Rybářský rozcestník

Rozdíly mezi cejnem velkým a cejnkem malým

Zkušený rybář snadno pozná cejna velkého od cejnka malého. Ovšem rybář začátečník, hlavně u mladých jedinců, přeci jen může mít problém tyto příbuzné, z čeledi kaprovitých, rozeznat.

duble-cejn-velkycejn-50-cm-duben-2018Právěcejnek-voda-feeder-2017cejnek-maly-labe9cejnek-maly-2019-1

Základní rozdíly mezi cejnem velkým a cejnkem malým:

  • velikost – dospělí jedinci cejna velkého jsou velcí v průměru kolem 35 cm, ovšem dorůstají do velikosti i přes 70 cm, cejnci malí dorůstají do průměrné délky 25 cm, ovšem občas narazíme na kusy velké i 40 cm
  • barva těla – cejn velký je zbarvený do tmavší, šedé, zatím, co cejnek malý, je vždy stříbrný
  • barva ploutví – asi nejtypičtější znak, zatím, co cejn velký je má zbarvené stejně, jako celé tělo, cejnek malý má prsní ploutve, ale i další párové ploutve, zbarvené do oranžova, někdy do červena
  • postavení oka – tohle rozlišení je důležité především u drobných, mladých rybek – u cejnka malého by mělo být oko posazeno blíže k rypci, u cejna velkého by potom mělo být posunuto více dozadu směrem ke hřbetu. Mezera mezi rypcem a okem cejnka malého by měla být vzdálenost zhruba stejně velká nebo o něco menší, než je průměr jeho oka. U cejna velkého by měla být tato mezera výrazně větší.

Krásný exemplář cejnka malého…

Cejn velký v plné jeho kráse…

I když jde o plevelné druhy ryb našich vod, oba druhy patří mezi oblíbené hlavně u sportovních rybářů. Pro rybáře lovce, co si ryby rádi nějak tepelně upraví, je důležitý hlavně cejn velký, z kterého jsou výtečné zavináče, matjesy, ale i další pokrmy. Jde také o skvělé nástražní ryby na štiky či sumce.

Nejčtenější články

Lisovaný rohlík s libečkem

Tento fígl používali již staří labští rybáři na začátku minulého století. Jde o to rohlík napařit vodou, do které dáme několik stonků libečku, po vylisování pak nakrájený rohlík s listy čerstvého libečku ještě skladujeme.

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Kufr na nářadí skvěle nahradí rybářský kufr

Kam s tím, tak tuto otázku jsem si donedávna klad vždy, když jsem balil rybařinu na naše dlouhé výpravy k vodě. Bižuterii, ale i další doplňky pro kaprařinu, k tomu věci pro lov sumců a kde je zbytek, jako například plavačkové náčiní pro lov nástražních rybek…. Sonar, baterky k sonaru, mohu pokračovat dál, tolik věcí a jak je přepravit k vodě a přitom je mít pěkně uspořádané? Můžete si pořídit nějaké rybářské tašky, kufry a podobně. Ale ty ceny! Co tak zkusit originální rybářské boxy, kufry či tašky nahradit šikovnými boxy původně určené na nářadí? Já si jeden skvělý našel a už bych neměnil.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím