Rybářský rozcestník

Rozdíly mezi cejnem velkým a cejnkem malým

Zkušený rybář snadno pozná cejna velkého od cejnka malého. Ovšem rybář začátečník, hlavně u mladých jedinců, přeci jen může mít problém tyto příbuzné, z čeledi kaprovitých, rozeznat.

duble-cejn-velkycejn-50-cm-duben-2018Právěcejnek-voda-feeder-2017cejnek-maly-labe9cejnek-maly-2019-1

Základní rozdíly mezi cejnem velkým a cejnkem malým:

  • velikost – dospělí jedinci cejna velkého jsou velcí v průměru kolem 35 cm, ovšem dorůstají do velikosti i přes 70 cm, cejnci malí dorůstají do průměrné délky 25 cm, ovšem občas narazíme na kusy velké i 40 cm
  • barva těla – cejn velký je zbarvený do tmavší, šedé, zatím, co cejnek malý, je vždy stříbrný
  • barva ploutví – asi nejtypičtější znak, zatím, co cejn velký je má zbarvené stejně, jako celé tělo, cejnek malý má prsní ploutve, ale i další párové ploutve, zbarvené do oranžova, někdy do červena
  • postavení oka – tohle rozlišení je důležité především u drobných, mladých rybek – u cejnka malého by mělo být oko posazeno blíže k rypci, u cejna velkého by potom mělo být posunuto více dozadu směrem ke hřbetu. Mezera mezi rypcem a okem cejnka malého by měla být vzdálenost zhruba stejně velká nebo o něco menší, než je průměr jeho oka. U cejna velkého by měla být tato mezera výrazně větší.

Krásný exemplář cejnka malého…

Cejn velký v plné jeho kráse…

I když jde o plevelné druhy ryb našich vod, oba druhy patří mezi oblíbené hlavně u sportovních rybářů. Pro rybáře lovce, co si ryby rádi nějak tepelně upraví, je důležitý hlavně cejn velký, z kterého jsou výtečné zavináče, matjesy, ale i další pokrmy. Jde také o skvělé nástražní ryby na štiky či sumce.

Nejčtenější články

Jak se náš „lážo plážo fishing“ proměnil v hororový zážitek

Aby jste věděli, lážo plážo fishing, tak říkáme pohodovému chytání ryb, v klidu, bez nervů, pěkně v zázemí našeho provizorního kempu u vody. Klídek, pohoda, žádný stres, jen klidné bivakování u vody s pruty, studenými nápoji, dobrým jídlem s cílem si klasickou rybařinu opravdu hodně užít. Ovšem ne vždy to vyjde podle představ. O tom, jak se náš lážo plážo fishing proměnil v hororový zážitek, tak o tom je tento pravdivý příběh z letošní zahájené dravců.

Feederování s žebrovými krmítky

Když se řekne feederové krmítko, každý rybář si většinou v hlavě zobrazí drátěné krmítko hranaté či oválné, popřípadě method feeder krmítko. Ovšem existuje velký výběr dalších variant krmítek určených pro lov s feederovými pruty. Mezi mé nejoblíbenější patří tzv. žebrová krmítka.

Jakou zvolit barvu zakrmovací směsi, tmavou či světlou? A je to vůbec důležité?

Tak například na kapra prý platí zelené odstíny zakrmovacích směsí. Stejně tak na amura. Zato při cíleném lovu cejnů je dobré zkusit použít světlé odstíny zakrmovacích směsí. To naopak plotice prý dávají přednost tmavým směsím. Je to tak, nejen chuť a vůni, ale také barvu zakrmovací směsi musí řešit rybář, aby chytil právě ten druh ryby, co si na něj myslí.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím