Rybářský rozcestník

Rozdíly mezi cejnem velkým a cejnkem malým

Zkušený rybář snadno pozná cejna velkého od cejnka malého. Ovšem rybář začátečník, hlavně u mladých jedinců, přeci jen může mít problém tyto příbuzné, z čeledi kaprovitých, rozeznat.

duble-cejn-velkycejn-50-cm-duben-2018Právěcejnek-voda-feeder-2017cejnek-maly-labe9cejnek-maly-2019-1

Základní rozdíly mezi cejnem velkým a cejnkem malým:

  • velikost – dospělí jedinci cejna velkého jsou velcí v průměru kolem 35 cm, ovšem dorůstají do velikosti i přes 70 cm, cejnci malí dorůstají do průměrné délky 25 cm, ovšem občas narazíme na kusy velké i 40 cm
  • barva těla – cejn velký je zbarvený do tmavší, šedé, zatím, co cejnek malý, je vždy stříbrný
  • barva ploutví – asi nejtypičtější znak, zatím, co cejn velký je má zbarvené stejně, jako celé tělo, cejnek malý má prsní ploutve, ale i další párové ploutve, zbarvené do oranžova, někdy do červena
  • postavení oka – tohle rozlišení je důležité především u drobných, mladých rybek – u cejnka malého by mělo být oko posazeno blíže k rypci, u cejna velkého by potom mělo být posunuto více dozadu směrem ke hřbetu. Mezera mezi rypcem a okem cejnka malého by měla být vzdálenost zhruba stejně velká nebo o něco menší, než je průměr jeho oka. U cejna velkého by měla být tato mezera výrazně větší.

Krásný exemplář cejnka malého…

Cejn velký v plné jeho kráse…

I když jde o plevelné druhy ryb našich vod, oba druhy patří mezi oblíbené hlavně u sportovních rybářů. Pro rybáře lovce, co si ryby rádi nějak tepelně upraví, je důležitý hlavně cejn velký, z kterého jsou výtečné zavináče, matjesy, ale i další pokrmy. Jde také o skvělé nástražní ryby na štiky či sumce.

Nejčtenější články

Rozdíly mezi cejnem velkým a cejnkem malým

Zkušený rybář snadno pozná cejna velkého od cejnka malého. Ovšem rybář začátečník, hlavně u mladých jedinců, přeci jen může mít problém tyto příbuzné, z čeledi kaprovitých, rozeznat.

Chytání kaprů, ale i dalších kaprovitých ryb, s návazci s feederovou gumou

Feederová guma je speciální pomůcka určená především pro feederové montáže i když gumu s oblibou používají také plavačkáři, ovšem ti využívají tzv. amortizerovou gumu. Feederová guma se navazuje jako mezičlánek mezi kmenový návazec a koncovou montáž. A proč? Feederová guma dokáže dokonale absorbovat útoky ryb při jejich zdolávání a proto je to skvělá pomůcka při lovu s návazci uvázanými z jemných vlasců či monofilů.

Jak správně udělat rybu na grilu

Ryby jsou skvělé pro pečení na drátěném stojanu. Jejich delikátní maso nevyžaduje dlouhé grilování a pečené při správné teplotě se v ústech krásně rozpadají. Podívejte se, jak dobře připravit rybu na grilu. Pro grilování se nejlépe hodí losos, pstruh, halibut, candát, makrela a okouna. Ryby na grilování musí být čerstvé, nikdy nepečené a zmrazené. Vyčistěte ryby od vnitřností a šupin, opláchněte je a důkladně osušte papírovou utěrkou.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím