Rybářský rozcestník

Rybaření jako atraktivní zábava i sport pro všechny generace

Představujete si pod pojmem rybaření nudné hodiny u vody, které v tom lepším případě končí kaprem k nedělnímu obědu? Pak jste na omylu! Z rybaření se stala atraktivní volnočasová aktivita, která do svých řad v posledních letech přilákala nejen ženy, ale hlavně mladou generaci. Právě u dětí do 15 let zaznamenal Český rybářský svaz v roce 2019 rekordní přírůstek členů. Základna ČRS má v tuto chvíli více než čtvrt milionu registrovaných rybářů. Část z nich se od čtvrtka do neděle sjede do Letňan, kde se koná další ročník veletrhu FOR FISHING.

Rybaření je v kurzu! „Počet členů Českého rybářského svazu meziročně stoupl o více než 3 000 na 251 873 členů. Rekordní přírůstek je zejména u dětí – ČRS v současnosti sdružuje 26 059 rybářů do 15 let, což je nejvíce od roku 2008,“ říká Roman Heimlich, jednatel Českého rybářského svazu. Rybářů je v České republice odhadem až 400 000 – část z nich jezdí za rybami do zahraničí a ve svazu není registrována.

Chyť a pusť

Přístup rybářů k rybolovu a rybám se v posledních letech mění, stále více rybářů vyznává přístup „chyť a pusť“. Pomáhá tomu nejen vyšší životní úroveň, ale i sociální sítě, kde rybáři sdílí fotografie svých úlovků a převážnou většinu ryb pouští zpět do vody.

Ženy rybářky

Rybařina není jen čistě mužským sportem – jejímu kouzlu propadají v posledních letech i ženy. Jednou z nich je světová jednička, mnohanásobná mistryně světa v casting sportu, Kateřina Marková. Studentka Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity sbírá jednu medaili za druhou, a to se ani nemusí pohybovat kolem vody. Casting sport – tzv. rybolovná technika, má blíž spíše k atletickým disciplínám. Kateřina Marková představí tento sport na veletrhu FOR FISHING.

FOR FISHING: největší rybářský veletrh ve střední Evropě

Od čtvrtka do neděle se rybáři z celé České republiky sejdou v areálu PVA EXPO PRAHA, kde se koná největší rybářský veletrh ve střední Evropě FOR FISHING. Na návštěvníky čeká historicky největší veletrh: 5 hal nabitých novinkami 210 vystavovatelů. Ke vidění a ke koupi tak bude vše od prutů přes nástrahy až po vybavení do přírody. Veletrh si nenechají ujít ani známé rybářské osobnosti – Alan Blair, Mads Grosell, Nathan Precious nebo nejznámější český rybář Jakub Vágner. Nově veletrh ozvláštní i mobilní výzkumná laboratoř, kterou přiveze Biologické centrum AVČR. Příchozí tak nahlédnou pod pokličku výzkumu vodních živočichů a dozví se například, jak z šupiny poznat věk ryby. To vše doplní přednášky, obří akvárium s rybami, rybářské kino nebo soutěže.

Základní informace:

FOR FISHING: 20. – 23. února 2020 (ČT, PÁ: 10 – 18 hodin, SO: 9 – 18 hodin, NE: 9 – 16 hodin), PVA EXPO PRAHA Letňany

Vstupné: 250 Kč na místě, parkovné 150 Kč / osobní automobil, děti do 140 cm zdarma

Nejčtenější články

Swinger nahrazený kolíčkem na prádlo a gumou

Nahradit rozbitý swinger kolíčkem na prádlo a gumou napadlo mého kamaráda poměrně nedávno. V nouzi si prostě rybář musí umět poradit. Ovšem všechny nás šokovalo, že celý systém pak fungoval lépe, jako s klasickým swingerem.

Hák na zajištění prutu

Občas za to ryby umějí pěkně vzít, zvláště ty větší. Pak nezbývá, než být nachystaný, sedět u prutů a stihnout okamžitě zareagovat. Ovšem hlavně při delších výpravách být stále ve střehu prostě není možné. Pak se hodí mít pruty pěkně zajištěné, aby ryby neměli šanci je stáhnout do vody.

Velké sousto z kukuřice pro větší kapry

Velké sousto vyselektuje drobnější ryby a tak záběr přijde jen od většího kusu. To docílíme použitím více kukuřic najednou napíchnutých na přívěs háčku s očkem uvázaného pomocí bezuzlového vázání …

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím