry velké do 10 cm, ale i větší. Pokud rybář při střední přívlači zvolí mrtvou rybku, měla by to být ryba velká 10 až 15 cm. Mezi ty nejoblíbenější patří perlíni, okouni, plotičky či hrouzci.

Vzhledem k tomu, že toto je článek pro úplné začátečníky, v této chvíli i těžkou přívlač necháme stranou a povíme si o ní v jiné kapitole.

Výše v článku jsme si pověděli obecně o prutech a navijácích, jaké se používají při té, či oné přívlači. Teď si trochu vše rozvedeme. Začneme pruty.

Pruty na přívlač

Prut na přívlač musí mít správnou délku, váhu a také ohebnost a to jak na špičce, tak také v celém jeho těle. Někdo má rád tvrdší pruty, jiný jemnější, ale to je především o zvyku. Pruty na přívlač bývají především dvojdílné, na velké vody pak používáme i delší pruty složené ze tří dílů, rozhodně na přívlač nepoužívejte teleskopické pruty, ty jsou hůře ohebné a také velmi zranitelné v každém spoji. I jejich citlivost pokulhává za děličkami. Zatím co při lehké (i ultralehké) přívlači používáme pruty hlavně s jemnou špičkou, ji využíváme nejvíce, u střední a těžké přívlači pak musí být rybářem využívána celá akce prutu. Důležitým faktorem kvality prutů určených na přívlač jsou jejich očka. Musí vydržet výpady i větších ryb a jsou namáhanější, než například u prutů kaprových, i když velcí kapři dají výbavě často také pěkně zabrat. Jejich průměr pak také řídí možnost délky náhozu, což je důležité hlavně u větších prutů určených na velkou vodu. A očka u prutů vláčecích musí být také více odolná na oděr vlasce nebo šňůry, než u prutů na kapry. Právě u vláčení je to samé nahazování a stahování nástrahy ke břehu. Posledním faktorem kvality vláčecího prutu je i jeho pohodlná rukojeť a kvalitní sedlo, které pěkně drží i při opakované, nekonečné práci s navijákem.

Navijáky vhodné na přívlač

Navijáky kupujeme podle prutu. Nebo se to dá říci i naopak, že prut kupujeme podle navijáku, který máte. Já to dělám tak, že kupuji většinou prut spolu s navijákem. Je to nejlepší, protože samozřejmě musíme zvolit takový naviják, aby skvěle doplňoval správnou funkci prutu. Takže je jasné, že s navijákem na těžkou přívlač se nebudeme trápit ve spojení s prutem na lehkou přívlač. Celkově je potřeba říci, že váha prutu i navijáku by při přívlači měla být co nejlehčí. A proč? To pochopíte, až budete několik hodin v kuse chytat. Pak oceníte každý gram, který jste nechali v obchodě s rybářským náčiním.

Naviják na přívlač s prutem

Naviják na přívlač s prutem

Těžiště celé sestavy by měl mít totiž rybář v ruce, pokud by při lovu bojoval s těžištěm posunutým více ke špičce, dlouho by chytat nevydržel. Naviják tedy kupujeme k prutu, měl by mít odpovídající hmotnost a velikost k danému prutu a to s ohledem na jeho délku a gramáž. Je jasné, že navijáky pro lehkou (ultra) lehkou přívlač budou menší, jemnější, zato navijáky pro středně těžkou a těžkou přívlač budou robustnější, s více převody. Cívka by pak měla být kovová. Rolnička překlápěče by měla mít také ložisko, protože ta řídí ukládání vlasce na naviják a také je velmi namáhaná při nekonečném jejím překlápění při lovu. Stručně řečeno, naviják na přívlač při chytání dost trpí a proto by měl být kvalitní. Rozhodně na něm nešetřete. Vyrábí se navijáky s přední nebo zadní brzdou, s bojovou brzdou … to vše je o praxi a zvyku rybáře. Proto nepodceňte koupi prvního navijáku, protože, když si zvyknete například na zadní brzdu, hůře se vám pak bude chytat s druhým navijákem s přední brzdou. Platí zde pravidlo, že nejlepší je si kupovat stejné navijáky, tedy s jedním typem uspořádání brzdy.

Vlasce na přívlač, nebo používat pletenou šňůru?

Je to jednoduché, vlasce používáme pro lov menších ryb, ale i těch větších, pro lov velkých ryb pak využíváme jak vlasce, tak pletené šňůry. Ovšem dnes se vyrábí ultra tenké pletenky, s kterými se skvěle nahazuje i chytají i ty nejmenší ryby. Rozdíl je v pružnosti. Zatím co vlasce jsou pružnější, takže dokáží částečně vykrýt výpad ryby, také lépe chodí vodou, pletené šňůry vůbec nepruží, veškerá síla a tah ryby se pak přenáší přímo do prutu a navijáku. Záběr tak rybář cítí intenzivněji a lépe se jimi seká i na větší vzdálenost. Ale problém pletenek je že se více špiní, také jsou viditelnější, než vlasce. Na přívlač se dají koupit speciální neprůtažné vlasce, což jen a jen doporučuji, pak při lovu ucítíme každý útok na nástrahu, jako u pletenek. To se jsem vám tedy moc neporadil! Opravdu zda vlasec či pletenku, to si musíte vyzkoušet sami, který materiál bude ten nej pro vás. Rozhodně při koupi kmenové šňůry se vyplatí zajít do rybářského obchodu a poradit se s prodavači, kteří jsou většinou vášniví rybáři.

Má zkušenost s pletenkou je taková to. Když jsem pletenku poprvé použil na lehkou přívlač na pstruhy, chytl jsem jen 4 mrňouse, pak jsem vytáhl starý prut s vlascem a nestačil jsem pstruhy sundávat z woblerů. Ukázalo se, že to bylo použitím zbytečně silné šňůry, která pstruhy rušila, vyplašila a prostě i když jeli po wobleru, nakonec na něj nezaútočili. Takže při další výpravě jsem použil podstatně jemnější pletenku a vše fungovalo, jak má být, pstruzi chodili a šli po nástraze. A tak dnes používám jak neprůtažný vlasec, tak pletenku, vlastně záleží na tom, zda jdu na pstruhovou vodu lovit pstruhy či siveny, tehdy používám vlasec, nebo jdu na mimopstruhovku lovit štiky, pak preferuji pletenku.

Rybářská vláčecí bižuterie

Při vláčení jsou nutností, bez nich to nejde! O čem mluvíme? O lankách, obratlících a karabinkách. Lanka nám zajistí, že větší druhy dravých ryb nepřekousnou kmenovou šňůru. Hlavně štiky se umějí pěkně prokousat na svobodu. Karabinky pak usnadňují lov, protože díky nim je snadnější přehazování nástrahy. A obratlík, ten zajistí menší kroucení vlasce, což je pro vláčení také moc důležité, protože po pár náhozech bez obratlíku se vám začne motat šňůra či vlasec, začne se špatně navíjet a nakonec se po náhozu motá a motá až se zamotá.

Při vláčení je dnes oblíbené na koncovou montáž použít fluorocarbon. Jde o materiál, který pro ryby není ve vodě téměř vidět a umožňuje nám tak přemluvit k záběru i velmi opatrné jedince. Fluorocarbon je také odolný proti oděrům, což je jeho další velká přednost. Tento materiál určitě doporučuji!

Bolen chycený na rotační třpytku

Bolen chycený na rotační třpytku

Nástrahy pro lov přívlačí

Kromě schopnosti rybáře je právě u přívlače snad nejdůležitější správná nástraha, kterou rybář vede vodou. A jak se dělí vláčecí nástrahy? Nástrahy na vláčení se dělí na:

  • přirozené
  • umělé (tvrdé, měkké)

Do přirozených nástrah řadíme hlavně mrtvé rybky. Ovšem je potřeba se o ně starat, což bývá velký problém. Jsou však pro dravce přirozenou kořistí, takže logicky chytání na mrtvou rybku je často dost úspěšné, zvláště použijete-li rybu chycenou v teritoriu dravce, takže je na ni zvyklý a je jeho přirozenou kořistí.

Umělé nástrahy proti mrtvým rybám mají jednu úžasnou výhodu. Nakazí se, dají se skladovat, přepravovat bez větších problémů a cenově jsou dnes poměrně dostupné. Jen mají jedinou nevýhodu, proti přirození nástraze a to tu základní. Je to jen šidítko pro ryby a záleží na tom, zda dravce umně přesvědčíte, že je to rybka či jiný živočich z jeho revíru, nebo ne. Velkou roli při vláčení je průhlednost vody, protože pokud má ryba čas si potencionální kořist důkladně prohlédnout, často pozná, že jde jen o náhražku a prostě nezaútočí. Skvělé je například pozorovat pstruhy, jak jedou podél vámi vláčené nástrahy, prohlídnou si ji a pak v klidu odplavou. Prostě v této chvíli vás prokoukli. Rybáři, i pro výše uvedené, chodí vláčet navečer, nebo hned po ránu, ale hlavně při mírně zakalené vodě. V té ryby zase tak dobře nevidí a spíše se nechají přemluvit k výpadu.

Umělé nástrahy se vyrábějí plovoucí, potápivé, hlubinné, plovoucí ve vodním sloupci či povrchové, tedy plovoucí na hladině. Jsou různě barevné, mohou svítit, fosforeskovat, vydávat různé zvuky apod.

Druhy nástrah pro vláčení – tvrdé:

  • plandavé třpytky, tzv. plandavky (lehké plandavky, těžké plandavky, pilkery, cikády)
  • rotační třpytky, tzv. rotačky (klasické rotačky, lehké, těžké, sestavy v tandemu s další nástrahou)
  • woblery (plovoucí – hladinové, neutrální, potápivé)
  • marmyšky (velké, či malé, s očkem, bez očka)
Chytání přívlačí - nástrahy - wobblery

Chytání přívlačí – nástrahy – wobblery

Druhy nástrah pro vláčení – měkké:

Samostatnou kategorii pak tvoří tandemy spojené v různých kombinacích.

Právě měkké nástrahy pro lov přívlačí způsobily revoluci v chytání v druhé polovině minulého století. Od té doby s nimi chytají snad všichni rybáři. Aby také ne, jsou poměrně cenově dostupné, ve stovkách variant. Dají se vyrobit tak dokonale, že jsou téměř nerozeznatelné od originálu, tedy od předlohy žijící v přírodě. Pro tlamu ryby jsou pak poddajné a dokonce se vyrábí i různě navoněné, takže rybu můžeme těmito nástrahami ošálit i díky jejich pachu.

Slovo závěrem

Chytání dravců, ale i některých nedravých ryb přívlačí je opravdová dřina. Rybář často musí do míst, kam se mu rozhodně nechce. Ujde tisíce kroků, musí se brodit studenou vodou, prodírat keři, kolikrát i lézt po čtyřech, nebo na lodi hrbit hřbet i několik hodin. Většinou ve stoje nahazovat i několik hodin. Pořád dokola, často bez jediného záběru. To vše přináší technika chytání ryb přívlačí. Nezapomínejme, že při poctivém vláčení se také často trhá, takže někdy rybář více navazuje, než chytá. Stojí to čas, peníze a někdy i náladu. Ale pocit, když při dopadu nástrahy na hladinu vám na prut skočí bolen, nebo když už to vzdáváte, stahujete otráveně nástrahu ke břehu a najednou vám po ní skočí štika, tyto momenty se vám na vždy vryjí do mysli a zajistí trvalou lásku k chytání ryb právě přívlačí.

Videa k tématu: Chytání pstruhů vláčením na menších potocích – ukázka, Chytání pstruhů vláčením na menších potocích – ukázka 2

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….