Rybářský rozcestník

Pečivo v zátěži

I když jde o takovou „blbůstku“, často mě právě takto vytuněná zátěž přinesla záběr. Pečivo, umístěné v oku olova, umí nalákat k háčku pěkné ryby včetně kaprů. A pokud nemáte po ruce kus rohlíku či chleba, zkuste zátěž naládovat například kouskem obalovací pasty.

vytuněnévytuněnévytuněnéfizz

Hlavně při rychlém, akčním chytání, například s feederovým prutem, mě občas okolnosti donutí místo krmítka použít jen zátěž. Jde především o lovná místa v hodně proudné vodě, nebo tam, kde prostě krmítko není vhodné použít. Ovšem hendikep olova je ta skutečnost, že přicházíme o možnost zakrmení lovného místa přímo u háčku. Ale to není tak docel pravda!

I zátěž můžeme vytunit. Například ji obalit obalovací pastou. A je tu i další možnost. Mě často, k úspěšnému záběru, pomohlo strčit do oka olova kus rohlíku nebo chleba. Zkušení rybáři vědí, že právě pečivo patří mezi nejúspěšnější nástrahy právě při rychlém chytání s feederovým prutem, ale i s pruty klasickými. Pečivo je stále v kurzu i přes rozšířené moderní nástrahy jako je boilies nebo pelety.

Pečivo umístěné v zátěži, tak to opravdu funguje…

A tak občas zkuste vhodnou zátěž, například olovo s volným prostorem uprostřed, naládovat nějakou návnadou. Rozhodně tak zvýšíte svoji šanci na záběr. Při rychlejším chytání stačí kousek pečiva, při delší době, kdy necháváme prut nastražený na lovném místě déle, je pak skvělé olovo naplnit nějakou obalovací pastou.

Text i foto: Jiří Langer, šéfredaktor webu

Nejčtenější články

Termíny vytírání ryb

Znalost měsíců, kdy se tře ten či onen druh ryb, se rozhodně hodí každému rybáři. Právě v době vytírání nemají ryby náladu na nic jiného, než právě na své milostné hrátky. Většinou nepřijímají potravu a tak chytnou rybu, která je právě ve tření, je téměř nemožné. Proto nemá smysl cíleně lovit ten druh, který se zrovna vytírá. Je pravda, že u ryb hájených jejich ochrana probíhá právě v době vytírání, což je logické a tak stejně v tu dobu máme zakázáno hájený druhy ryb chytat. Ovšem pozor. Například počasí některé roky může dobu vytírání opozdit, nebo naopak, při teplém jaru, urychlit. Ale jinak je tato tabulka poměrně přesná!

Drop Shot – základy

Celkově při vedení nástrahy vodou je právě u techniky vláčení zkušenost a um rybáře tou alfou a omegou úspěchu. Ale to vlastně platí pro všechny rybolovné techniky. Některé ovšem vyžadují více znalostí rybáře, než jiné. Bohužel chytat jemnou, případně střední přívlačí s montáží ukončenou olovem a umělou nástrahou upevněnou 40 až 50 cm ode dna vyžaduje ruce i hlavu již protřelého rybáře. Proto doporučuji nejprve pár kilometrů a hodin strávit klasickou vláčkou a až po té, se začít zabývat technikou Drop Shot, která je vhodná spíše pro zkušenější vláčkaře.

Základy lovu ryb pod ledem, tedy tzv. na dírkách

I přes stálé legislativní komplikace se v Česku najdou revíry, kde si lze legálně zachytat ve vyvrtaných dírách v ledu. Je to rybolovná technika, kterou každým rokem podlehne stále více rybářů, kteří se nechtějí smířit s tím, že jim mráz a ledová krusta brání využívat jiné, běžné techniky lovu ryb. Prostě někdo to doma u televize a krbu nevydrží ani v zimě! 🙂

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím